Allez au contenu Allez à la navigation

Podrážděná pokožka s pocity svědění, atopická pokožka

Názory odborníků

Share

Pokud se chcete o podrážděné pokožce s pocity svědění a o atopické pokožce dozvědet více, prohlédněte si názory našich odborníků.

Atopické miminko se může vrtět, kroutit a může si poškodit pokožku nehty, což může způsobit léze. Pokožka pak propouští víc alergenů, což zhoršuje její zánět. Proto je důležité vícekrát týdně kontrolovat nehty dítěte a stříhat je, je-li to nutné (dejte však pozor, nesmějí být příliš krátké).

Je nezbytné používat hygienické výrobky, které respektují kožní bariéru, pravidelně hydratovat pokožku (1-krát až 2-krát denně) vhodným preventivním zvláčňujícím přípravkem již od narození, a to v průběhu několika měsíců, a vhodně přizpůsobit prostředí, ve kterém se tyto děti nacházejí (vyhýbat se alergenům jako prach, který obsahuje roztoče, zvířecí chlupy, vyhýbat se suchému nebo příliš vyhřátému prostředí, upřednostňovat bavlněné materiály před syntetickými, vyhýbat se pobytu na slunci nebo chladu).

Při léčbě atopické dermatitidy má zásadní význam každodenní hydratace, a sice 1-krát až 2-krát denně. V krizových obdobích se přeruší hydratační péče v místech, na kterých znovu došlo k zánětu. Na ty musí být aplikována nová léčba dermokortikoidy. Na dalších částech těla pokračujte s péčí pomocí zvláčňujícího krému.

Okamžitým řešením je použití dermokortikoidu, a sice každý den a v dostatečném množství. Kromě toho existují také jisté techniky, které dětem zabraňují škrábání, například rukavice (aby u nejmenších nedošlo ke škrábancům a krvácení), studené zábaly (na otupení bolesti) a masážní kolečka (na omezení nutkání ke škrábání u těch největších).

Atopie představuje alergický terén (atopický terén), který se může projevovat na pokožce (atopický ekzém nebo také atopická dermatitida), ale i na úrovni dýchání (alergická astma), ORL (alergická rýma) nebo na úrovni očí (alergický zánět spojivek).                                               Je důležité zmínit, že ekzém není vždy atopický. Existuje také kontaktní ekzém způsobený citlivostí na kontakt s alergenem (bižuterie nebo knoflík na džínách, který obsahuje nikl, obuv...).

Atopická dermatitida je úzce propojená s rodinnými predispozicemi. Pokud jí trpí jeden z rodičů, riziko výskytu u dítěte je 50 %. Toto riziko je ještě větší, pokud jsou atopici oba rodiče.

Ne, jsou velmi účinné. Léčba musí být dostatečně dlouhá, aby došlo k absolutnímu vymizení lézí. Předčasné ukončení léčby může být kontraproduktivní. Při užívání a délce léčby je nezbytné řídit se pokyny lékaře.

. U kojenců je zasažen především obličej (tváře, čelo, brada) a/nebo vnější strana ramen a stehen.
. U dětí jsou zasaženy záhyby loktů, kolen, zápěstí, spodní část chodidel, ruce, trup, krk.
. U dospělých se ekzém většinou objevuje na obličeji, krku nebo rukou.

Jde o mylnou představu, protože změkčovadla ve skutečnosti nejsou mimořádně alergenní. Studie naopak ukázaly, že změkčující účinek na textilní vlákna snižuje podrážděnost pokožky, což je pro atopickou pokožku pozitivní.

U atopické dermatitidy postačuje jedna koupel večer a každý druhý den s umytím vlasů. Zachová se tím kožní  bariéra, která je oslabená. Tvrdá voda zvyšuje suchost pokožky a tím i poškození kožní bariéry, což umožňuje alergenům z vnějšího prostředí pronikat do kůže a spouštět ekzémové stavy.