Je třeba používat zinkovou mast nebo krém, který je určený speciálně pro ochranu zadečku kojenců. Takové zarudnutí se objevuje především tehdy, když má dítě průjem. Pokud zarudnutí nevymizí přibližně do 10 dnů, je třeba se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Nejúčinnější preventivní péče spočívá v častém přebalování dítěte, aby nedocházelo k dlouhému kontaktu pokožky s tekutinou. V tomto případě je třeba se vyhnout bavlněným plenám.
Jste zde
Dětská pokožka
Úryvky z diskuzí
Pokud se chcete o pokožce kojenců a malých dětí dozvědět více, prohlédněte si odpovědi kožních lékařů a alergologů na dotazy uživatelů internetu v diskusích organizovaných společností BIODERMA.
Používání hydratačního krému je užitečné i tehdy, když má dítě normální pokožku, především v zimě (pokožka je vystavena suché zimě).
Umývání miminka by nemělo být příliš časté. Novorozence koupejte jedenkrát denně a kojence jedenkrát každé 2 nebo 3 dni.
Pokud má vaše dítě normální pokožku, může zůstat ve vodě, dokud voda nevystydne natolik, že by se mohlo nachladit. Pěna do koupele může být zdrojem podráždění. Můžete však používat pěnivý čisticí přípravek bez mýdla, který nepředstavuje žádné riziko.
Příliš často je neumývejte a nezapomeňte natírat dětskou pokožku ochranním krémem dřív, než jdete ven.
Ekzém je zánět kůže, a proto je třeba použít lokální protizánětlivou léčbu. Nejúčinnější léčbou je používání krémů s obsahem kortizonu. Tuto léčbu předepisuje lékař, a to pouze na jisté období. Je velmi účinná na ekzémové stavy a při správném používání není pro děti nebezpečná.
Prevence se týká „rizikových” dětí, tedy dětí, kdy je alespoň jeden rodič atopický. V těchto případech víme, že v prvních týdnech života je dobré vyhnout se například kontaktu s kočkou. Pokud jde o léčbu, propuknutí ekzému se musí léčit co možná nejdřív protizánětlivými léky, jako jsou dermokortikoidy. Narušenou kožní bariéru je třeba ošetřovat každý den zvláčňujícími přípravky.
Suché skvrny představují oblasti suché a bílé pokožky. Vyžadují si používání hydratačního krému, ale i navzdory této péči většinou zůstavají tyto místa ještě několik měsíců bílá (depigmentace). Jsou viditelnější zejména po skončení léta.
Všechny se mohou používat. Neexistuje typ výrobku, který by byl při přebalování víc doporučován než jiný. Je to na vás. Zvolte si výrobek, který vyhovuje nejvíc vám a vašemu dítěti.
Na čištění očí se doporučuje používat tampony s fyziologickým roztokem.
V zimním období můžete používat cold cream na obličej, který můžete natírat také do oblasti rtů jako prevenci před popraskáním.
Na mléčné krusty je třeba používat šampon nebo speciální emulzi s nízkou koncentrací urey. Existuje vícero takových výrobků, proto vám doporučuji poradit se v lékárně. Po aplikaci emulze nebo šamponu je nezbytné opatrně odstranit mléčné krusty. Je velmi důležité, abyste tyto ošetřující přípravky používali pravidelně (1-krát nebo 2-krát týdně). Zabráníte tím formování krust.
Na čištění zadečku miminka se může použít čisticí voda nebo obrousky, které v dnešní době již neobsahují alkohol.
Neexistují žádné vědecké studie, které by se věnovaly tomuto problému. Pravda je, že v průběhu prořezávání zubů skutečně dochází ke kožním projevům, především v oblasti zadečku. Jejich příčinu však neznáme.
Pokud vaše dítě nemá suchou pokožku nebo sklony k atopické pokožce, můžete jej koupat každý večer. Pokud se vaše dítě v průběhu dne nepotilo, nemusíte mu mýt vlasy. Naopak, při sklonech k atopické pokožce postačí jedna koupel večer každé dva dny (ochrání to oslabenou kožní bariéru).
Takovýto výskyt suché pokožky může být způsoben příchodem zimy (suché) a topením u vás doma. V tomto období je třeba používat hygienický výrobek bez mýdla a dobrý hydratační přípravek (tzv. cold cream, a pokud toto nepostačuje, používejte přípravek na suchou až atopickou pokožku).
Kortikoidy ve formě krémů představují dosud nejúčinnější léčbu ekzému. Pokud se používají správně a pod lékařským dohledem, účinně vyléčí každý ekzém a zlepší kvalitu života dětí i rodičů. Těchto léků se není třeba obávat, ačkoliv mají, často neprávem, velmi špatnou pověst.
Dřív než použijete krém, doporučuji vám použít hygienický přípravek přizpůsoben jeho suché pokožce, kterou pak jemně a důkladně vysušte odtlačováním do ručníku. Hydratační a obnovující krém by se měl nanášet na pokožku 2-krát za den.
Ještě před výskytem zarudnutí můžete používat ochranný krém s preventivním účinkem, který izoluje pokožku od dráždivých výlučků. Pokud je zadeček již zarudlý, je třeba použít regenerační zinkovou mast.
Vaše dcera má pravděpodobně ekzém spojený s dodatečnou bakteriální infekcí. Okamžitě navštivte kožního lékaře.
Samozřejmě, někdy je to těžké. Pokud hydratační krém dítě štípe, musíte si být jistá, že je léčba přizpůsobena dítěti, a především že jsou ekzémové oblasti léčeny speciálním přípravkem. Pokud krém štípe, přičemž není přítomen ekzém, je nezbytné vyzkoušet jiný krém. Pokud krém neštípe, ale dítě nemá rádo, když jej natíráte, pokuste se zaměřit jeho pozornost na něco jiného. Například můžete vymyslet hru, která bude spojena s nanášením krému a dítě v ní bude mít vždy svou roli. Vždy je třeba se usilovat, aby byla péče realizována zábavnou formou.
U atopického dítěte může tvrdá voda (její obsah vápníku) zhoršit suchost pokožky. Pokud dítě není atopické, nevadí to.
Umývejte dítě jemným přípravkem bez mýdla. Do koupele nepřidávejte pěnivé přípravky. Koupejte jej kratší dobu, každý druhý nebo třetí den. Často pomůže každodenní používání hydratačního krému. Atopické děti nesmějí být příliš přikryté, protože jim teplo nedělá dobře. Na noc jsou vhodná dlouhá pyžama, která tělo zakryjí. Všechny tyto rady, jako i speciální lékařskou léčbu prodiskutujte v průběhu vyšetření u lékaře. Na závěr bych ještě doporučil vyhnout se potravinovým dietám bez souhlasu lékaře.
Zkuste změnit přípravek a používat zinkovou mast v kombinaci se zklidňujícím regeneračním krémem typu Cicabio crème.
Pokud vaše dítě není atopické, klidně jej ve vodě můžete nechat 20 minut. Není to žádný problém.
Řešením je postupně se zbavovat dudlíku. Pokožka je podrážděná kvůli nepřetržitému kontaktu se slinami. Neexistuje účinná léčba, pokud je dudlík v permanentním kontaktu s ústy.
Již od prvních měsíců můžete pokožku hydratovat, pokud je suchá, a to použitím krému, který je přizpůsoben věku miminka (dítě mladší 36 měsíců).
Doporučuji vám používat hydratační krém na obličej vhodný pro děti mladší 36 měsíců. Pokud příznaky suché pokožky trvají, poraďte se s dětským lékařem.
Radím vám, abyste navštívili kožního lékaře. Atopická dermatitida je jedním z prvních důvodů návštěvy kožního lékaře a v dnešní době je snadno léčitelná.
V první řadě zabraňte nadměrnému slinění (oblíbená hračka, dudlík...), pak budete potřebovat speciální zubní pastu bez fluoru. Co se týká skvrn, které se objevují kolem úst, použijte nejdříve bezbarvý antiseptický přípravek, který neštípe, a pak naneste krém ABCDerm Péri-oral (3-krát denně, dokud podráždění nevymizí).
Můžete používat speciální krém na podráždění kolem úst, který ochrání pokožku před agresivním účinkem slin. Pokud si však myslíte, že problém zcela odstraníte, mýlíte se. Nejdřív je potřeba definitivně přestat s používáním dudlíku.
Manganistan draselný, chemicky označován jako KMnO4, se musí používat ve správně zředěném poměru, který předepíše kožní lékař. Pokud je tato podmínka splněna, neštípe a je skutečně dobrým přípravkem. Následně používejte cold cream nebo vyživující krém bez vůně.
Pokud má vaše dítě suchou pokožku, doporučuji používat hydratační krém po koupání nebo občas použít hydratační olej přímo do koupele. I když vaše dítě nemá suchou pokožku, natírání hydratačním krémem po koupání může být pro vás oba příjemně prožitou chvilkou.
Na umývání miminka je lepší používat v menším množství gel nebo dermatologickou kostku bez obsahu mýdla.
Je to možné, ale není to běžná příčina propuknutí ekzému.
Je zřejmé, že vaše dcerka trpí atopickým ekzémem. Doporučuji vám navštívit kožního lékaře, který stanoví konkrétní léčbu. Zatím se vyhýbejte příliš dlouhému koupání, na čištění používejte čisticí oleje a promašťujte pokožku 1-krát až 2-krát denně lipidovými balzámy, které jsou vhodné pro atopickou pokožku. Jsou to výrobky určené speciálně pro kojence a zakoupíte je v lékárně.
Ne. Pokud na skvrny používáte kortikoidy, v druhé vrstvě pak můžete natřít hydratační krém. Vůbec to není nebezpečné.
Pokračujte s hydratací alespoň 2-krát denně pomocí krémů s vysokým hydratačním účinkem (balzámy).