Atopic dermatitis in adults

Atopickým ekzémem trpí nejčastěji děti, nejsou však jediné, kterých se tato forma ekzému týká. Odhaduje se, že v průmyslově vyspělých zemích s atopií bojuje zhruba 10 % dospělých. Někteří s ní museli žít po celé dětství a dospívání. U jiných se atopický ekzém poprvé objeví právě až v dospělosti. Jeho začátky jsou spojovány s pokožkou, která je nadměrné pórovitá, což je typicky dědičný rys. Lidé s ekzémem mají typicky velmi suchou kůži, která navíc neplní svou bariérovou funkci - nedaří se jí blokovat dráždivé látky z okolního prostředí.


Chcete-li se dozvědět více o dětském ekzému, další informace přinášíme v tomto článku.

"Narodila jsem se s atopickou dermatitidou. Při porodu jsem byla úplně červené miminko s ekzémem. A ten nikdy nezmizel."

Elisa, 26 let

 

"Několik členů naší rodiny má atopický ekzém. Takže v tom hraje roli genetika. U mě se navíc ekzém objevil, když mi bylo jen pár týdnů. Nikdy jsem vlastně nepoznala život bez něj."

Aurélie, 26 let

 

"Jsem jediná v rodině, kdo ekzém má. Propuknul u mě, když jsem byla docela malá. Moje první vzpomínky jsou z doby, kdy mi bylo 6 nebo 7 let."

Jules, 22 let

Co je dobré vědět

 • Atopický ekzém prochází cykly zánětu a klidných období. Lidé s atopickou kůží mají genetickou predispozici, díky které je jejich kůže výrazně pórovitá a to umožňuje alergenům snadněji proniknout do kůže. Projevy ekzému pak mohou vyvolat nejrůznější spouštěcí nebo zhoršující faktory jako jsou např. špatně zvolené toaletní potřeby, strava, stres, chlad, pyl, znečištění, látky oblečení, které pokožku dráždí… 
 • V dospělosti se ekzém a jeho červené skvrny nacházejí především na obličeji (na očních víčkách, uších, krku...), dále na rukou a pažích, nohou a břiše.
 • Skvrny mohou intenzivně svědit, což má přímý dopad na spánek a kvalitu sociálních vztahů s rodinou a přáteli nebo v práci...

"Obecně jsou skvrny z ekzému velmi červené, kůže může být rozpraskaná a mokrá. Nejčastěji se mi skvrny objevují na rukou, na zadní straně kolen a na vnitřní straně loktů, na patách, kotnících a na přední části chodidel."

Elisa, 26 let

 

"Propuknutí ekzému může být krátké, to znamená po několik týdnů, nebo delší, třeba až pět měsíců. Záleží na tom, co se děje. Na celém těle se mi dělají červené skvrny. Mám je na obličeji, rukou a nohou, kůže je velmi suchá a intenzivně svědí."

Aurélie, 26 let

 

"Můj atopický ekzém není tak vážný. Vždycky se objeví a pak zase zmizí. Červené skvrny mám zejména v oblasti loktů a kolen a na krku, a svědí mě."

Jules, 22 let

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Dospělí se ve srovnání s dospívajícími za svou kůži méně stydí: zvládli opustit bezpečí rodiny a věnují se sexualitě, profesnímu životu a společenskému prostředí. Co se týče atopie, svého problému jsou si vědomi. Je ale pravdou, že určité události v minulosti na nich mohly zanechat "jizvy" - proto je stále důležité je ujistit o tom, jak jejich pokožka a tělo funguje a jak udržet zdravý životní styl.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Atopie se může objevit v každém věku. Kožní anomálie je často přítomna od počátku, ale v epigenetice samozřejmě existuje obrovská rozmanitost. Na vzniku atopického ekzému se ve skutečnosti podílí asi 100 genů. Hodně také záleží na faktorech, které ekzém vyvolávají.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

Pokud trpíte atopickým ekzémem, současná situace s ohledem na Covid-19 a nutnost vyšší hygieny pravděpodobně váš problém nijak nezlepšila. Opakované mytí rukou a dezinfekce hydroalkoholovým gelem jsou dalším náporem pro již tak křehkou pokožku. Opakované mytí rukou a používání dezinfekce pokožku ještě více vysušuje a může tak způsobit další diskomfort

Eczema and hygiene

Léčba ekzému: jaká existují řešení?

Dospělí často zkouší různé strategie, jak definitivně vyléčit svůj atopický ekzém - od těch nejracionálnějších rad až po ty, ke kterým je navedla třeba fantazie. Jedinou léčbou, která je však účinná při vzplanutí ekzému nebo-li zánětu, je aplikace lokálních kortikosteroidů, které předepíše lékař. Zároveň je třeba o pokožku denně pečovat pomocí speciálních přípravků pro atopickou pokožku, včetně kombinace sprchového oleje a zvláčňujícího balzámu.

 

"Navštívila jsem tolik různých lékařů, dermatologů a alergologů. Byla jsem dokonce u i u čarodějnice a hypnotizéra... Používala jsem na ruce tolik přípravků, dokonce i mléko - v naději, že ekzém zmizí. Vyzkoušela jsem snad všechno. Ale jediná věc, která opravdu zmírňuje začátek ekzému, je odhodlání se ke každodenní hygieně a péči o pleť, která je přizpůsobena jejím potřebám. Pokud někam odjíždím, vždy si beru s sebou všechny produkty, které používám, a to i když je to jen na víkend. Totéž platí pro kortikosteroidy na lokální léčbu."

Elisa, 26 let

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Žádná zázračná léčba neexistuje. Pacienti musí převzít kontrolu nad svým onemocněním. To znamená porozumět své kůži, aby skutečně pochopili, proč je konkrétní přípravek nebo vybraná léčba nejužitečnější právě pro ně. Jedině tento způsob zajistí, že pacienti věrně dodržují doporučenou léčbu a nakonec nad svým ekzémem převezmou kontrolu. A nenechají ho tak ovládnout svůj život.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.
 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psycholog.

  Doplňková léčba pomocí vybraných přípravků? Jistě, proč ne? Je velmi důležité brát v potaz přesvědčení pacienta. Všechny by však měly být doplňkem profesionální lékařské léčby.

  Joël Pacoret, Psycholog.

Dobré vědět

Odhalování záhad vašeho atopického ekzému může často připomínat detektivku! Každý pacient reaguje na faktory, které ekzém vyvolávají nebo zhoršují, svým způsobem. Horké, studené, sladké potraviny, specifický materiál oblečení, toaletní potřeby. Dávejte pozor a všímejte si, jak na jednotlivé podněty reagujete. (Není z toho však potřeba dělat posedlost!)

"Během každodenního života je tolik věcí, které mohou způsobit vzplanutí ekzému: specifická mýdla a čisticí prostředky, prach, stres, jarní pyl, horko, chlad. Myslím, že svou roli hraje i znečištění prostředí. Můj atopický ekzém se začal projevovat na obličeji, když jsem se před šesti lety přestěhovala do velkého města."

Aurélie, 26 let

 

"Obecně se považuji za poměrně klidného člověka, takže si nemyslím, že by na mě stres měl nějaký vliv. Místo toho se snažím hledat příčiny výskytu ekzému mezi pyly, prachem, roztoči... Tyto věci ekzém často spustí. Vliv může mít třeba také tvrdost vody."

Jules, 22 let


 

Psychological impact of adults with eczema

Ve Francii si 82 % dotázaných myslí, že atopický ekzém souvisí se stresem. Je pravda, že stres je jedním ze zhoršujících faktorů ekzému, ale není jeho prvotní příčinou. Ekzém není psychosomatické onemocnění, i když má vliv na psychický stav člověka. Od svědění, které se může rychle stát posedlostí, až po neustálé nepříjemné pocity a strach z toho, jak nás vidí ostatní, atopický ekzém může ovlivnit i naší náladu.
Kůže a doteky jsou podstatnou součástí našich sociálních vztahů. Červené ekzémové skvrny mohou navíc v některých lidech, kteří se s atopií nesetkali, vyvolat pocity strachu. Jiní se zase mohou obávat, že jste nakažliví nebo že skvrny svědčí o špatné hygieně. To pak ovlivňuje vnímání problému a může ovlivnit profesní i osobní život.

"Nikdo pořádně nechápe, jaké to je. Lidé často nevědí, co mají říct, abyste se cítili lépe."

Elisa, 26 let


"Díky své atopické pleti se trochu stydím. Všichni ji vidí. Necítím se tak pohodlně, tak atraktivně, jako bych mohla... Velmi často se prostě cítím trapně. Kdykoli se mnou o tom někdo mluví, odpovídám: "Ano, já vím". Možná to vypadá, že mi to nevadí, ale vadí. Nikdo se rád nebaví o tématu, které ho obtěžuje - zvlášť s někým, kdo o tom nic neví!"

Aurélie, 26 let

1. Ztráta sebedůvěry

Lidé trpící ekzémem mohou být často odměření, protože se necítí sebevědomí. Fyzicky se často snaží maskovat všechny části těla, na kterých se ekzém vyskytuje. Z psychologického hlediska mohou mít potíže prosadit se ve své roli v zaměstnání, i když k tomu mají potřebné schopnosti. A k tomu jsou tu nepříjemné poznámky od lidí, kteří o atopickém ekzému nic nevědí...

Atopic dermatitis on the body

"Mám komplex z mých rukou, protože lidé můj ekzém vidí a já se za něj stydím. Obzvlášť na rukou. Proto je nikdy nechci ukazovat. Když musím něco ukázat prstem, vždycky místo toho použiju pero. Nosím lak na nehty a prstýnky, abych odvedla pozornost. V zimě nosím rukavice. A ráda pracuji z domova!"

Elisa, 26 let

 

"První věc, kterou ráno dělám? Podívám se do zrcadla. Ekzém způsobuje komplexy. Necítíte se tak ve svém těle dobře. Vaše kůže je navíc napjatá, svědí a šupinatí. A to není ženské. Vždycky mám pocit, že se na mě kvůli tomu ostatní lidé dívají jinak. Často přemýšlím, co si myslí a co si říkají."

Aurélie, 26 let


 

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psycholog.

  Každý dospělý pacient je sám o sobě mnohem víc, než jen jeho atopický ekzém. Je důležité vždy připomínat, že každý z nás má mnoho dalších cenných vlastností a dovedností a talent pro činnosti, které nás baví. Pokud je to potřeba, je lepší doporučit psychologickou pomoc odborníka. V případě potřeby se tak na něj neváhejte obracet.

  Joël Pacoret, Psycholog.

2. Stres

Problémy se spánkem, které souvisejí se svěděním, způsobují chronickou únavu. Lidé trpící atopií pak z únavy bývají méně odolní vůči každodennímu stresu. Může tak vzniknout začarovaný kruh: profesní stres, který vede ke vzplanutí ekzému, který dále způsobuje stres z červených skvrn atd.

 

"Svědění mi určitě narušuje spánek. Špatně spím, protože se bojím, že se poškrábu a probudím se suchou a rozdrápanou kůží. A když už spím, budím se, protože se škrábu. Pak to jde všechno z kopce. Když mám ale kůži v pořádku, spím dobře."

Aurélie, 26 let

 

"Když u mě ekzém propukne, v noci mě budí svědění. Někdy se škrábu, dokud mi nezačne téct krev."

Jules, 22 let

3. Strategie vyhýbání se

V extrémních případech mohou pacienti raději změnit typ práce, kterou vykonávají, nebo dokonce přijímají noční směny, jen aby se vyhnuli pohledu ostatních lidí.


 

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  I proto je jedním z cílů léčby umožnit pacientovi návrat do normálního života. Povinností lékařů i dermatologů je pacientům v tomto směru pomáhat. Pacienti by se také neměli bát mluvit v práci o své nemoci, příznacích a případných dopadech, ale zároveň ostatní ujistit, že ekzém nijak nesnižuje kvalitu jejich práce. Samozřejmě tento postup vyžaduje odvahu, stejně jako samotné přijetí nemoci a otevřenost v této oblasti.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

Neváhejte o své nemoci mluvit. Domluvte si schůzku s nadřízeným nebo kolegy. Získáte prostor o atopii otevřeně mluvit a navázat tak vztah, který bude komfortní pro obě strany.

Pokud není vaše pracovní prostředí adekvátně přizpůsobeno, můžete se obrátit na firemního lékaře. Ten by vám měl pomoci nastavit příznivé pracovní podmínky u zaměstnavatele tak, abyste měli prostor se dále profesně rozvíjet.

"U pacientů, kteří se rozhodli pro změnu profese, je důležité jejich rozhodnutí podpořit a ocenit. Právě to, jak vás vnímají ostatní lidé, způsobuje často velký stres. Pokud jste se rozhodli pro řešení, které vám pomáhá žít lépe a plnohodnotně každý den a cítíte se vyrovnanější, pak by vaše rozhodnutí mělo být respektováno a podporováno."

Joël Pacoret, Psycholog 

Atopic dermatitis on the back

1. Problémy s obrazem sebe sama

Atopický ekzém je viditelné kožní onemocnění, které zná jen málo lidí. Když lidé vidí červené skvrny způsobené ekzémem, které mohou být velmi výrazné a šupinaté, mohou je mylně považovat za problém s hygienou nebo se obávat, že jsou nakažlivé. Někteří lidé se s ekzémem bez problémů smíří a naučí žít. Jiní se za svou kůži nepřestávají stydět. Neustále hledají způsob, jak ekzém skrýt, a mohou z toho mít komplex.

"Když jsem byla malá, často mi říkali, že mám ruce jako čarodějnice, protože vypadaly tak vrásčité. Proto jsem se schovávala. Myslím, že mě ta poznámka opravdu ranila, a proto ruce schovávám dodnes. Často se mě lidé i dnes ptají: "Co máš s rukama?". Zasměju se a vysvětlím, že je to ekzém. To je holt život!"

Elisa, 26 let

 

"Když jste malí, držíte se za ruce a stojíte spolu třeba ve frontě. Moji spolužáci mě ale nikdy nechtěli držet za ruce, protože byly vždycky hrozně suché. Myslím si, že si mysleli, že mám špinavé ruce. Dokonce i učitelé to komentovali! "Jsi celá červená! Takhle to nemůže být. Přestaň se škrábat." Takové poznámky se vám vryjí do paměti, zvlášť když jste dítě."

Aurélie, 26 let

 

 • U téměř 70 % pacientů má atopický ekzém negativní dopad na jejich náladu a sebevědomí.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Dospělí s atopickou kůží jsou často citliví na to, jak se na ně dívají ostatní lidé. Meditace, jóga a rekondiční techniky zaměřené na duševní pohodu jim tak mohou pomoci. Umožňují jim vidět, že nejsme tím, co o nás ostatní říkají, nebo co na nás vidí. Jsme mnohem víc než to.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

2. Sociální vztahy

Pocit trapnosti vůči sobě a své kůži může některé dospělé hluboce zasáhnout. Mohou se záměrně vyhýbat určitým činnostem nebo vztahům, protože se bojí ukázat svou kůži. Obecně si však většina dospělých s atopickou kůží vypěstuje psychickou odolnost a sílu, které jim pomáhají vnímat celý problém s nadhledem.

52 % lidí s ekzémem se rozhodlo vyhnout se společenským aktivitám, 37 % se vyhýbá opalování a slané vodě, 33 % se vyhýbá spaní v jedné posteli se sexuálním partnerem.
 

"Během loňských letních prázdnin se mi ekzém opravdu rozjel. Měla jsem ho po celých rukou, všude jsem měla rozpraskanou kůži a hnis. Sama jsem nemohla nic dělat, protože mě ruce bolely, jakmile jsem se něčeho dotkla. Připadala jsem si tak ošklivá. Pak jsem se vzpamatovala a řekla si, že budu dodržovat léčbu a že za pár dní bude všechno lepší. A jamile je to pryč, uvědomíte si, že je to pravda - nejde o nic vážného a je to jen dočasná záležitost."

"Kvůli ekzému jsem se nemohla jít potápět s kamarády. Věděla jsem, že kdybych šla do vody, sůl by mi podráždila pokožku. Ale mevnímala jsem to tak, že bych se vzdala. Tak to prostě je. Dělám pro svou pleť to, co potřebuje. Už si ani pořádně neuvědomuji, že by mi to mělo překážet."

Elisa, 26 let


 

Toaletní potřeby, make-up, parfémy, textilní látky: některé výrobky nejsou pro atopickou pokožku vůbec vhodné. Může být těžké vzdát se výrobků, které používají ostatní nebo které máte obzvlášť rádi či si jich ceníte, ale vzplanutí ekzému, které mohou způsobit, je pak o to blíž.

 

"Dávám si velký pozor na to, co si dávám na kůži. Vyhýbám se používání parfémovaných výrobků nebo výrobků na rostlinné bází do sprchy. Co se týče oblečení, vyhýbám se nákupu určitých druhů látek, protože vím, že nedovolují pokožce dýchat a způsobují mi svědění a škrábání."

Elisa, 26 let

 

"Musím si neustále dávat pozor na to, co používám. Můj dermatolog mi dokonce řekl, že bych neměla používat make-up, zejména podkladovou bázi, protože mi příliš vysušuje pleť. Přitom to je jediná věc, kterou mohu použít, abych zakryla červené skvrny, které mám na obličeji."

Aurélie, 26 let

 

"Dávám pozor i na to, jak peru. Dbám na výběr správného pracího prostředku a nepoužívám změkčovadla. Všimla jsem si, že některé z těchto výrobků způsobily ekzém. Je lepší být opatrný."

Jules, 22 let

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psycholog.

  Dospělí pacienti jsou často otevřenější k nutnosti nákupu specifických výrobků. Uvědomují si, že potřebují kvalitní výrobky určené speciálně pro ně, přizpůsobené potřebám jejich pleti.

  Joël Pacoret, Psycholog.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Aby se o sebe mohli dobře starat, musí někteří pacienti změnit své návyky. Největší výzvou v tomto procesu pak může být najít tu správnou motivaci. Pacienti potřebují čas, aby přizpůsobili svůj každodenní život onemocnění, které každodenní život ovlivňuje. Mít cíl, i když je malý, je dobrý způsobem, jak pomalu začít rozvíjet nové návyky. Péče o kůži pro kůži má pro pacienty malý význam, a proto ji nedodržují. Pokud má péče o pleť svůj skutečný důvod, bude mnohem účinnější.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

Treatment of eczema in adults

1. Poznejte své onemocnění a vyhledejte odbornou pomoc

Příliš mnoho pacientů nemá o atopické dermatitidě dostatek informací a začne věřit mylným představám: je to ze stresu, prostě to musí ven, nedá se s tím nic dělat, je to alergická reakce a další mylné představy. Víme přitom, že dermatologové jsou v léčbě tohoto onemocnění velmi efektivní a dokáží přijít s adekvátní a účinnou léčbou. Léčba pak pomůže zlepšit každodenní komfort a oddálit vzplanutí ekzému. Základní je pacienta poučit o atopii a doporučit vhodné přípravky i životní styl. Dbejte také na pocity klienta a jeho motivaci k léčbě.

2. Základem jsou správné návyky

Najděte pro sebe správný sprchový olej na mytí, každý den používejte zvláčňující krém, který skutečně pomůže rozptýlit začátek ekzému, upravte jídelníček... Váš lékař a lékárník vám mohou poskytnout řadu tipů, které vám pomohou při každodenní péči o vaši pokožku. Existují také řada aktivních sdružení pacientů s atopickým ekzémem - může se vám vyplatit s nimi navázat kontakt.

Eczema cream for adults

"Za to, že dnes zvládám svůj ekzém, mohu poděkovat hlavně svým rodičům. Vždy tu pro mě byli a naučili mě správným návykům v péči o mou pleť, včetně důležitosti každodenního mazání krémem. V péči o svou pokožku jsem se pak rychle osamostatnila. Dnes je to pro mě prostě druhá přirozenost. Krémem se natírám vždy, když vylezu ze sprchy. V tašce mám pokaždé krém na ruce a krém na lokální léčbu pro případ, že se objeví červené skvrny."

Elisa, 26 let

 

"Každý den se po sprchování natírám krémem, abych dodržela hydrataci své pokožky. Nevnímám to jako něco, co mě obtěžuje. Je to prostě zvyk a přináší mi to jen výhody. Je to zásadní v tom, abych zabránila svědění. Takže to prostě dělám vždycky."

Jules, 22 let


 

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psycholog.

  Vyplatí se navštěvovat fóra, vstoupit do sdružení pacientů nebo jiných typů podpůrných skupin a sdílet své zkušenosti s ostatními, kteří mají zkušenost s atopií. Tak si snáze vytvoříte nadhled a získáte podporu.

  Joël Pacoret, Psycholog.

3. Mluvte o své pleti

Místo toho, abyste svou kůži skrývali a vyhýbali se ostatním lidem, mluvte o svém ekzému otevřeně. Pokud je to třeba, vysvětlete, co se děje, když se u vás ekzém objeví, a připomeňte všem, že se nejedná o nakažlivé onemocnění. Nevědomost a strach nikomu nepomůžou.

"Když se mě lidé ptají, říkám jim, že se ekzém projevuje jako svědivé červené skvrny na kůži. Prostě jednoduše."

Jules, 22 let

4. Zaměřte se na zvládání únavy

Při vzplanutí je vždy nutné použít lokální kortikosteroidy. Při jejich aplikaci se řiďte tím, co poradil lékař. Pak můžete lépe spát a zůstat v dobré kondici. Častá fyzická aktivita pomáhá dále lépe regulovat spánek a zbavit se stresu. Nápomocná mohou být také dechová nebo meditační cvičení. Doplňková léčba nebo přidané techniky mohou pomoci ekzém ještě více zklidnit.

Eczema on face symptoms

5. Pracujte na svém sebevědomí

Ekzém nedefinuje, kým jste. Je vaší součástí a díky němu jste mohli dále rozvinout svou osobnost. Nedávejte však ekzému více prostoru, než si zaslouží. Nejlépe pomáhá, nejen od svědění, odvést pozornost - věnujte se svým zájmům a cílům. Získejte nad svým ekzémem nadhled.

 Neváhejte trávit čas s ostatními lidmi, být součástí skupiny pomocí sportovních nebo uměleckých aktivit nebo třeba se přidejte do zájmových sdružení. Rozvíjejte své nadání. Vaše kůže není důvodem k tomu, abyste neuspěli - mnohým se to podařilo, i navzdory atopii.

 

"S ekzémem se musí žít. Není to nic hrozného. Nebrání vám v normálním životě: mít pernatera, přátele, smát se, najít si práci. Neexistuje žádný důvod, proč bychom se kvůli tomuto kožnímu onemocnění měli cítit jinak nebo špatně. Mít ekzém je běžné a není ani v nejmenším závažné. Není to nic život ohrožujícího, i když to není vždy příjemné."

Elisa, 26 let

 

"Ekzém je nepříjemný, ale jsou nemoci, které jsou mnohem horší. A je pravda, že někteří lidé si často ani nevšimnou, že ho máte. Ve skutečnosti je to spíš o tom, jak vnímáme sami sebe, než jak nás vidí ostatní."

Aurélie, 26 let

 

"Můj ekzém mě opravdu netrápí. Jsem na něj zvyklá a moje rodina také. Existují mnoho řešení, jak pokožku zklidnit. A navíc ekzém není napořád. Přichází a pak zase odejde."

Jules, 22 let


 

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Řešení má od počátku každý v sobě. A každý má své vlastní, bez ohledu na věk.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.
 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psycholog.

  V každé situaci, ať je jakkoli obtížná, se vždy dá najít něco pozitivního. Život s ekzémem může pacientům pomoci rozvinout dovednosti a vlastnosti, které ostatní možná nikdy mít nebudou.

  Joël Pacoret, Psycholog.

Příležitostná cílená péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Technologie Skin relief

Atoderm SOS Sprej

(2 recenze)

Okamžitý protisvědivý účinek.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel moussant

(2 recenze)

Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive Mycí kostka

(2 recenze)

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel-crème

(18 recenzí)

Atoderm Intensive gel-crème – mimořádně zklidňující a chladivý

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická oční víčka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive eye

(3 recenze)

Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)