Často lze léčit volně prodejnými přípravky na akné, a je nejlepší ho řešit včas, aby nepřešlo do závažnější formy akné.

U středně závažného akné je výskyt pupínků patrnější. Můžete mít hrbolatou pleť a černé tečky, a k tomu se pravidelně objevují i zanícené pupínky. Na tento typ akné nejsou volně prodejné přípravky dostatečně silné. K odstranění akutních projevů jsou obvykle zapotřebí léky na předpis.

Největším rozdílem mezi středně těžkou formou akné a těžkou formou akné je zánět. Skvrny jsou velké, červené a oteklé. Těžší forma akné už si také vyžaduje návštěvu a poradu dermatologa. Bez správné diagnózy nejde zvolit správnou léčbu.

Při léčbě akné je vždy důležité být trpělivý. Některé léčebné postupy mohou zafungovat okamžitě, komplexnější zlepšení ale obecně můžete pozorovat až po několika měsících.

Není dobré spoléhat na to, že čím více produktů vyzkoušíme najednou, tím lépe - takový postup naopak může způsobovat vysušení pokožky a zhoršování jejího stavu. V reakci na to totiž mohou vaše póry vytvářet ještě větší množství kožního mazu, což vede k dalším problémům s akné.

S odborníkem je také potřeba ověřit, zda jsou pupínky nebo otoky skutečně důsledkem akné. Existuje několik dalších kožních onemocnění, která způsobují podobné příznaky jako akné, ačkoli se jedná o jiný problém, které je potřeba řešit jinou cestou. Patří mezi ně např. folikulitida, rosacea (růžovka) nebo hyperplazie mazových žláz.

 

  • MUDr. Zuzana Rajczyová.

    Problémy s akné jsou často pouze dočasným trápením - je třeba je brát s nadhledem a soustředit se na nalezení té správné péče. Pokud například používáte přímo přístroj na čištění obličeje, hodí se do každodenního rituálu čištění pleti čistící pěnivý gel Sébium Gel moussant. Jemně čistí, má antibakteriální účinek a dosáhnete s ním až o 95 % čistější pleti. Jako mezikrok k péči o pleť je ideální booster Sébium Lotion. Hydratuje pleť až na 8 hodin a maximalizuje účinek následné péče. Při těžším průběhu akné je dobré zvážit lokální dermatologickou léčbu (a tu aplikovat na noc). Sébium Sensitive byl vyvinut jako denní i noční krém pro citlivou aknózní pleť - pomáhá navíc kompenzovat nerovnovážný stav pleti, která je oslabená výskytem akné. Po zklidnění zánětů můžete nasadit intenzivní kúru s jemným chemickým peelingem Sébium Night Peel pro rozjasnění pleti & odstranění skvrn a jizev po akné.

    MUDr. Zuzana Rajczyová.

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Lotion

(1 recenze)

Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

Technologie Inflastop™

Sébium Sensitive

(13 recenzí)

Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
podrážděné aknózní pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Noční péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Night peel

(2 recenze)

Jemný peeling pro vyhlazení pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Většinou máme pocit, že naše okolí na nás nevidí nic jiného, než naše pupínky - i to opravdu není pravda! Doktoři nazývají tento efekt „dysmorfofobická porucha“ - jedná se o tendenci vidět naše fyzické chyby mnohem větší, než jaké ve skutečnosti jsou. Naše okolí se ale typicky zabývá úplně jinými věcmi. Zapamatujte si, že všichni máme tendenci být na sebe tvrdší než na ostatní.

Existuje mnoho způsobů, jak se akné zbavit - stačí vzít odvahu a problém začít řešit. Je-li to nutné, vyhledejte dermatologa, který doporučí správnou péči nebo i pomoc psychologa, se kterým můžete řešit svoje pocity z problémů s pokožkou. Nezapomeňte na důkladné dodržování každodenní rutiny – ranní a večerní čištění + správná péče jsou jedinou úspěšnou rovnicí k úspěchu.

Akné nevypovídá o tom, kým ve skutečnosti jsme. Stále více obyčejných lidí i influencerů přidává své fotky #bezmakeupu a bez úprav, které by jinak zakryly jejich nedokonalosti. Každý má svoje chyby a akné je naštěstí řešitelným problémem.

Mějte na paměti

  • Cestu ku zdravé pleti tvoří pravidelná rutina přizpůsobená potřebám vaší pleti a každodenní ranní i večerní čištění těmi správnými produkty.
  • Není potřeba přestat používat make-up nebo líčení, pokud nám pomáhá cítit se lépe. Vybírejte ale takový produkty, které jsou vhodné přímo pro aknózní pleť a dbejte na každodenní důkladné odlíčení. Občas si dopřejte i den bez make-upu, aby si mohla pokožka odpočinout.
  • Akné není koncem světa - nedovolte, aby ovládlo vaši mysl a stalo se nejdůležitější věcí v našem životě!