Určitě jste si všimli, že málokteré děti mají černé tečky na obličeji. Je to z toho důvodu, že u většiny pacientů se černé tečky začínají vyskytovat v období, kdy se aktivuje produkce pohlavních hormonů. Výskyt mužských pohlavních hormonů (androgenů) stimuluje rozvoj mazové žlázy a zároveň se objevuje nadměrné olupování tkáně. To vše dává předpoklady ke vzniku komedonů, ať už otevřených nebo uzavřených.

Černé tečky jsou ucpané vlasové folikuly, ve kterých najdete přebytečný maz, odumřelé buňky či nečistoty z povrchu pleti. Toto vše tvoří ideální prostředí pro růst mikroorganismů a možné záněty.

Otevřené komedony reagují s povrchem kůže a právě oxidace po kontaktu se vzduchem podmiňuje jejich typicky černé zbarvení.

Rizikovým faktorem vzniku černých teček jsou hormonální změny – samotná puberta, u žen období ovulace, užívání hormonální antikoncepce, dále léčba kortikosteroidy, ale i preparáty s obsahem lithia. Faktory, které nejčastěji podporují vznik černých teček na nose, jsou například nadměrná aktivita mužského pohlavního hormonu 5-testosteron (DHT) v kožních buňkách. Tento hormon, nazývaný také alfa hormon, je 5 až 10krát silnější než testosteron. Kromě toho jsou problémem i molekuly bílkovin, tzv. cytokiny. Ty jsou zodpovědné za přenášení informací mezi buňkami a mají vliv na jejich dělení, růst nebo zánět. Navíc, pokud jste kuřák, vznik akné z černých teček je více pravděpodobný než u nekuřáků.

Tvorbu černých teček významně ovlivňuje i nesprávná péče o pleť, jako používání pleťové kosmetiky se zatěžující olejovou texturou, která póry ucpává.

Je jasné, že zbavit se černých teček na nose nebo obličeji není jednoduché, ale důkladná péče o pleť se správným výběrem dermatokosmetiky představuje správnou cestu, jak se pokusit černé tečky navždy odstranit. V péči platí několik zásad. Většina populace, ve snaze zbavit se černých teček na nose, sáhne po zdánlivě nejúčinnějším řešení, mechanickém odstraňování nebo vytlačování. Tímto způsobem se však mnohdy ucpané póry nevyčistí dokonale a zkomplikují se infekcí, což celý průběh jenom zhoršuje. Vhodnějším způsobem je sáhnout po speciálních náplastech na nos, které obsah ucpaných pórů uvolní a při jejich odlepení současně i odstraní. Základem péče je důkladné vyčištění pleti použitím čisticích vod, gelů, pěny a peelingu se stahujícím účinkem na rozšířené póry. Vhodným výběrem jsou produkty s obsahem benzoyl peroxidu, kyseliny glykolové a salicylové či tretinoinu. Jejich účinky redukují a pomáhají léčit černé tečky. Další z možností, jak se zbavit černých teček na nose, je mikrodermabraze, která představuje neinvazivní a šetrný způsob odstranění odumřelých buněk kůže a povrchových nečistot

Ideálním produktem, který vám pomůže zbavit se černých teček na nose, ale i jiných lokalitách obličeje, je Bioderma Sébium Peelingový gel. Pleť dokonale vyčistí díky mikroperličkám obohaceným o zmiňované látky, jako jsou kyselina salicylová a glykolová, spojuje v sobě tedy mechanický a současně chemický účinek. Stáhne rozšířené póry a díky komplexu Fluidactiv® dokonce biologicky upraví kvalitu mazu. Touto kombinací tak zabraňuje tvorbě nedokonalostí pleti a odstraňuje černé tečky. Optimální je doplnit takovou péči o další produkty řady dermatokosmetiky určené pro aknózní pleť. Komplexní řešení pro takový typ pleti nabízí produktová řada Bioderma Sébium.

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

  Micelární technologie

  Sébium H2O

  Čisticí micelární voda na mastnou a aknózní pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Gel moussant 500 ml, čisticí pěnivý gel na mastnou pleť
 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Smíšená až mastná pokožka

  D.A.F. Patent

  Sébium Gel moussant

  Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv

  Sébium Lotion

  Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Produkt pro občasné použití

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

  D.A.F. Patent

  Sébium Peelingový gel

  Peelingový gel na smíšenou a mastnou pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Technologie Seborestore

  Sébium Global

  Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Pore Refiner 30 ml, pro stažení pórů na pleti náchylné k akné
 • Denní péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv

  Sébium Pore Refiner

  Sébuim Pore Refiner Zmatňující krém stahující póry vhodný na mastnou
  pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv

  Sébium MAT control

  Péče, která zmatňuje a vyhlazuje, pro trvalou proměnu pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, AKN Mat SPF 30 40 ml, péče o citlivou pleť při opalování
 • Specifická ochrana

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

  Patent Buněčné Biochrany

  Photoderm AKN Mat SPF 30

  Velmi vysoká ochrana redukující nedokonalosti pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající