Život s mastnou pletí

Viditelné póry, věčně mastná a lesklá pleť. Zní vám to povědomě? Další nepříjemností jsou rychle se mastící vlasy, protože mastná pleť a mastné vlasy mají stejnou příčinu. Lesklá pleť se někdy objevuje pouze v takzvané "T-zóně". Někdy je těžké bojovat s mastnou pletí každý den, až se z toho může stát závislost. Pro ženy i muže. Co za to ale skutečně může?

Mastná pleť se často objevuje právě v období dospívání. Málokdo vyrůstá, aniž by na své kůži nepoznal akné. Je to způsobeno hormony, které se během puberty doslova zblázní. Kůže produkuje více kožního mazu, objevují se černé tečky, někdy i velké červené a oteklé vyrážky. Co se ale ve skutečnosti děje v kůži?

Kosmetika určená pro pleť se sklonem k akné spouští regenerační proces, při kterém se pleť začne sama čistit. Ucpané komedony se otevírají, zanícené usazeniny se uvolňují, a i když se může zdát, že se pleť zhoršuje, toto přechodné období je správným signálem, že se naše pleť hojí. Trvá zhruba tři až čtyři týdny, než se pleť zcela vyčistí a obnoví.

Kůže je velmi křehký ekosystém, jehož rovnováha může být narušena mnoha vnějšími nebo vnitřními faktory. Během dospívání do toho vstupují také hormony. Ty způsobují nadměrnou produkci kožního mazu, který není správné kvality. Tyto projevy se nazývají hyperseborea a dysseborea (příliš mnoho mazu, který je příliš hustý). Tak začíná začarovaný kruh: příliš mnoho hustého kožního mazu způsobuje nevyvážené prostředí v pokožce, které vyhovuje pouze bakteriím. Tento hustý maz vtéká do pórů, ale místo aby z nich vytékal, zůstává uvnitř a ucpává je. Když se v tomto prostředí bakterie množí, objeví se pupínky. Zrohovatělá kůže ji navíc "ucpe" a ucpaný pór je ideálním prostředím pro další množení bakterií a vznik zanícené vyrážky.

Mastná pleť a rozšířené póry mohou přijít s věkem, často souvisejí s pubertálním akné, se kterým teenageři bojují svépomocí a ne vždy správně.

Mastnou pleť se snažíme ze zvyku vysušit, ale často zapomínáme na její čištění a hydrataci. Vysušení pleti snižuje produkci kožního mazu, ale pleť může reagovat výrazným zhoršením akné a zvýšenou mastnotou. Produktová řada Bioderma Sébium obsahuje dermatology doporučené produkty pro čištění i následnou péči o mastnou a aknózní pleť. 

 • černé tečky
 • červené pupínky
 • zarudnutí celého obličeje
 • jizvy po léčbě akné
 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  Zejména mastná pleť produkuje velké množství kožního mazu. Pokud se na něm neobjeví nedokonalosti, můžeme hovořit o jakémsi prvním stupni. Měli bychom si však dát pozor – mastná pleť je nevyvážená a může se snadno zhoršit. Proto je důležité dbát na správnou hygienu a péči o pokožku.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 1. krok - důkladné umytí pleti pěnivým čisticím gelem Sébium Gel moussant.
 2. krok - čištění zbytkových nečistot micelární vodou Sébium H2O. Takto vyčištěná pleť je až o 95 % čistší.

Kombinace krémů, díky kterým bude vaše pleť vypadat a cítit se příjemně po celý den.

 1. Sébium Pore refiner účinně a viditelně okamžitě stahuje póry po dobu až 8 hodin. Je vhodný na celý obličej nebo na mastnou T-zónu.
 2. Díky technologii Mat & Smooth a minerálním pudrům Sébium MAT Control okamžitě a s dlouhotrvajícím účinkem zmatňuje a zjemňuje pleť.

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Pore Refiner 30 ml, pro stažení pórů na pleti náchylné k akné

Denní péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Pore Refiner

(1 recenze)

Sébuim Pore Refiner Zmatňující krém stahující póry vhodný na mastnou
pleť.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium MAT control

(1 recenze)

Péče, která zmatňuje a vyhlazuje, pro trvalou proměnu pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Problémy s mastnou pletí se u chlapců často zhoršují v období dospívání, kdy začínají být mužnější a rostou jim vousy na bradě. Holení může pokožku podráždit a podpořit vznik nedokonalostí. Odborníci doporučují elektrický holicí strojek namísto klasického holicího strojku, který je k pokožce šetrnější. Dobrou zprávou je, že v dnešní době jsou vousy IN! Není to něco pro vás? S pěnivým čisticím gelem Sébium Gel moussant se můžete šetrně oholit a zároveň odstranit pupínky.

Čerstvá citronová šťáva pomáhá změkčovat zhrublou kůži a podporuje hojení pupínků. Zařaďte do svého pitného režimu vodu s citronovou šťávou! Babiččiny recepty radí potírat vyrážky citronem i zvenčí. To se však rozhodně nedoporučuje. Citronová šťáva je příliš kyselá a může poškodit kožní bariéru. Při vystavení slunečnímu záření je taková kůže citlivá na světlo, což může vést k zesvětlení nebo ztmavnutí kůže.

Dýně v jakékoli podobě je plná enzymů a zinku, které zjemňují pokožku a pomáhají obnovit její přirozené pH. Proto ho najdete v maskách a peelingových přípravcích. Zinek pomáhá regulovat množství kožního mazu.

TIP: Zkuste nahradit část mouky ve svém oblíbeném koláči dýňovým pyré.

Jahody, třešně, maliny, borůvky, ostružiny - bobulovité ovoce všech druhů a velikostí je plné vitaminu C a antioxidantů, které jsou obsaženy také v paprice, kiwi nebo brokolici.

Zvýšený příjem vitaminu C je mocnou zbraní pro oslabenou pleť se sklonem k akné. Antioxidanty z bobulí zase působí proti tmavým skvrnám, které se mohou tvořit v místech jizviček po akné.

TIP: Chcete-li získat ideální denní dávku vitaminů z bobulí, snězte asi 8 středně velkých jahod nebo 21 třešní.

Nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou tučné ryby (s kůží), jako je losos, sardinky, makrela nebo ančovičky. Omega trojky pomáhají chránit pokožku před poškozením sluncem, snižují riziko rakoviny kůže a tmavých skvrn způsobených častým a dlouhodobým sluněním.

TIP: Losos je také skvělým zdrojem antioxidantů, bílkovin, vitaminu B a selenu.

Barevnou zeleninu a ovoce si často spojujeme se zdravím, ale květák nepodceňujte! Obsahuje velké množství amykokyselin, které pomáhají posilovat pokožku proti oslabujícím účinkům UV záření. Syrový květák obsahuje také železo, vitaminy B6, C a K, fosfor a hořčík.

TIP: Zkuste květák zkombinovat s cizrnovou pomazánkou nebo humusem a připravte si zdravou svačinu!