Příčiny a projevy alergie na slunce  

Alergie na slunce postihuje především ženy mezi dvacátým a čtyřicátým  rokem, ovšem objevit se může opravdu u každého bez rozdílu pohlaví a věku. Nelze předpovědět, zda vás zastihne u moře, na horách nebo doma na zahradě, proto doporučujeme především prevenci. . Pokud pokožku vystavujete nadměrnému slunečnímu záření (UVA / UVB), můžete  kromě její vážného poškození přispět také k k fotodermatózám – tedy negativním reakcím na kůži, přímo vlivem záření. Sluneční vyrážka dokáže úplně pokazit zaslouženou letní dovolenou. 

Nejčastějším negativním kožním projevem je tzv. polymorfní světelná erupce, označovaná lidově jako sluneční ekzém nebo sluneční alergie. Zastihne nás většinou nepřipravené, při prvním jarním slunění nebo i během léta při náhlém slunění. Projevy se objevují za hodiny až dny po vystavení slunečnímu záření. Příznaky se mohou lišit: od svědivého začervenání, většinou na trupu, vrchní straně rukou a nohou, přes „krupici“ až ke splývajícím mokvajícím puchýřkům. Charakteristickým znakem je, že u jedné osoby, která má sluneční alergii, se onemocnění projevuje vždy stejným způsobem a lze je tak snadno odhalit a diagnostikovat. Zajímavostí je tzv. hardening fenomén – s postupujícím létem se kůže „otužuje“, projevy jsou mírnější, stejně tak po návratu od moře se potíže již v sezóně nevracejí. 

žena, trpící alergií na slunce

Méně běžná, ale závažnější  je sluneční kopřivka. Jde také o alergickou reakci vyvolanou UV zářením. Vzniká po několika minutách slunění výsevem svědivých pupínků na kůži, připomínajících žahnutí od kopřivy, které mohou přerůst až do otoků, provázených celkovými příznaky, např. bolestmi hlavy, nevolností, poklesem tlaku nebo kolapsovými stavy. V tom lepším případě příznaky zmizí přibližně do dvou hodin.

Jak předcházet a léčit alergii na slunce 

Prevence je vždy lepší varianta než léčba. Pokud pokožku slunci vystavit musíte, používejte ochranné krémy proti UVA a UVB záření. Naše řada sluneční ochrany Photoderm se vyznačuje nejen vysokou účinností, ale také ideálním poměrem ochranného faktoru UVA a UVB, na druhý jmenovaný běžné opalovací krémy často nestačí. S alergií na slunce vám pomůže opalovací krém Photoderm MINERAL Fluid SPF50+. Díky složení se 100% mineráními filtry a patentu buněčné ochrany je ideální pro pleť alergickou na slunce. Tentoo krém je vhodný také pro děti již od 6 měsíců. Kromě e-shopů je Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+ k dostání v síti našich partnerských lékáren

žena, aplikující opalovací krém

Naší základní radou je: odejděte do stínu, co nejdál z dosahu slunečního záření. Ani to však nemusí vždy stačit. V případě silnějších projevů využijte  antihistaminika, jako je Zyrtec nebo Analergin. Pokud vás alergie na slunce postihla už v minulosti, můžete je využívat také preventivně.  

Doporučujeme  začít antihistaminika užívat  asi 3 dny před začátkem dovolené a pokračovat během celé dovolené .  Vyhnout byste se měli také slunečnímu záření, hlavně mezi 11. a 15. hodinou, a omezit produkty či léky, které by mohly podpořit vznik alergie jako například antibiotika, protizánětlivé krémy, nebo běžně používaný parfém. Lokálně můžete použít  zásypy s protisvědivým účinkem, tekuté pudry a v těžších případech produkty s obsahem kortikoidů. 

Specifická ochrana

Pokožka s nadměrnou pigmentací Hyperpigmentace způsobená modrým světlem

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M světlý SPF 50+

(1 recenze)

Účinný proti melasmě. Vysoké krytí a matující účinek.

Pro koho?

Dospělí, Těhotné a kojící ženy

Specifická ochrana

Pokožka s nadměrnou pigmentací Hyperpigmentace způsobená modrým světlem Hyperreaktivní pokožka, zarudnutí, podráždění

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M tmavý SPF 50+

(Napište první recenzi)

Účinný proti melasmě. Vysoké krytí a matující účinek.

Pro koho?

Dospělí, Těhotné a kojící ženy