Akné u dospělých je typicky způsobeno stejnými příčinami jako akné u dospívajících: nadbytkem kožního mazu a bakteriemi. Jakékoli změny hormonů, včetně změn způsobených například těhotenstvím, mohou vyvolat nadměrné množství mazu a začarovaný kruh začíná. Ženy kuřačky bývají k akné náchylnější.

V časopisech a na internetu se to jenom hemží množstvím zaručených babských rad, přírodních receptů a triků, jak na akné - na takové domácí recepty ale pozor. Jejich součástí jsou totiž typicky esenciální oleje – a ty nejenže jsou při léčbě akné neefektivní, mohou navíc vyvolat i nepříjemnou alergickou reakci. Obraťte se raději na skutečné odborníky a vsaďte na #aknerutinu přesně pro váš typ pleti.

Může vás také uklidnit, že akné samo o sobě většinou s věkem mizí. U některých žen akné například končí s menopauzou. A pro ty, kteří s akné stále bojují, existuje léčba. Počítejte ale vždy s tím, že léčbu i doporučenou rutinu je potřeba dodržovat několik týdnů, než se projeví zlepšení stavu.

  • MUDr. Zuzana Rajczyová.

    Základem péče o pleť je důkladná a správně zvolená hygiena. Pokud při čištění a odličování preferujete micelární vody, je ideální Sébium H2O. Čistí a odličuje bez vysoušení, reguluje tvorbu kožního mazu a není nutné její smývání. O jejich účincích svědčí i fakt, že je nejprodávanější* micelární vodou na mastnou pleť. V případě akné je důležité sáhnout po komplexní péči, jakou je právě Sébium Global. Řeší všechny příčiny vzniku akné a existuje i v tónované verzi - Sébium Global Cover. Nahradí krém, make-up i korektor v jednom. Mastná pokožka potřebuje také pravidelný přísun vody. Jako noční krém se proto hodí Sébium Hydra, speciálně vyvinutý pro 24-hodinovou hydrataci mastné pleti. Na rozjasnění pleti, odstranění skvrn a jizev po akné je dobré zařadit 3krát ročně měsíční intenzivní kúru s jemným chemickým peelingem na domácí použití Sébium Night Peel. Tato rutina pomůže regulovat kvalitu kožního mazu a zbavit se pupínků, které nám působí starosti.

    MUDr. Zuzana Rajczyová.

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Technologie Seborestore

Sébium Global Cover

(1 recenze)

Intenzivní tónovací krém na aknózní pleť. Intenzivně eliminuje a překrývá pupínky a černé tečky.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Hydra

(Napište první recenzi)

Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Noční péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Night peel

(2 recenze)

Jemný peeling pro vyhlazení pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Specifická ochrana

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Photoderm AKN Mat SPF30

(Napište první recenzi)

Redukuje nedokonalosti, má dlouhodobě matující účinek a neviditelnou texturu.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Jaký vliv má životní styl na akné?

Náš životní styl je důležitým faktorem, který má vliv na kvalitu pleti. Změnou našich zvyků sice nevyřešíme problémy akné, ale můžeme přispět k celkovému zlepšení stavu pokožky.

SPORT

Pohyb je základem zdravého životního stylu. Pocení z fyzické aktivity nám navíc pomáhá přirozeně eliminovat škodlivé látky a vyloučit je skrze pokožku. Sportování nám tak pomáhá nastartovat přirozené čištění organismu přes póry a aktivovat tak mikrocirkulaci. Aby zůstalo pouze u čištění a nezbyl nám nepříjemný pocit potu na mastné pleti, po tréninku nám poskytne micelární voda Sébium H2O rychlou pomoc, - odstraní všechny nečistoty a nadbytečný kožní maz.

SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ

Plavání a procházky ve městě s přáteli nebo pejskem patří k oblíbeným aktivitám při hezkém počasí. Po celý den však na naší pleť dopadají paprsky slunce, které ji vysušují. Tento efekt navíc netrvá věčně, někdy to způsobí, že začne pleť produkovat ještě více mazu. Pokožka má tak často tendenci v létě zesílit, což zabraňuje přirozenému toku kožního mazu.To pak způsobí, že se pupínky znovu objeví na podzim, a to v ještě větší přesile. Doporučujeme tak pokožku před slunečním zářením chránit vždy, když jsme vystavení slunečnímu záření.

STRES

Stres v dnešní době může za spoustu, často negativních změn, v našem životě. Dokáže ovlivniti produkci kožního mazu. Pleť proto ocení všechny aktivity, které nám pomáhají se stresu zbavit: jóga, dýchací cvičení, meditace nebo oblíbený sport. Pro zdravou a rozjasněnou pokožku bychom také neměli zanedbávat tu nejdůležitější aktivitu - spánek. Ideální je pravidelný spánek po dobu minimálně 8 hodin.

 

STRAVA

Dejte si pozor na tzv. junk-food. Do něj patří jídlo z fast foodů, sladkosti, ale také mléčné produkty (kromě sýru). Není potřeba na ně úplně rezignovat, ale snažte se omezit jejich příjem a vybudovat si vztah k plnohodnotné, výživné stravě. Pleti prospěje čerstvé ovoce, zelenina, ryby, sója a obilniny, které jsou velmi dobrým zdrojem vitamínu B6 a pomáhají regulovat kožní maz.

PROSTŘEDÍ

Dnes už každý ví, že znečištěné ovzduší není dobré pro naše plíce, ani pokožku. Málokdo však ví, že kromě znečištění pokožky způsobují polutanty v ovzduší nerovnováhu mezi „dobrými“ a „zlými“ bakteriemi, které žijí na naší pokožce. Jednoduché čištění micelární vodou Sébium H2O ti pomůže s odstraněním až 93 % mikročástic** pocházejících z ovzduší.

Mějte na paměti

  • Akné se běžně objevuje i v dospělosti. Nikdo však není předurčený k tomu žít s mastnou či aknózní pletí do konce života. Návštěva odborníka a kvalitní péče může být začátkem konce tohoto problému. 
  • Pleť může být mastná i bez nedokonalostí. Při zanedbání péče o ní však může časem vést nadbytek mazu k ucpání pórů nebo k tvorbě černých teček.
  • Platí to i naopak - s pupínky můžeme bojovat i bez toho, že je naše pleť mastná. Naše pleť může být smíšená nebo na některých místech tváře můžeme mít vysloveně suchá místa. Základem je, že každá pleť vyžaduje svůj zvláštní přístup, proto neváhejte vyhledat odbornou pomoc.