Alergie se dá odhalit ještě předtím, než dítě vejce poprvé ochutná

Alergií na vejce mohou trpět i plně kojené děti během prvních šesti měsíců života. Malé množství alergenu k nim totiž proniká z mateřského mléka, a to ze stravy kojící matky. Jak ale přijít na to, jestli vašemu miminku vajíčka opravdu vadí? Ověřit si to můžete takzvanou eliminačně-expoziční dietou. 

Nejprve aspoň na dva týdny vaječné pokrmy z jídelníčku mámy úplně vylučte (tzv. eliminační fáze diety). Potom vejce do stravy znovu vraťte (tzv. expoziční fáze) a sledujte, jestli se tento krok projeví na zdraví miminka. Alergická reakce se u něho může projevit červenými flíčky na kůži, ale například i změnou stolice nebo nadýmaním. Pokud k žádné reakci nedojde ani po několika dnech, znamená to, že maminka může vejce konzumovat klidně i nadále. 

V případě nekojeného dítěte je možné před zařazením vajec do stravy uskutečnit jednoduchý kožní test. Kapkou syrového bílku potřete miminku předloktí a počkejte 15 minut, jestli se na kůži objeví reakce. Silnému alergikovi na vejce místo kontaktu zrudne a vytvoří se na něm svědící vyrážka. Pokud k tomu dojde, nahlaste to vašemu pediatrovi nebo alergologovi a se zařazováním vajíček do jídelníčku ještě počkejte.

Alergolog může dítěti s alergickými projevy udělat nejen kožní, ale i krevní test na specifické IgE protilátky. Podle výsledku testu na alergie potom lékař určí závažnost alergie a při opakovaném testu také vyhodnotí, jak se alergie vyvíjí.

Malé děti mohou z potravinové alergie vyrůst

Kojenci a batolata s alergií na vejce mají velmi dobrou prognózu. Pokud se taková alergie objeví už v kojeneckém věku, má tendenci časem ustupovat a přibližně v 90 % případů i úplně zmizet. Pokud se ale alergie na vajíčka objeví až po třetím roce života, velmi často už s námi zůstává po celý život.

U malých dětí je proto na místě po poradě s alergologem jednou za čas opatrně ověřit, jestli alergie náhodou neodeznívá. Lékař může uskutečnit krevní nebo kožní test a na základě zlepšujících se výsledků vám doporučí expoziční test, tedy opatrné vyzkoušení malého množství alergenu formou stravy. Cílem je zjistit, jestli už nedržíte bezvaječnou dietu zbytečně. Můžete zkusit upéct koláč nebo muffiny s jedním vajíčkem a dát dítěti na začátek jen malý kousek. Pokud se reakce nedostaví, příště mu dáte ochutnat o trochu víc a dávku budete postupně zvyšovat. Namísto domácího pečiva můžete použít i obyčejné dětské piškoty. Nedávejte ale dítěti napoprvé celý piškot, ale jen malý kousek, jelikož nikdy dopředu nevíte, jak silná alergická reakce může následovat. 

oddělování bílků a žloutku při alergii na vejce

Vejce obsahuje několik různých alergenů bílkovinné povahy. Jsou alergici, kteří reagují na všechny vaječné alergeny, zatímco jiní jsou citliví jen na některé z bílkovin. Nejčastěji se alergie projeví na alergenech bílku (nejrizikovější je ovomukoid a ovalbumin). Alergeny ale obsahuje i žloutek (například livetin – kuřecí sérový albumin). Ovalbumin je na rozdíl od ovomukoidu termolabilní – tepelnou úpravou degraduje a už není pro alergika nebezpečný. Může se proto stát, že člověk alergický jen na ovalbumin dobře snáší vejce v koláči nebo v zapečených těstovinách, ale alergická reakce u něj nastává u vejce naměkko, míchaných vajíček nebo volského oka. Problematické jsou také některé zákusky se sněhem z bílků nebo cukrové ozdoby na dortech a pernících, které se vyrábějí smícháním cukru a syrových bílků.

Přibližně dvě třetiny dětí s vaječnou alergií tolerují vajíčko v pečivu. Je to dáno právě tepelnou úpravou při minimálně 180 stupních Celsia.

Člověk s velmi silnou alergií na vaječný bílek by se měl vyvarovat i žloutků. Nikdy totiž neoddělíte žloutek od bílku tak dokonale, aby na něm nezůstalo stopové množství bílku. Pokud je ale vaše alergie na bílky slabá a na žloutky nereagujete vůbec, můžete si dovolit konzumovat aspoň žloutky.

Zkřížená alergie

Člověk alergický na slepičí vejce má i vyšší riziko alergie na vejce jiných ptáků(křepelka, husa, kachna nebo pštros), kuřecí maso (někdy i na další druhy drůbeže), a překvapivě i na arašídy. Potravinový alergik může reagovat i při kontaktu s ptačím peřím a existuje také větší riziko, že se u něj rozvine astma. 

 

Potraviny obsahující vejce

Silný alergik na vejce, který netoleruje ani malé množství tepelně upravených vaječných bílkovin v pečivu, musí čelit výraznému omezení ve výběru potravin. Jelikož se vejce často objevují i tam, kde bychom je nečekali, je zcela klíčové vždy číst složení potravin na obalu

Pozor si dejte především na těstoviny, pečivo, sušenky, sladkosti (včetně želé cukrovinek), masové pokrmy (sekaná, špekáčky, řízky a podobně), omáčky, majonézy, tatarské omáčky, pudinky, salátové zálivky, zmrzliny nebo likéry. Výtažek z bílku (lysozym) se přidává i do dlouhozrajících sýrů, jako je parmazán, kde působí jako přírodní konzervant.

 

Vejce se dá nahradit

Pokud musíte držet bezvaječnou dietu, neznamená to nevyhnutelně, že už si nikdy nedáte těstoviny nebo vánočku. Pravé italské těstoviny bývají bezvaječné, stačí v supermarketu najít balíček od toho správného výrobce. Najít se dá také bezvaječná majonéza nebo tatarská omáčka s označením „vegan“. Dokonce i kynuté těsto si doma dokážete připravit úplně bez problémů bez vajíčka – z receptu ho jednoduše vynechejte a přidejte do těsta o to víc oleje. V sladkém pečivu se dá vejce nahradit psylliem, drceným lněným semínkem, kypřicím práškem, želatinou, škrobem nebo najemno nastrouhaným banánem, jablkem nebo cuketou.

  • Mgr. Jana Ligurská.

    Původně učitelka češtiny, angličtiny a latiny. Je matkou pěti dětí, z nichž tři nejmladší mají těžký atopický ekzém, potravinové alergie, pylovou alergii a astma. Jako rodič malých atopiků musí pravidelně promazávat ekzematickou pokožku, vařit bez alergenů, udržovat čistou domácnost bez roztočů a chemie, a hlavně vychovávat děti v pohodě a bezpečí. Všem zoufalým mámám vzkazuje: „Ženy pro své děti vydrží všechno na světě. Bojujte, nevzdávejte se. Hledejte si informace, abyste onemocnění svého dítěte porozuměly a dokázaly mu tak lépe čelit. Nebojte se, bude líp!

    Mgr. Jana Ligurská.

Fotografie produktu BIODERMA, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej pro suchou pokožku

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel moussant

(2 recenze)

Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive Mycí kostka

(2 recenze)

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Préventive

(Napište první recenzi)

Vyživující a ochranný krém vhodný na pokožku ihned od narození.

Pro koho?

Děti, Kojenci

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka

D.A.F. Patent

Atoderm Krém na ruce & nehty

(5 recenzí)

Výživný krém pro jemné a hebké ruce. 8hodinová hydratace.

Pro koho?

Dospělí, Děti

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel-crème

(18 recenzí)

Atoderm Intensive gel-crème – mimořádně zklidňující a chladivý

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)