Právě díky výskytu na viditelných místech na těle bývá akné u pacientů často spojeno s pocity méněcennosti a sníženým sebevědomím. Ačkoli fyzické příznaky lze léčit za pomocí medikace doporučené dermatologem, často se zapomíná na „neviditelný“ psychický dopad a důležitost vnitřní pohody pro správný průběh léčby. Stres totiž patří mezi významné faktory vytváření pupínků, ovlivňuje hladinu hormonů a tím může přispět ke zhoršení kvality pokožky. Platí, že pozitivní přístup k sobě samému nám pomáhá nejen cítit se lépe, ale také může léčbu akné výrazně urychlit. Při začínajícím akné je proto nejdůležitější navštívit dermatologa a budovat si zdravou sebedůvěru.

Podle výzkumu zabývajícím se vlivem akné na kvalitu života, který byl uveřejněný v časopise International Journal of Women's Dermatology, má akné negativní vliv na psychiku u všech věkových skupin, nejen u dospívajících. Častěji se snížené sebevědomí kvůli tomuto onemocnění objevuje u žen, a to zejména u těch se závažnější formou akné. Autoři studie proto doporučují při léčbě akné věnovat pozornost také péči o duševní zdraví.

A jak toho nejlépe docílit? Kromě uvědomění si, že je to především v naší hlavě a je potřeba změnit přístup sami k sobě, abychom se s nedokonalostmi lépe vyrovnali, pomáhá zaměřit se na zdravou stravu a dostatek pohybu. Mimo to, že skladba jídelníčku má vliv na tvorbu pupínků a na stav vaší pleti, dostatek vitamínů dodá tělu energii a pomůže vám se cítit dobře. K dobré náladě přispívá také pravidelný pohyb, pobyt v přírodě a dostatek spánku. Místo času, který byste strávili ráno v koupelně zkoumáním, jestli vám přes noc nevyrostl další pupínek, se běžte proběhnout do parku, nebo se protáhněte na lekci jógy. Uvidíte, že když z vás bude zářit pozitivní energie, budou nedokonalosti pleti to poslední, čeho si na vás ostatní všimnou

Abyste se cítili spokojeně, doplňte pozitivní přístup k sobě sama také kvalitní péčí o svou pokožku. Při výběru kosmetických produktů dbejte na to, abyste si zvolili takové produkty, které jsou určeny přesně pro váš typ pleti. Každý typ pokožky totiž vyžaduje jinou péči. Kosmetika pro mastnou pleť se sklonem k akné by měla pleť zbavit přebytečného mazotoku, ale zároveň by ji neměla vysušovat, proto se vyhněte přípravkům s obsahem alkoholu a oleje.

Základem každodenní kosmetické rutiny by mělo být důkladné vyčištění pleti. Micelární vodou pro mastnou pleť ráno osvěžíte obličej a zbavíte jej odumřelých kožních buněk a mazu, který se na něm vytvořil během spánku. Večer ji pak můžete použít na odstranění make-upu a nečistot. Aby problematická pleť nebyla vysušená, dopřejte ji každý den dostatek hydratace pomocí hydratačních krémů či gelů. Pokožka tak bude pružná a bude se lépe regenerovat. Při výběru vhodných produktů vám nejlépe poradí dermatolog. Léčbu akné byste měli začít vždy právě konzultací s vaším lékařem.

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro občasné použití

Pokožka se sklonem k akné Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Peelingový gel

(Napište první recenzi)

Peelingový gel na smíšenou a mastnou pleť.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Lotion

(1 recenze)

Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Technologie Seborestore

Sébium Global

(1 recenze)

Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Hydra

(Napište první recenzi)

Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající