Pravdy o atopii
Histamin jako nepřítel při ekzému: Zmírněte svrbění stravou
Při svrbění kůže způsobeném atopickým ekzémem může pomoct i vhodný výběr výživy. Výživová odbornice radí, jak se vyhnout histaminu v potravinách.
Pravdy o atopii
Při svrbění kůže způsobeném atopickým ekzémem může pomoct i vhodný výběr výživy. Výživová odbornice radí, jak se vyhnout histaminu v potravinách.
Histamin je jeden z nejznámějších vnitřních faktorů, které zapříčiňují svrbění. Uvolňuje se z buněk, když jsou tkáně zanícené nebo stimulované přítomností alergenů.
Mezi příčiny vysokých hladin histaminu v těle patří:
Uzené, zrající, kvašené, fermentované, plísňové.
Ryby, kuřecí maso.
Jahody, vaječný bílek, mořské plody, vlašské ořechy, rajčata, citrusy, kakao.
Tvrdé zrající sýry, plísňové sýry, šunka a salámy, banán.
Svrbění těla mohou způsobovat i některá aditiva v potravinách. Ve skutečnosti jich však není až tak hodně, jak by se mohlo zdát. Mezi ty, u kterých se skutečně potvrdil vztah k různým kožním projevům, patří siřičitany. V potravinách plní roli konzervantů – brání růstu nežádoucích mikroorganismů a vykazují také antioxidační aktivitu. Označují se zkratkami E220–E228. Využívají se hlavně u zeleniny a ovoce (sušené i čerstvé), ve zpracovaných obilných produktech (krekry, keksy), ve zpracovaných bramborách, v nápojích a v mořských plodech.
K dalším potenciálně problematickým aditivům patří parabeny, glutamát, dusitanya dusičnany či azobarviva.
I když není důvod bát se všech éček ve stravě, vhodnou strategií u atopiků je konzumovat co nejvíce přirozených, čerstvých potravin bez četných technologických úprav.
Nejakutnější kožní projevy včetně silného svrbění mohou člověku opravdu znepříjemnit život. Proto může mít význam krátkodobě zvolit o něco přísnější strategii ve stravování a snažit se vyhnout všem potenciálním potravinovým příčinám těchto problémů.
Jenže takováto strava hlavně u dětí není vhodná v rámci dlouhodobého režimu, jelikož časem může dojít k deficitu důležitých vitamínů a minerálních látek. Krátkodobě nám to ale může pomoct zmírnit silné kožní reakce.
Základem je:
Hovězí, králičí a krůtí maso + střídmě i vepřové.
Mohou být zkřížené reakce (v akutní fází nedoporučuji).
Rýže, brambory, quinoa, amarant (jáhly, ovesné vločky).
Borůvky, ostružiny, rybíz, maliny do 100 g, méně zralý banán, meloun, granátové jablko, hrozny + tepelně zpracovaná jablka, hrušky, meruňky, broskve, švestky, třešně.
Červená řepa, cuketa, dýně, okurka, mrkev, brokolice, zelí (ne kysané), kapusta, ledový salát, římský salát, paprika, ředkvička.
Omezeně červená čočka.
Čistá (kojenecká) voda, slabší bylinkové čaje.
Snídaně: jáhlová kaše (bezmléčná) s granátovým jablkem a lněnými semínky
Svačina: jablečné pyré + ovesné vločky
Oběd: zeleninová polévka + dýňová omáčka s krůtím masem a s bramborami
Odpolední svačina: Řepovo-borůvkové smoothie
Večeře: vařené hovězí maso z vývaru s dušenou mrkví a s rýží
Tip: Do jídla přidávejte olivový olej.
Strava atopiků by měla mít protizánětlivý charakter. Taktéž by měla sloužit k posílení imunitního systému.
Které potraviny je dobré zařadit do své stravy: