K tématu alergie u dětí s objevují různé názory a doporučení, které se mohou zakládat na mylných informacích. Proto doporučujeme podstoupit alergologické vyšetření v momentě, když máte první podezření na alergii.

První projevy alergie může odhalit praktický pediatr, dermatolog, gastroenterolog, oční lékař, u dětí případně i rodiče. Příznaky mohou být různé, např. kožní (vyrážky, ekzém), související se sliznicí (příznaky alergické rýmy nebo zánětu spojivek), dýchací (kašel, pískoty) nebo zažívací (zvracení, průjmy, krev ve stolici).

Někdy může být prvním projevem alergie anafylaktický šok, v tom případě je alergologické vyšetření nutností.

Testy na alergii následují až po podrobné anamnéze – lékař se zeptá, za jakých okolností reakce vznikají, co je zhoršuje, případně kdy naopak dochází ke zlepšení příznaků. Při potravinové alergii může velmi pomoci zápis jídelníčku, při podezření na pylovou alergii i zápis dní, kdy byly problémy nejvýraznější. Po anamnéze jsou následně navrženy další testy.

Nejčastěji užívanými testy na alergii jsou takzvané kožní prick testy.


 

alergeny při atopii

Při kožních prick testech jsou na pokožku předloktí aplikovány kapky roztoku se zvolenými alergeny a každý z nich je plastovou jehlou vtlačen do vrchní části pokožky. Pokud dítě na alergen reaguje, vznikne v místě vpichu svrbivý pupínek. Reakce se vyhodnotí po 15–20 minutách.

Vyšetření na alergologii souvisí s testováním pylových alergenů (pyly, plísně, srst zvířat, roztoči z domácího prachu), případně i alergenů pocházejících od hmyzu. Existují i komerčně vyráběné testovací alergeny. Obvykle se testuje 12–16 jednotlivých alergenů. Pro testování potravinových alergenů nejsou u nás aktuálně téměř žádné testovací alergeny. Testuje se proto samotnými potravinami.

 

Tekuté potraviny jako mléko kapeme přímo na předloktí. Sypké nebo tvrdé potraviny je potřeba nastrouhat nebo rozdrobit nadrobno a smíchat s kapkou vody. Pro kožní testy na alergii je možné použít v podstatě jakoukoli potravinu. Vpich do kůže ovšem nejenže bolí (i když jen málo), ale hlavně malé děti hůře snášejí delší držení ruky a omezení, které jim vyšetření přináší.

Základní alergeny mají k dispozici alergologové stále. Pokud je to potřeba, pacient si přinese zbývající potraviny sám – stačí malý vzorek. Je dobré testovat alergeny cíleně – jak na základě anamnézy, tak i podle věku dítěte.

Mezi běžně se vyskytující potravinové alergeny u kojenců patří mléko, pšeničná mouka, relativně častá je i alergie na vejce. Proto v jejich případě nejčastěji testujeme tyto potraviny. U starších děti přidáváme k testům ořechy (kešu, lískové, vlašské) + arašídy a sóju, případně ovoce a zeleninu, další druhy obilnin (sezam, mák).


 

náplasťový test na alergie

Při podezření, že se nějaká potravina jako alergen projeví až dlouho po konzumaci, je možné zvolit náplasťové testy na alergie. Ty se využívají u pacientů s ekzémem nebo trávicími problémy, když ke zhoršení stavu dochází často několik hodin až dní po aplikování.

Do komůrek v náplasti jsou aplikovány jednotlivé potraviny a následně se náplast nalepí na vrchní část zad. Reakce se určuje při odlepení náplasti po 48 hodinách.


 

Laboratorní vyšetření

Dalším krokem alergologického vyšetření je odběr krve, který je potřeba pro stanovení protilátek proti podezřelým alergenům. Dnes máme k dispozici řadu laboratorních testů, které umí alergii pořádně vyšetřit. Některé dokážou i z malého množství krve zjistit protilátky proti stovkám různých alergenů. 

Laboratorní vyšetření je zpravidla nákladné, a proto vyšetřované alergeny zvolíme na základě důkladné anamnézy. Nikdy ale není možné vyšetřením zjistit úplně všechno. Pokud vám budou laboratoře nabízet zpoplatněné kožní testy na alergie (tedy nehrazené zdravotní pojišťovnou), je důležité se zeptat, jaký typ protilátek bude výstupem.

Alergologické vyšetření by mělo zahrnovat jenom protilátky typu IgE.

 Vyšetření protilátek IgG totiž nedávají smysl a nejsou doporučována ani Českou společností pro alergii a klinickou imunologii.

Laboratoře často namítají, a je to zároveň i mýtus, že alergologické vyšetření je možné u dětí dělat až po první, a někdy až třetím roce života. Pravdou je, že kožní testy na alergii se mohou dělat kdykoli, klidně i po narození. Běžnou praxí ale je, že testujeme děti kolem 4.–6. měsíce. 

Příprava na alergologické vyšetření je přitom jednoduchá. Dítě by během určité doby (několik dní až týden) nemělo užívat léky proti alergii, tzv. antihistaminika. Vnitřní strana předloktí, kde probíhá testování, by neměla být ošetřena mastmi s obsahem kortikosteroidů. 


Kdy můžeme testovat?

Testovat tedy můžeme v zásadě kdykoli, ale ideálně aspoň 3 týdny po poslední alergické reakci. Obavy ze závažných vedlejších účinků nejsou opodstatněné, protože kožní testy patří mezi bezpečné metody. K zvážení je jen jejich použití u dětí, které na potravinu reagovaly velmi silně. 

Ve výjimečných případech je třeba testy odložit, ale v zásadě platí, že testovat můžeme kohokoli a kdykoli. Je nutné si však ověřit, jestli zvolený alergolog testy dělá a jakou konkrétní přípravu před nimi požaduje. 

Závěrečné hodnocení alergologického vyšetření by mělo přijít až po důkladném zhodnocení anamnézy, kožních i laboratorních testů. Není patřičné hodnotit jen jednotlivé části. Důležitý je kontext. Proto by samotný rezultát měl vyřknout až alergolog. Činit závěry z výsledků laboratorních testů nezaručuje správnou diagnózu.


 

 • doktorka Bělohlávková

  MUDr. Simona Bělohlávková, alergo-imunoložka.

  Absolventka 1.lékařské fakulty UK v Praze. Od roku 2004 se začala věnovat alergologii, nejprve v rámci práce na dětském oddělení, poté v rámci ambulantní praxe. Od roku 2005 dosud je součástí týmu pracoviště Immuno-flow, s.r.o. a od roku 2018 také týmu Ústavu imunologie a alergologie LF a FN Plzeň, kde v současnosti také dokončuje své postgraduální studium. Alergologii se věnovala i v Canadian Medical Care a v Nemocnici Na Homolce. V rámci své alergologické praxe se specializuje na alergická onemocnění dětského věku a zejména potravinové alergie. Je autorkou či spoluautorkou řady vědeckých prací na toto téma v české i zahraniční literatuře, spoluautorkou šesti knih. Byla hlavní řešitelkou evropského grantu EuroPrevall na téma potravinové alergie v ČR a hlavní řešitelkou registru DAFALL – první databáze pacientů s potravinovu alergií v České republice. Aktivně se účastní činnosti PAPRSK (Pracovní skupina pro potravinové alergie) ČSAKI (Česká společnost alergologie a klinické imunologie).

  MUDr. Simona Bělohlávková, alergo-imunoložka.


   

  MUDr. Simona Bělohlávková, alergo-imunoložka.

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel moussant

(2 recenze)

Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive Mycí kostka

(2 recenze)

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Popraskané a velmi suché rty

Atoderm Balzám na rty

(3 recenze)

Hydratační péče pro denní použití, která zklidňuje, vyživuje a obnovuje poškozené rty.

Pro koho?

Děti, Dospělí

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Préventive

(Napište první recenzi)

Vyživující a ochranný krém vhodný na pokožku ihned od narození.

Pro koho?

Děti, Kojenci

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka

D.A.F. Patent

Atoderm Krém na ruce & nehty

(5 recenzí)

Výživný krém pro jemné a hebké ruce. 8hodinová hydratace.

Pro koho?

Dospělí, Děti