Podkožní akné způsobuje stejná příčina jako každý jiný druh akné - tělo produkuje přílišné množství kožního mazu, který ucpává póry a tím vytváří vhodné prostředí pro množení bakterií. U podkožního akné mohou sehrát roli i další příčiny, kterými mohou být odumřelé kožní buňky nebo určitý druh bakterie (Cutibacterium acnes).

Spojením těchto příčin vzniká infekce, která způsobuje zarudnutí a otok. Protože podkožní akné se tvoří hluboko pod povrchem kůže, je považováno za jednu z nejtěžších forem akné. 

Podkožní akné se dále dělí na dva typy, které bývají často zaměňovány, protože oba typy se tvoří hluboko pod povrchem kůže. Jedná se o:

Vznikají noduly, uzlíky akné, které bolestivé a nacházejí se hluboko pod pokožkou. Mohou přetrvávat týdny nebo dokonce měsíce, což způsobí, že obsah uzlíků ztvrdne.

Vznikají velké červené vřídky, které jsou naplněny hnisem, a na rozdíl od nodul jsou na dotek měkčí. Pupínky, které jsou projevem cystického akné, často praskají, což vede k infekci.

V rámci dlouhodobé a účinné léčby akné je důležité zaměřit se právě na regulaci tvorby kožního mazu a zabránění vzniku dalšího zánětu. 

Nejčastěji se pro tento typ léčby používá některý z těchto lokálních přípravků: adaptalen, benzynol peroxid, retinoid, antibiotické masti nebo kyselina azelaová. V případě, kdy se objeví (nebo zhoršuje) podkožní akné přímo během cyklu, je možné nasadit také hormonální léčbu (antikoncepce).

Jak podpořit léčbu od lékaře: účinná dermokosmetika Bioderma

U takto závažných forem akné lékař velmi často předepisuje periorálně Isotretinoin, což je pro pleť komplexní a velmi náročná léčba. Pro podporu již předepsané a užívané léčby je proto možné péči o pleť doplnit o kvalitní dermokosmetiku, která výrazně dokáže zmírnit projevy akné a dopomoci tak zlepšení stavu pokožky.  

Laboratoře Bioderma vyvinuli speciální řadu produktů Sébium, která redukuje nedokonalosti a zlepšuje stav aknózní pleti a také pomáhá v léčbě akné.

Z řady Sébium doporučujeme čistící mycí kostku, která je vhodná ke každodennímu čištění pleti a přitom pomáhá redukovat tvorbu nadbytečného množství kožního mazu pomocí patent Fluidactiv™. Produkt Sébium Gel moussant actif pak v sobě kloubí hned několik předností - čistí póry, redukuje nedokonalosti a hloubkově čistí. Naše pleť se tak bojuje až s o 32 % méně pupínků* a o 17 % méně černých teček**. Doplnit rutinu čištění pleti můžete i o micelární vodu Sébium H2O, která pleť nevysušuje.

 

*Dermatologické hodnocení, na 29 subjektech po dobu 28 dní s aplikací dvakrát denně.
**Dermatologické hodnocení, u 30 subjektů po dobu 21 dnů s aplikací dvakrát denně, s kombinovanou pletí se sklonem k akné (mírná až středně těžká). 

Pro aknózní pleť, která je zároveň citlivá, doporučujeme produkty řady Sensibio. Zklidňující micelární čisticí gel Sensibio Gel moussant zesiluje přirozenou hydrataci pleti a jemně čistí a odstraňuje make-up a ostatní nečistoty z pleti. Pro citlivou pleť je pro každodenní péči k dispozici také ikonická micelární voda Sensibio H2O, která účinně čistí pleť, aniž by ji poškozovala - naopak chrání její přirozenou rovnováhu a pokožku zklidňuje. 

Pro podporu léčby akné doporučujeme také produkt Sébium Sensitive, který působí protizánětlivě a proti podráždění tím, že se zaměřuje na cytokiny podílející se na vzniku zánětlivých lézí akné, a s tím souvisejícího zarudnutí a podráždění. 

U závažných forem akné lékaři velmi často pro léčbu předepisují Isotretinoin, který patří mezi syntetické deriváty vitaminu A, nazývané též retinoidy. V takovém případě se jedná o komplexní a velmi náročnou léčbu, ke které jako dermokosmetiku můžeme doporučit ty produkty, které pomohou s denní hygienou a obnovou pleti - ať už zmíněné přípravky z řady Sensibio, které pomáhají v regeneraci citlivé pleti, což pokožce namáhané léčbou prospěje, nebo například kombinaci produktů Sébium Hydra, hydratačního krému, který je určený specificky pro aknózní pleť, omezuje pnutí, červenání a přináší pleti úlevu, společně s Atoderm Balzámem na rty na suché a popraskané rty, které často tuto léčbu doprovázejí. 

 

Kombinaci a používání medikamentů a produktů Bioderma samozřejmě vždy  doporučujeme konzultovat s dermatologem. 

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

  Micelární technologie

  Sébium H2O

  (2 recenze)

  Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Smíšená až mastná pokožka

  D.A.F. Patent

  Sébium Gel moussant

  (9 recenzí)

  Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Mastná až aknózní pokožka

  D.A.F. Patent

  Sébium Gel moussant actif

  (24 recenze)

  Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv ™

  Sébium Mycí kostka

  (Napište první recenzi)

  Sébium Mycí kostka - Čisticí mycí kostka na mastnou a aknózní pleť

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

  Technologie Inflastop™

  Sébium Sensitive

  (13 recenzí)

  Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
  podrážděné aknózní pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Hydra 40 ml, rehydratační péče o mastnou pleť
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Patent Fluidactiv ™

  Sébium Hydra

  (Napište první recenzi)

  Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Popraskané a velmi suché rty

  Atoderm Balzám na rty

  (2 recenze)

  Hydratační péče pro denní použití, která zklidňuje, vyživuje a obnovuje poškozené rty.

  Pro koho?

  Děti, Dospělí