Život s mastnou pletí

Viditelné póry, věčně mastná a lesklá pokožka. Zní ti to povědomě? Rychle se mastící vlasy k tomu patří, protože mastná pokožka a mastné vlasy mají stejnou příčinu. Lesklá pokožka se někdy projevuje jen v tzv. „T-zóně“. Občas je velmi těžké dennodenně bojovat s mastnou pletí, až to může přerůst v závislost. A to jak pro ženy, tak i pro muže. Co za to ale ve skutečnosti může?

Mastná pleť se často objevuje právě v teenagerovském věku. Jen velmi málo lidí dospěje bez toho, aby poznalo akné na vlastní kůži. Příčinou jsou hormony, které se během puberty doslova zblázní. Pokožka produkuje více kožního mazu, objeví se černé tečky, někdy i velké červené a opuchlé vyrážky. Co se ale ve skutečnosti v pokožce děje?   

Pokožka je velmi křehký ekosystém, jehož rovnováhu může narušit množství vnějších, ale i vnitřních faktorů. Během dospívání do toho vstupují i hormony. Ty jsou příčinou nadměrné tvorby kožního mazu, který nemá vhodnou kvalitu. Tyto projevy se nazývají hyperseborrhea a dysseborhea (příliš mnoho kožního mazu, který je příliš hustý). A právě takto začíná náš začarovaný kruh: příliš mnoho hustého séba způsobuje nevybalancované prostředí pleti, z něhož mají radost jen bakterie.  Tento hustý kožní maz vteče do póru, ale namísto toho, aby z něho opět vytekl, tak zůstává uvnitř a ucpává ho. Když se pak v tomto prostředí rozmnoží bakterie, objeví se pupínky. Zrohovatělá kůže ho navíc „zazátkuje“ a takto ucpaný pór je pak ideálním prostředím pro další množení baktérií a vznik zanícené vyrážky.

Kosmetika určená pro aknózní pleť totiž spustí regenerační proces, ve kterém se pleť začne sama čistit. Otevírají se ucpané komedony, zánětlivé ložiska se uvolňují a ačkoliv se nám může zdát, že se stav pleti zhoršuje, je toto přechodné období správný signál toho, že se naše pokožka uzdravuje. Než se pleť kompletně vyčistí a obnoví, trvá to zhruba tři až čtyři týdny.

Vladimír má mastnou pleť a rozšířené póry, ale vždy tomu tak nebylo. V teenagerovském věku ho trápilo zanícené akné, se kterým bojoval svépomocí a často samozřejmě nesprávně, jak sám říká.  

Když jsem měl tu mastnou pleť, tak jsem ji spíše vysušoval a zapomínal jsem na to, že ji musím i hydratovat a čistit.  Pleť jsem prakticky jen vysušoval, aby tam ten maz nebyl, a moje pleť se tím pádem mastila víc a víc a akné se pak zhoršovalo. Později jsem objevil dermo-kosmetické značky. Jako značku, kterou často zmiňuji a která mi pomohla, je právě Bioderma. Když jsem začal používat Biodermu, stav mojí pleti se zlepšoval. Časem jsem ubíral množství produktů, které jsem používal při péči o pleť. Teď používám převážně hygienu značky Bioderma.

Jak začíná příběh tvé pleti?

Mám 20 let a můj příběh s akné začal už v pubertě. Zhruba ve 14 letech jsem začal trpět mastnou pletí a k tomu se přidaly i problémy s pletí. Nevěděl jsem, jak to řešit, takže jsem se o pleť staral nesprávně a problémy se jen zhoršovaly. V okolí jsem neměl nikoho, kdo by mi s tím mohl pomoct. Sám jsem se musel dopracovat k tomu, abych se v tom vyznal.

  

Jak se projevovaly nedokonalosti tvé pleti?

Bylo to strašně moc černých teček, ale hlavně ty červené pupínky a celkové zčervenání pokožky na tváři.  Po akné mi zůstalo také mnoho jizviček, a ty jsem musel řešit taky.

Co ti pomohlo zbavit se takových nedokonalostí?

Byly to právě produkty Bioderma, které mi doporučila kamarádka. Ona se Biodermou odličovala, a tak jsem se dostal k této značce.  Začal jsem ty produkty používat a velmi mi zlepšily stav mé pleti. Používal jsem Sébium Hydra na hydrataci pleti, Sébium Pore refiner a Mat Control na zmatnění a samozřejmě produkty na čištění Sébium Gel moussant. Jen jsem se musel naučit, jak správně postupovat po jednotlivých krocích. Zabralo to u mě poměrně rychle, výsledky jsem viděl už za měsíc. Asi do měsíce se má pleť zklidnila a celkově to trvalo asi půl roku, než se moje pleť vyčistila.

Vladimírova pleť už netrpí na akné, je však stále mastná. Tuto nerovnováhu jsme právě konzultovali s paní lékařkou a našli jsme ideální rutinu pro mastný typ pleti.

 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  Mastná pleť produkuje navíc velké množství kožního mazu. Pokud na ní nevznikají nedokonalosti, můžeme hovořit o jakési první fázi. Měli bychom se však mít na pozoru – mastná pleť je nevyvážená a jednoduše se může její stav zhoršit. Proto je důležité pečovat o správnou hygienu, ideálně ve dvou krocích: důkladné umytí pokožky s čistícím pěnivým gelem Sébium Gel moussant, kdy následuje dočištění všech zůstatkových nečistot s micelární vodou Sébium H2O. Takto vyčištěná pleť je až o 95 % čistější. V rámci péče můžeme sáhnout i po kombinaci krémů, které ji zmatní a dodají vám příjemný pocit po celý den. Sébium Pore refiner účinně a viditelně okamžitě stahuje póry až na 8 hodin. Je vhodný na celou tvář nebo na mastnou T-zónu. Sébium MAT Control zase díky své technologii Mat & Smooth a obsahu minerálních pudrů pokožku zmatňuje a okamžitě zjemňuje, a to s dlouhodobým účinkem.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Smíšená až mastná pokožka

  Micelární technologie

  Sébium H2O

  Čisticí micelární voda na mastnou a aknózní pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Gel moussant 500 ml, čisticí pěnivý gel na mastnou pleť
 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Smíšená až mastná pokožka

  D.A.F. Patent

  Sébium Gel moussant

  Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Pore Refiner 30 ml, pro stažení pórů na pleti náchylné k akné
 • Denní péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka s nedokonalstmi

  Patent Fluidactiv

  Sébium Pore Refiner

  Sébuim Pore Refiner Zmatňující krém stahující póry vhodný na mastnou
  pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv

  Sébium MAT control

  Péče, která zmatňuje a vyhlazuje, pro trvalou proměnu pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

  Je akné u mužů jiné než u žen?

  Problémy s mastnou pletí se u chlapců často zhoršují právě během dospívání, kdy začínají mužnět a zarůstat v oblasti brady. Holení může pleť podráždit a podpořit tvorbu nedokonalostí. Specialisté doporučují upřednostnit elektrický holící strojek před klasickými žiletkami, který je k pokožce šetrnější. Dobrou zprávou je, že v dnešní době je bradka IN! Není to nic pro tebe? S čistícím pěnivým gelem Sébium Gel moussant se můžeš šetrně oholit a zároveň eliminovat tvorbu pupínků.

  Vladimír kromě kosmetiky intenzivně řešil i svůj životní styl a stravu. Strava je dle mého názoru při řešení akné velmi důležitá. Pokud bychom každý den jedli fast-food, tak by pleť určitě nevypadala tak hezky. Snažím se jíst zdravěji, ale nepřeháním to. Zkrátka nezatěžovat organismus nezdravým jídlem. A myslím, že pokud se jí zdravě, má to velký vliv na stav pokožky.

  Čerstvá citrónová šťáva pomáhá zjemnit silnou pokožku a podpořit hojení pupínků. Zařaď do svého pitného režimu vodu s citrónovou šťávou! Babské recepty radí natírat si vyrážky citrónem i zvenku. Toto však nedoporučujeme. Citrónová šťáva je příliš kyselá a může poškodit bariéru pokožky. Po vystavení se slunečnímu záření je taková pokožka fotosenzitivní, což může vést k jejímu zesvětlení nebo ztmavení.  

  Tykev v jakékoliv své podobě je plná enzymů a zinku, které pokožku zjemňují a pomáhají obnovit její přirozené pH. Právě proto je obsažena v maskách a exfoliačních produktech. Zinek pomáhá regulovat množství kožního mazu.

  TIP: Vyzkoušej nahradit část mouky ve vašem oblíbeném koláči tykvovým pyré.

  Jahody, třešně, maliny, borůvky, ostružiny – bobule všech druhů a velikostí jsou plné vitamínu C a antioxidantů, které se nacházejí také v paprice, kiwi nebo brokolici.  

  Zvýšený příjem vitamínu C je přitom velmi silnou zbraní na oslabenou aknózní pokožku.  Antioxidanty z bobulovitého ovoce působí proti tmavým skvrnám, které se mohou tvořit v místech jizev po akné.  

  TIP: Pokud chceš dosáhnout ideální denní dávky vitamínů z bobulovitého ovoce, snězte asi 8 středních jahod nebo 21 třešní.  

  Tučné ryby (s kůží) jako losos, sardinky, makrela nebo ančovičky jsou tím nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin. Omega „tři“ pomáhají chránit pokožku před poškozením způsobeným sluncem, snižují riziko vzniku rakoviny kůže a tmavých skvrn způsobených častou a dlouhou sluneční expozicí.

  TIP: Losos je rovněž skvělým zdrojem antioxidantů, proteinů, vitamínu B nebo selenu.

  Barevné druhy zeleniny a ovoce si často spojujeme se zdravím, nepodceňuj však ani květák! Obsahuje množství aminokyselin, které pomáhají posilňovat pokožku před účinky UV záření, které by pokožku oslabovaly. Syrový květák obsahuje i železo, vitamíny B6, C a K, fosfor a hořčík.

  TIP: Vyzkoušej skombinovat květák s cizrnovou pomazánkou nebo humusem jako zdravý snack!

  Stále se nedokážeš rozhodnout, které produkty jsou pro tebe ty pravé?

  logo_adv

   

  #AKNERUTINA PŘESNĚ PRO TEBE SE SLEVOU 20 %

  Vyzkoušej AcneAdvisor, udělej si krátký test a objev produkty Sébium přesně pro sebe. Navíc na ně získáš slevu 20 %!

   

  Spustit kvíz

  Acne Advisor