1. Pravidelně a pečlivě se odličujte

Je to naprostý základ v péči o pleť a trpíte-li na akné, platí to dvojnásob. Nejde však jen o odlíčení a odstranění make-upu, ale o skutečně hloubkovou očistu, která pokožku zbaví všech nečistot. Důkladně provedeným čištěním pleti (ráno i večer) můžete vaše potíže s akné nejen zmírnit, ale hlavně jim efektivně předcházet. Výbornou volbou v boji proti akné je například čisticí pěnivý gel Sébium Moussant, který účinně odstraňuje nečistoty a reguluje lesk, či micelární voda Sébium H2Okterá pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu. Oba produkty jsou pro aknózní pokožku jako stvořené.

 

2. Udržujte čisté ruce

Zanícená pleť a pupínky na aknózní pleti jsou náchylné k podráždění, obzvlášť vlivem okolních nečistot. Jenže během dne se jen těžko vyhnete tomu, abyste se nedotýkali tváře. Proto si dejte záležet, ať máte ruce v co nejčistším stavu, ať si pleť zbytečně nezanesete bakteriemi a stav pleti nezhoršíte.

Lehce se to řekne, ale ono to tak láká, vymáčknout si pupínky nebo zanesené póry! Myslete však na to, že každý neodborný zásah vám může způsobit nepříjemný zánět nebo infekci a léčbu akné ještě více prodloužit. Mačkání pupínků s cílem zbavit se akné nakonec může na tváři zanechat i nehezké jizvičky. A to vám za to přece nestojí! Na našem blogu jsme už psali i o tom, jak se zbavit černých teček.

řada sébium

4. Nepoužívejte vysušující produkty

Největší sklony k tvorbě akné má mastná pokožka, která má své specifické potřeby. A právě v tomto směru dochází k nejčastější chybě. Tou je používání příliš vysušujících produktů, které pleť ještě více rozdráždí, a zvýší se tím i produkce mazu zvaného sébum.  Vsaďte proto pouze na šetrné přípravky určené přímo na léčbu akné.

 

5. Objevte dermokosmetiku

Pokud si nejste jistá, kde si vybrat ty nejlepší pečující produkty, zajděte do lékárny, kde najdete prověřenou kvalitu. Poradí vám nejen s akné, ale třeba i jak na černé tečky. Trefou do černého je řada Sébium, kterou jsme vytvořili spolu s dermatology přímo pro potřeby mastné a aknózní pokožky. Najdete v ní produkty pro každodenní hygienu, ale také hydratační krém a krém proti černým tečkám.

Akné se může objevit nejen na obličeji (čelo, nos, brada – tzv. T-zóna), ale i na krku, nebo dokonce v dekoltu. Výjimkou není ani akné na zádech. I v tomto případě je na místě speciální péče. Zbavit vás akné pomůže například Sébium mycí kostka, která zanechá pleť čistou, zdravou a svěží. Trpělivost přináší růže, ve vašem případě čistou a zdravou pleť. Zaměřte se na pečlivé dodržování pravidel péče o akné a uvidíte, že výsledky na sebe nedají dlouho čekat.

 • dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová
  MUDr. Lucie Jarešová, Dermatoložka.

  • Akné mám, protože se pleť čistí…
   Akné vzniká na základě zvýšené tvorby mazu, oloupaných epiteli, zvýšené množství mazu vede k ucpání mazové žlázy a tím dojde k pomnožení baktérií. Vzniká zánět.
  • To neřeš, z akné vyrosteš…
   Akné je potřeba řešit vždy, pokud kůži ponecháme bez péče nebo léčby, může dojít ke vzniku větších zánětlivých projevů a jizvení. Pokud dermokosmetika nestačí, tak je nutné vyhledat dermatologa.
  • V dospělosti akné mít nebudeš
   Akné je nejčastější onemocnění dospívající mládeže, ale až 20% akné přetrvává i v dospělosti. Někdy akné vzniká až v pozdějším věku.
  • Přípravky na akné mě vždy podráždí
   Všechny přípravky, které používáme, tak snižují tvorbu mazu. Dermokosmetická péče je nezbytná ke správnému efektu terapie. Při používání přípravku na akné je kůže vysušována, protože dochází ke snížení tvorby mazu. Velmi důležitá je ale pravidelná hydratace kůže.

  MUDr. Lucie Jarešová, Dermatoložka.

7. Jezte zdravě (a chutně)

To, co jíte, přímo ovlivňuje kvalitu vaší pleti. Vyhněte se “ultrazpracovaným” potravinám a radši postavte svůj jídelníček na jednoduchých a přírodních potravinách.  Co by nemělo chybět ve vašem jídelníčku?

 • Citron - je ideální pro ochucení vody, díky obsahu vitamínů a kyseliny citronové pomáhá podpořit hojení pupínků
 • Tykev - díky enzymům a zinku pomáhá obnovovat přirozené pH pokožky.
 • Borůvky, maliny a další bobulové ovoce - je plné antioxidantů a vitamínu C. Když jza nimi navíc místo do supermarketu vyrazíte do lesa, bude to další plus pro vaši pokožku
 • Losos - ryba patří na stůl nejen o Vánocích. Losos je skvělým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které pokožka potřebuje.
 • Květák - málokoho napadne květák, když se řkene “zdravá pokožka.” Bylo by ale chyba ho podcenit! Kromě aminiokyselin obsahuje také hořčík, železo a vitamíny.

 Přečtěte si více o potravinách, které mají blahodárný vliv na pokožku s akné.

 

8. Nezapomeňte na hydrataci

Někdy se může stát, že při léčbě aknózních projevů má pleť tendenci se vysušovat nebo být přecitlivělá. Vaše pokožka potřebuje pravidelnou hydrataci zvenku i zevnitř, nezapomínejte proto pravidelně pít, ideálně čistou vodu s citronovu šťávou. Proti vysoušení pokožky pokožku pomůže také hydratační krém, ideálně ze stejné řady, kterou pokožku čistíte. Výborných výsledků dosáhnete například s krémem Sébium Hydra - intenzivní hydratační péčí pro dehydrovanou, mastnou a aknózní pleť.

Když potřebujete své akné zakrýt, vyberte si k tomu co nejvhodnější produkt. Měl by nejen maskovat, ale také o pleť vhodně pečovat. Zkuste třeba krém Sébium Global Cover se zabudovaným zeleným korektorem, které nejen dobře kryje a zmatňuje pleť po dobu až 12 hodin, ale dokonce vzniku akné aktivně brání. 

mladá žena používá Séium Global cover pro mastnou pleť

10. Relaxujte a zůstaňte v pohodě

Na cestě za zdravou a čistou pletí bez akné se vám vyplatí přeladit na zdravou vlnu. Dopřejte si dostatek spánku a pravidelně se hýbejte. Neustále se objevující pupínky umí také pořádně zamávat se sebevědomím. Zbytečně se však netrapte a myslete na to, že jde pouze o přechodné období, které se dá pomocí správné péče v klidu zvládnout. 

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Mastná až aknózní pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant actif

(27 recenzí)

Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Technologie Seborestore

Sébium Global

(1 recenze)

Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Hydra

(Napište první recenzi)

Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

Technologie Inflastop™

Sébium Sensitive

(13 recenzí)

Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
podrážděné aknózní pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Specifická ochrana

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Photoderm AKN Mat SPF30

(Napište první recenzi)

Redukuje nedokonalosti, má dlouhodobě matující účinek a neviditelnou texturu.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající