1. Pravidelně natírejte

Základem léčby atopického ekzému je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Pro každé dítě je potřeba postupně (v spolupráci s lékařem) najít prostředek, který nejlépe vyhovuje jeho pokožce.

 

2. Použijte „záchrannou brzdu‟

Pro zvládnutí nového akutního vzplanutí příznaků ekzému používáme tradiční lokální kortikosteroidy (hormonální léky pro lokální použití). Tyto prostředky využíváme jen krátce k překonání kritických stavů jako „záchrannou brzdu“, abychom snížili riziko jejich nežádoucích účinků. 

Novější generace místních léků, které mají vliv přímo na imunitní reakci kůže, a tím na samotnou podstatu atopického ekzému, jsou místní imunomodulátory. Jsou určeny pro děti od 2 roků a jsou vhodné jen k ošetření míst s tenkou jemnou kůží, bez mokvání a infekce.

 

3. Pohodlí je v módě

Dítě s ekzémem oblékejte na lehko a jen do měkkých, optimálně světlých bavlněných materiálů. Dítě se nesmí zpotit. Pot je u všech pacientů příčinou zhoršení příznaků atopického ekzému a často i příčinou objevení ekzému na místech, kde se obyčejně nevyskytuje. Oděv nesmí být příliš těsný ani příliš tvrdý (pozor na švy oblečení a těsné okraje plenek na jedno použití). Vyhýbejte se vlně a všem materiálům, které jsou hrubé a chlupaté. 

Nový oděv dítěte před nošením vždy obezřetně vyperte a dokonale vyždímejte. Nezapomeňte odstranit všechny etikety z vnitřní strany oděvu, které při nošení a pohybu mechanicky dráždí citlivou pokožku dítěte.

Na očištění kůže doporučujeme 3krát týdně krátkou vanovou olejovou koupel (do 5 minut) a v ostatní dny jen rychlé osprchování se pomocí koupelových či sprchových olejů nebo prostředky určenými pro atopický ekzém, které je možné koupit v lékárně.

5. Pozor na jídelníček

Stravu nekořeňte a vynechávejte i příliš kyselé nebo pikantní potraviny (hořčici, kečup, nakládanou zeleninu), protože zvyšují svrbění kůže.

 

6. Provzdušněte interiér

Snažte se omezit prašnost domácího prostředí. Dávejte přednost podlahám bez koberců. Těžké závěsy, záclony a čalouněný nábytek do pokoje atopika nepatří. 

Matrace, lůžka a pokrývky přikryjte nepropustnými snímatelnými potahy, které dvakrát do měsíce vyperete minimálně na 60 °C (snížíte tak množství roztočů v lůžku).

 

7. Sportování není problém. Ale...

Dítě s ekzémem nemůže vykonávat všechny typy sportovních aktivit. Nevhodné je při sportu mimořádné zpocení, obzvlášť v prašném prostředí. Celkem nevhodné je i plavání v chlorovaných bazénech a jízda na koni.

 

8. Myslete na budoucnost už dnes

Už od dětství usměrňujte zájmovou činnost a koníčky dítěte tak, aby si později vybralo vhodnou profesi. Kůže nesmí být v budoucnu vystavena chemickým a dráždivým látkám, častému umývání, výkyvům teploty a pocení. Nevhodné jsou profese jako automechanik, kuchař, kadeřnice, kosmetička, úklidové služby a práce ve zdravotnictví.

  • MUDr. Štěpánka Čapková, dermatoložka.

    Pracuje od roku 1981 jako dětský dermatolog na Dermatologickém oddělení pro děti ve Fakultní nemocnici v Motole a jako konsiliář v oboru dětské dermatologie pro všechny kliniky a oddělení dětské části této nemocnice a též jako superkonsiliář pro zvláště složité případy i z jiných regionů mimo Prahu. Jako prvý lékař v ČR složila v roce 1984 nástavbovou atestaci z dětské dermatovenerologie. Je členkou České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, kde aktivně pracuje v Sekci dětské dermatologie. Pravidelně přednáší témata z dětské dermatologie v postgraduálních kursech IPVZ, České lékařské komory a na akcích České dermatovenerologické společnosti a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Je školitelem dalších lékařů v oboru dětské dermatologie, kteří se připravují k atestačním zkouškám. Účastní se kongresů v ČR i v zahraničí, kde pravidelně prezentuje výsledky své práce. Publikuje v našich i zahraničních odborných časopisech. Její hlavní specializací a zájmem je vše, co se týká léčby atopického ekzému. Pro rodiče dětí s tímto kožním onemocněním připravila řadu edukačních brožur a napsala knihu s radami, jak pečovat o děti s atopickým ekzémem.

    MUDr. Štěpánka Čapková, dermatoložka.

Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm H2O Micelární ubrousky 60 ks, péče o dětskou pokožku, čisticí ubrousky

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

Micelární technologie

ABCDerm H2O Micelární ubrousky

(Napište první recenzi)

Micerální voda, která respektuje křehkost citlivé pokožky ve velmi praktických ubrouscích.

Pro koho?

Děti, Kojenci

Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm Babysquam 40 ml, hydratační krém na suchou dětskou pokožku

Příležitostná cílená péče o pokožku

Speciální péče pro kojence a děti.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Babysquam

(Napište první recenzi)

Produkt péče o pokožku, který odstraní šupinky a intenzivně hydratuje.

Pro koho?

Kojenci

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Normální pokožka kojenců a dětí.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Gel moussant

(1 recenze)

Jemný čisticí gel bez mýdla, který je šetrný k pokožce kojenců.

Pro koho?

Kojenci, Děti

Denní péče o pokožku

Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

ABCDerm Relax Oil

(Napište první recenzi)

Relaxační a vyživující masážní a/nebo koupelový olej.

Pro koho?

Kojenci, Děti

Příležitostná cílená péče o pokožku

Speciální péče pro kojence a děti.

Patent Amylpriv ™

ABCDerm Péri-oral

(Napište první recenzi)

Péče o pokožku, která zklidňuje, obnovuje a brání podráždění kolem úst.

Pro koho?

Děti, Kojenci