Když atopický ekzém pokračuje do dospívání…

V 80 % případů atopický ekzém mizí kolem 7. nebo 8. roku věku. Spousta dětí však toto štěstí nemá: 10 až 20 % dospívajících po celém světě bojuje s ekzémem i v pubertálním věku.. Známkou atopického ekzému je oslabení kožní bariéry, která zůstává po celý život. Není tedy neobvyklé, že se ekzém v průběhu let úplně přestane objevovat, a pak se za určitých okolností, a v jakémkoliv věku, znovu vrátí.

 

Proč je ekzém pro teenagery složitější?

Dospívání je klíčovým momentem ve vývoji vlastní identity. Život s atopickou dermatitidou, podobně jako s dalšími kožními chorobami, které jsou pro ostatní viditelné, je pro dospívající obtížné. V tomto období jim velmi záleží na vlastní image a na tom, co si o nich myslí ostatní. Podobné pocity tak vyvolává i akné, které je známější než atopie.

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatoložka.

  Puberťáci ve věku 15 až 20 let se jen málokdy rodičům svěřují nebo se s nimi radí. Pokud se jim ekzém dlouhodobě vrací, mohou se cítit beznadějně. Nestojí o přehnanou a nevyžádanou pozornost. Proto je tak důležité, aby se o péči o pleť začali starat sami. Na pořadu dne je např. péče o změkčení pokožky. Typicky však puberťáci péči (vůbec) nedodržují. Tím spíše, když se často cítí pod psa, a ve svém vlastním měnícím se těle se necítí ve své kůži. Měnící se rodinné vztahy v kombinaci s kožním onemocněním, které nejde skrýt, často postaví puberťáka před obtížnou životní situaci, která ještě víc komplikuje proces dospívání.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatoložka.

→ Ekzém je vidět na první pohled!

Pro pokožku je typické, že jsou póry zvětšené a neplní svou bariérovou funkci. Samotný ekzém pak mohou vyvolat nejrůznější faktory (od nachlazení, vystavení pylům nebo stresu, po kosmetiku, tření pokožky s oblečením apod…). Zarudlé skvrny na pokožce jsou suché a velmi intenzivně svědí. Mohou být rozmístěné po celém těle, ale během dospívání se nejčastěji objevují:

 • v loketních záhybech
 • na kolenou
 • kolem krku
 • na zápěstí a kotnících
 • a na rukou

 

"Ekzém mám většinou na loktech, a to zvenku i v záhybech. Dost mě svědí a často je tak rozškrábu do krve."

Ethan, 16 let

 

→ Nekonečné a otravné nanášení krémů!

Teenageři se snaží víc a víc od svých rodičů odpoutat a chtějí být nezávislí.

 

"Ethan nesnáší, když se musí mazat krémem. Když byl malý, starala jsem se o to já, a postarala se o také o to, že byl namazaný opravdu po celém těle. Když mu bylo asi 10 let, začala se situace komplikovat. Byl před pubertou a já jsem musela respektovat jeho hranice. Snažila jsem se ho tedy motivovat, aby si krém nanášel sám. Věděla jsem, že je velmi důležité mu jasně vysvětlit, jak důležitá je péče o jeho pokožku, aby měl motivaci v ní dále pokračovat. To, že si začal aplikovat krém sám, bylo důležitým znamením toho, že přebírá odpovědnost."

Karine, matka 16letého Ethana


 

 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psycholog.

  V procesu dospívání jsou konflikty, potřeba nezávislosti a potřeba dělat věci sám naprosto normální. Rodiče se samozřejmě mohou cítit frustrovaní, když vidí, že zatímco oni se roky bez ustání řídili lékařskými radami, jejich dítě v pubertě odmítá v péči pokračovat. Nemá však smysl se vnucovat: čím více budete trvat na svém, tím méně toho bude váš adolescent dělat. Mnohem důležitější je soustředit se na momenty, kdy se váš teenager na péči podílí nebo tipy dodržuje.

  Joël Pacoret, Psycholog.

→ Snad nikdy to nepřestane svědit…

Intenzita svědění se bohužel ani s věkem nemění. I teenageři tak mohou mít problém odolat – na rozdíl od dětí se pak ale mohou začít stydět, že se musí škrábat na veřejnosti. Adolescenti také často kopírují a používají stejné produkty jako jejich přátelé nebo to, co určují módní trendy. Bohužel velká část kosmetických produktů, které jsou zrovna in, nejsou atopické pokožce vůbec přizpůsobeny, a mohou tak dokonce vyvolat novou vlnu ekzému.

 

"Mít možnost používat stejné produkty jako všichni ostatní je v tomto věku pro puberťáky důležité. Ethan věnuje zvýšenou pozornost své image a nedávno mě požádal, abych mu koupila sprchový gel pro muže, protože miluje jeho vůni. Chápu, že může být frustrující, pokud musí používat produkty bez parfemace. I proto mu radím, aby používal to, co jeho pokožce vyhovuje, a naslouchal potřebám svého těla.“

Karine, matka 16letého Ethana


 

Dospívání není jednoduché období – ani pro rodiče, ani pro samotné teenagery. Je pravda, že příznaky ekzému zhoršují všechny obvyklé problémy dospívání: spánek, změny nálad, problémy ve škole, hádky se sourozenci, nebo vzpurné chování. Nejdůležitější je ukázat svému teenagerovi, že mu nasloucháte a rozumíte mu.

Psychological impact of adolescents with eczema

Den v životě vašeho teenagera

1. Rebelové a fatalisté

Vžijte se do jejich kůže: atopický ekzém byl pravděpodobně součástí celého jejich dětství. Puberťáci pak tuto odlišnost mohou začít vnímat jako něco nespravedlivého – a nezapomínejte, jak citliví jsou k nespravedlnosti právě adolescenti. Někteří přijímají svou situaci i ekzém bez problémů. Jiní své pocity neradi dávají najevo a někteří se naprosto uzavřou do sebe a ekzém jen smutně přijímají jako svůj životní úděl. Dokonce se pak vzdávají představy, že jejich ekzém jednoho dne zmizí, a nechtějí ani, aby si s nimi jejich rodiče dělali další starosti. Jiní se nepřestanou zlobit na svůj osud a bouří se proti všemu, což může ve svém důsledku vést i k nebezpečnému chování. Žádný z těchto postojů není zdravý – ani pro samotného teenagera, ani pro jeho podpůrnou síť, kterou tvoří zejména rodina a jeho nejbližší přátelé.
 

 • Více než polovina dospívajících říká, že jsou kvůli své atopické dermatitidě v rozpacích, nešťastní nebo smutní.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.

  Někteří dospívající se odmítají smířit se svým ekzémem a nestarají se o něj. Jiní se stydí a skrývají svou kůži dlouhým oblečením, bez ohledu na roční období. V obou případech dovolte svému dospívajícímu dítěti, aby se stalo zodpovědným za svou pleť a aby se naučilo, co jeho tělo potřebuje – a dejte mu samozřejmě tolik prostoru, kolik potřebuje.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatoložka.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psycholog.

  Pokud u svého dítěte zaznamenáte trvalou změnu v přístupu, neváhejte a začněte s ním komunikovat. Mluvit o problému mu může pomoci, aby se vnímal i jinak než jako někdo s atopickým ekzémem. Ukažte mu hodnotu jeho dovedností a schopností, činnosti, které má rád a které mu přinášejí uspokojení. Ukažte mu, že jeho ekzém není to, kým je.

  Joël Pacoret, Psycholog.

2. Zhoršený spánek i pozornost

Typické potíže se spánkem, které mohou mít dospívající, svědění určitě nepomůže. Nedostatek spánku a otravné škrábání pak vede k podrážděnosti a náladovosti. Chronická únava také může vést k zhoršené pozornosti, která se odrazí třeba na horších studijních výsledcích.

 • 50 %1 dospívajících s ekzémem potvrdilo, že se jim nespí dobře.

 

"Ethan se někdy v noci škrábal tak, až mě to probudilo. Ve škole pak zase říkali, že nedokáže posedět v klidu. S odstupem času a po rozhovoru s dermatologem si však myslím, že právě v tom byla ta potíž. Nedokázal se soustředit, protože se neustále musel škrábat."

Karine, matka 16letého Ethana

Impact of eczema on sleep

3. Vliv na sociální vztahy

Sociální vztahy a příslušnost ke skupině hrají v období dospívání obrovskou roli. Fyzická image je v tomto věku nesmírně důležitá – obzvlášť v době sociálních sítí. Spousta dospělých si pamatuje, jak se jim ostatní posmívali nebo je vyřadili ze skupiny. Rodiče musí být vždy na pozoru a být si jistí tím, že jejich puberťák je obklopen laskavými přáteli..

 • Jeden ze tří teenagerů přiznává, že si z nich někdy ostatní dělali legraci nebo je ostatní vynechávali z různých aktivit kvůli jejich atopické dermatitidě.
 • 50 % teenagerů1 uvádí, že kvůli své atopické dermatitidě vynechali školu (za posledních 12 měsíců); v průměru pak zameškali 15 až 22 dní.

 

"Škrábal jsem se do chvíle, kdy jsem cítil krev. To jsem se pak snažil skrýt, protože jsem se za rány styděl. Vždy je nepříjemné, když začnou krvácet. Lidé se pak na mě zvláštně dívají. Dokonce se mi stalo, že mi někdo řekl, že vypadám, jako když mám plané neštovice."

Ethan

 

„Když byl menší, pamatuji si, že někteří lidé měli hloupé poznámky k jeho osobní hygieně."

Karine

Social impact of eczema

Čtyři rady od psychologa Joëla Pacoreta

1. Neváhejte o nemoci svého dítěte ve škole informovat už na začátku – bez toho, abyste z toho dělali humbuk. Stačí učitele a školní zdravotní sestru informovat o příznacích ekzému a souvisejícím chování. I to může pomoci k lepšímu porozumění a eliminaci nepříjemných situací.

2. Adolescenti s atopickou kůží často trpí o samotě, protože jsou uzavření do svých vlastních idealizovaných představ o svém vztahu s ostatními. Ty jsou navíc do značné míry inspirované tím, co vidí na sociálních sítích. Existuje velký tlak na to, aby se každý cítil být v pohodě a šťastný. Rodiče tak musí být připraveni naslouchat, aniž by byli dotěrní. Takovou rovnováhu je často velmi obtížné najít. Teenageři také často hledají a nacházejí více pomoci mimo rodinný kruh, i když to může být pro rodiče těžké přijmout. Přitom vrstevník, který má nebo měl podobnou zkušenost, může poskytnout velmi účinnou pomoc. O to víc v době, kdy je pro teenagery tolik důležité cítit se ztotožnění s vrstevníky.

3. Život teenagera nesmí být jen o jeho kožním problému. Nesmějí se bát toho, jak lidé reagují na jejich atopii. Cílem je vždy pochopit, co je s pletí v nepořádku, co pleť potřebuje a to přijmout. Čím pohodlněji se bude vaše dítě cítit se svou pletí, tím více bude moci myslet na jiné věci a nebude věnovat tolik pozornosti pohledům nebo soudům jiných lidí.

4. Je potřeba, aby adolescenti uměli rozlišit mezi pocitem studu a viny. Nesmí se cítit provinile za stav své kůže; neudělali nic špatně. Stud je směsicí emocí (hněv, strach, úzkost…), které jsou spojeny jak s tím, jak nás vidí ostatní lidé, tak s tím, jak vnímáme sami sebe. Čím lépe pochopíte a necháte svého puberťáka vysvětlit, z jakých důvodů se stydí, tím lépe s tím pak může bojovat. Pokud je to třeba, neváhejte se obrátit na odbornou pomoc.

Skin changes with age

Ekzém vašeho puberťáka je rodinnou záležitostí

Atopický ekzém v období dospívání je náročný i pro zbytek rodiny. Dva rodiče z pěti1 mají pocit, že jejich život je vlastně organizován kolem ekzému jejich adolescenta. I oni se mohou cítit osamoceně při nutnosti zvládání dvojího problému – dospívání jako takového a požadavků dítěte s atopickou kůží. Je běžné, že neustále musí kontrolovat, zda jejich dítě dodržuje pravidelný režim, týkající se například: správné hygieny, péče o pleť, vhodného oblečení, stravy…

Rodiče i děti tak mohou mít pocit, že tráví neúměrné množství času a pozornosti jenom atopickému ekzému. Sourozenci pak zase mohou vnímat, že svědění, projevy ekzému a návštěvy dermatologa jsou jedinými tématy rozhovorů, kterým se v rodině věnuje pozornost. A že jejich vlastním obavám se jí nedostává tolik. A oprávněně i oni ztrácejí trpělivost. I tady je tak základem najít správnou rovnováhu.

 • Více než čtvrtina rodičů1 má pocit, že svým dalším dětem věnují méně pozornosti kvůli atopické dermatitidě u dospívajících dětí.
 • Joël Pacoret, Psychologist
  Joël Pacoret, Psycholog.

  Mezi sourozenci jsou konflikty a pocity žárlivosti normální a nezbytné k tomu, abychom se naučili být součástí společnosti. Rodiče se však musí snažit udržet rovnováhu ve vztazích se svými dětmi tím, že s nimi budou trávit kvalitní čas. K upevnění vztahů mohou přispět i rodinné akce, kterých se účastní každý. V případě potřeby vyhledejte pomoc zvenčí.

  Joël Pacoret, Psycholog.

1. Starejte se o ekzém, abyste mohli snížit stres spojený s ním

Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou péči. Používejte denně čisticí a hydratační produkty, které jsou přizpůsobeny atopické pokožce. Neváhejte převzít péči o léčbu svého teenagera a absolvujte návštěvu praktického lékaře nebo dermatologa. Atopická dermatitida vyžaduje lékařskou péči bez ohledu na věk pacienta, protože ta je nejúčinnějším způsobem, jak se postarat o to, aby se ekzém nevracel a celá rodina mohla být v klidu. Můžete také zkusit kontaktovat rodičovská sdružení, abyste měli možnost se podělit o své zkušenosti a nebyli na řešení problémů sami. Doporučuje se vše, co dopomůže k větší pohodě rodičů i teenagerů, od sportu po meditaci, sofrologii, hudbu nebo jógu.

 

"Použití lokálních kortikosteroidů je nezbytné, pokud je ekzém v začátku. Je to jediná účinná léčba. Každodenní aplikace změkčujícího krému však doplňuje lokální ošetření a dochází ke zklidnění pokožky. Dobrá hygiena také hraje klíčovou roli. Hned jsem si všimla rozdílu, když jsme začali používat sprchový olej."

Karine

2. Sbohem pocitům viny

Ekzém má často genetický původ a může se v rodině vyskytovat opakovaně. To však není vaše vina! Ekzémem může být postižen kdokoli v jakémkoli věku. Určitě věnujte čas tomu, abyste svému dospívajícímu podrobně atopickou dermatitidu vysvětlili. Nezapomeňte mu ale také říct, jak jste na něj pyšní, dodejte mu sebevědomí a sami se netrapte pocity viny.

 

"Je nezbytné své dítě vzdělávat: musí pochopit, co sebou ekzém přináší a že se nejedná o nic vážného. Potřebuje se cítit bezpečně a pohodlně. Když byl Ethan mladší, říkával mi: "Chci být jako všichni ostatní." Ale každý jsme přece jiný. Musíme to prostě přijmout a být hrdí na to, jací jsme a čím jsme odlišní. Není to něco, co bychom měli skrývat, ale něco, s čím se máme naučit žít a zvládnout to. Díky tomu rychleji dospíváme!"

Karine, Ethanova matka

 

3. Buďte jako rodina spolu a podporujte se

Ekzém by neměl způsobit, že bude puberťák izolován. Vytvářejte chvíle, které může celá vaše rodina trávit společně, i s ostatními dětmi, aby se všichni cítili milováni a podporováni. Sdílené aktivity umožňují všem společně relaxovat a rozptýlit jejich pozornost, takže se budete soustředit na něco jiného než na ekzém.

 

4. Veďte vaše dítě k tomu, aby přebralo zodpovědnost

Dospívání je klíčovým momentem v životě člověka a teenageři by měli být schopni si léčbu ekzému řídit sami. V určitém věku už je to jejich vlastní zodpovědnost, a myslet na mazání krémem za ně není správná cesta. Musí se naučit, co jejich pleť potřebuje, a pochopit, jak důležitou roli pro jejich pohodlí hraje právě třeba zvláčňující krém. Předejte jim všechny nezbytné tipy: ať už jde o to, jakým typům textilních látek se vyhnout, tak o nutném sprchování po sportu nebo potřebném vyhýbání se nezdravému jídlu.

Ano, je potřeba se o pokožku dobře starat, aby se snížila frekvence výskytu ekzému a život byl co nejpohodlnější.

Ne, nesmějí se skrývat a odmítat kontakt s ostatními. Pořád je přece možné se smát, bavit se a být šťastný – bez ohledu na ekzém.
 

"Není potřeba přehánět. Atopická dermatitida je kožní onemocnění, s kterým je možné pracovat, není nakažlivé ani závažné! Nejtěžší je na začátku, když nevíme ani to, jaké produkty v boji s ním používat. Základem je najít spolehlivého odborníka a kvalitní produkty."

Karine

 

Všichni dospívající se potřebují rozvíjet svým vlastním způsobem, aniž by se zaměřovali na své slabé stránky. Hnutí #bodypositive na sociálních sítích změnilo pohled na fyzickou odlišnost a ukazuje nám správnou cestu. Bez ohledu na to, zda bojujeme s váhou, akné nebo ekzémem, vnímáme fyzično jiným způsobem a stáváme se tolerantnějšími. Tím lépe!

 

1 - Thérapeutique Dermatologique – Mars 2012 2 Sonia N. Bains, Pembroke Nash, Luz Fonacier – Clinical Reviews in Allergy & Immunology, Springer Science+Business Media 2018

 • Příležitostná cílená péče o pokožku

  Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Technologie Skin relief

  Atoderm SOS Sprej

  (2 recenze)

  Okamžitý protisvědivý účinek.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Fotografie produktu BIODERMA, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej pro suchou pokožku
 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Sprchový olej

  (14 recenzí)

  24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive gel moussant

  (2 recenze)

  Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive Mycí kostka

  (2 recenze)

  Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Denní péče o pokožku

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive baume

  (10 recenzí)

  Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Denní péče o pokožku

  Velmi suchá, podrážděná až atopická oční víčka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive eye

  (3 recenze)

  Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Denní péče o pokožku

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive gel-crème

  (18 recenzí)

  Atoderm Intensive gel-crème – mimořádně zklidňující a chladivý

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)