Atopická dermatitida se projevuje z mnoha důvodů. Jedním ze zásadních je dědičnost. To znamená, že pokud se ve vaší rodině objevila dermatitida nebo jiná atopická onemocnění, jako jsou alergická rýma nebo astma, riziko vzplanutí u vás a vašich potomcích roste. Dalším spouštěčem mohou být poruchy imunity, metabolismu, různé infekce nebo neuroendokrinní poruchy. Pokud nejste lékař, pojem neuroendokrinní vám asi mnoho neřekne. Velice zjednodušeně se jedná o poruchy hormonální aktivity buněk v různých orgánech těla (ve žlázách). 

Klinické projevy atopické dermatitidy jsou velmi rozmanité a mění se kromě jiného i v závislosti na věku dítěte. Z praktického hlediska se atopická dermatitida dělí do třech fází. Každá fáze je charakterizována jiným věkem i možnými projevy. Fázy jsou 3: kojenecká, dětská, dospívající a dospělá.

V každém věku může být onemocnění způsobené jinou příčinou. U kojenců je to nejčastěji strava. U dětí v předškolním věku jsou to infekce a v pubertě zase hormonální změny. 

Jedno však mají všechny věkové skupiny společné. Výrazním faktorem, který přizpívá ke vzniku onemocnění, je stres a nešetrné zacházení s kůží. Její odmašťování, nošení neprodyšného oblečení, chladné počasí a pod.

Kojenecká fáze – začíná většinou mezi 3. až 6. měsícem života. Charakteristickým příznakem je nesnesitelné svědění. Začíná většinou na obličeji – na zarudlé pokožce vznikají puchýře, které splývají, praskají a mají výrazné sklony k infikování, nejčastěji stafylokokem. Často jsou postiženy předloktí, dolní části nohy a trup.

Dětská fáze – nejčastěji jsou postiženy oblasti krku, zápěstí, kotníku, zadku a stehen. Postižená místa jsou červená, neostře ohraničená, pokožka je suchá a často se škrábanci a s krustami. Děti mají nejednou i pozánětlivou změnu barvy kůže nebo fleky na kůži, které souvisí s její podrážděním a zánětem. Odborně se tento jev nazývá pozánětlivá hypo- a hyperpigmentace a mizí za několik týdnů nebo měsíců po zklidnění ekzému. 

Atopická dermatitida u dospívajících a dospělých – často je postižen obličej, krk a trup. Typickým projevem je zhrubnutí a suchost kůže. Na obličeji můžeme spatřit nepatrnou bledost.

Léčba je dlouhodobá a komplikovaná:

Co dělat, abyste atopický ekzém nevyprovokovali (režimová opatření)

Odstraňte všechny faktory, které přispívají ke vzniku onemocnění. U dětí do 1 roku, které mají atopickou dermatitidu, je vhodné dodržovat stravu s vynecháním některých potravin. A to především potravin, které jsou známými alergeny. Patří mezi ně mléko, vejce, ořechy, ryby, citrusy, koření, čokoláda a pod.

Po 2. roku začínají převažovat faktory vnějšího prostředí a vliv infekcí. Stravování má nadále zásadní význam a ovlivní až 70 % lehších projevů atopické dermatitidy.

Velmi důležitá je péče o atopickou pokožku:

 • Základem je pravidelné natírání pokožky šetrnými zvláčňujícími krémy, které jsou vhodné na atopickou a velmi suchou pokožku (Atoderm Intensive Baume). 
 • Místo koupele si zvolte sprchování. Koupání by nemělo být delší než 5 – 10 minut, aby nedocházelo k přesoušení pokožky. Voda nesmí být příliš teplá, neměla by přesáhnout 33 °C, aby nevzniklo riziko svědění.
 • Používejte speciální hygienické – sprchové a čistící – přípravky bez obsahu mýdla (Atoderm Sprchový olejAtoderm Intensive Gel moussantAtoderm Mycí kostka).
 • Po opláchnutí kůži velmi jemně osušte. V žádném případě ji netřete.
 • Dejte přednost bavlněnému oblečení, nepoužívejte syntetické materiály a vlnu.
 • Vyhýbejte se příliš zaprášenému prostředí (koberec, závěsy, peřiny z peří) a prostředí s roztoči.
 • Důležitá je prevence infekcí (vybírejte pouze vhodné sporty, pobývejte na čerstvém vzduchu a zdravě se stravujte).

Lokální léčba atopického ekzému tvoří základ dermatologické léčby.

Lokální znamená, že se na určitou část postižené kůže natírají nebo jinak nanášejí léky předepsané lékařem. 

Lokální kortikosteroidy mají nezastupitelnou úlohu při akutním zhoršení atopické dermatitidy.

Při léčbě atopického ekzému se většinou používá následujíci schéma:

Nejdříve několik dnů aplikujete kortikosteroidy, pak následuje dvojnásobně dlouhá přestávka. V průběhu této přestávky používejte pasty bez kortikosteroidů nebo emoliencia, přípravky na obnovu kožní bariéry atopické pokožky.

Emoliencia jsou hlavní součástí terapie atopické dermatitidy. Jsou také doplňkem léčby již akutních projevů a základem péče o kůži v průběhu udržovací fáze. Protože napomáhají udržování a obnově narušené vrstvy kůže a pomáhají obnovovat její lipidový plášť, který odpovídá za udržování vlhkosti v kůži. Pokud je tato funkce kůže narušená, nastává její vysušování. 

Emoliencia aplikujte nejméně dvakrát denně. Nejlepší účinek mají tehdy, když je použijete bezprostředně po koupání nebo sprchování. A při aplikaci do třech minut po sprše. Doporučujeme na to Atoderm Intensive Baume, který zklidňuje a obnovuje atopickou pokožku obličeje a celého těla. 

Olejové koupele jsou vhodné především v zimních měsících. Jedná se o různé druhy olejů (parafínový, sójový, mandlový), které na kůži vytváří jemný film. Tento film zabraňuje ztrátě vody z pokožky, čímž zlepšuje její hydrataci. Doporučujeme zejména Atoderm Sprchový olej.

Antibiotické krémy a masti – používejte především při infekci ekzému, například acidum fucidum nebo muporicin.

Lokální imunomodulancia – přípravky, které přímo zasahují do imunitních reakcí kůže. Tyto přípravky patří do rukou dermatologa. 

Celková léčba je buď krátkodobá, nebo dlouhodobá.

Léčba antibiotiky je nutná při rozvinutých projevech atopické dermatitidy. Za rozvinuté jsou považovány projevy infekce kůže a zánětu. Antibiotika se také používají při lokálním zvětšení lymfatických uzlin a při neúspěchu lokální terapie. Účinné jsou penicilinázo-rezistentní peniciliny (oxacilin), při alergické reakci na penicilin je alternativou podávání cefalosporinů I. a II. generace (Duracef, Zinnat).

Antihistaminika – jsou ordinovány dle věku a síly, s jakou se atopická dermatitida projevuje. Jsou vhodná na dlouhodobou léčbu. 

Fototerapie a fotochemoterapie se používájí na léčbu ťežkých případů atopické dermatitidy na specializovaných pracovištích.

Nejčastěji jsou virového původu. Obávanou komplikací je infekce herpetickým virem – Eczema herpitacatum. 

U dětí se často jedná o první setkání s infekcí po kontaktu s osobou s herpes simplex. 

V místech ekzému se objevují malé herpetické puchýře, které se rychle šíří i na zdravou pokožku. Může dojít k infekcím a mohou se vyskytnout příznaky herpetické encefalitidy nebo pneumonie. Včasná diagnóza a léčba jsou velmi důležité pro prevenci komplikací a vyžadují hospitalizaci.

Při výskytu těchto komplikací je nutné podávání acykloviru do svalu, žíly nebo pod kůži. 

V některých případech je vhodné současně podávat širokospektrální antibiotika. 

Velmi častou komplikací u dětí s atopickou dermatitidou jsou moluska. Je to onemocnění kůže, které se projevuje vytvářením malých útvarů na kůži, které jsou podobné bradavicím. Lidově se jim říká i molusky. Infekci kůže a jejich vznik způsobují tzv. pox viry, které se většínou šíří vodou a do těla vnikají právě přes poškozenou vrstvu kůže. Tyto děti jsou zdrojem infekce pro další děti. Kromě toho dochází při dlouhém trvání a neléčení k bakteriální superinfekci, která si vyžaduje cílenou léčbu. Nejúčinnější metodou léčby je odstranění útvarů z kůže. Zákrok se nazývá abraze kyretou. 

Podobně častou virovou infekcí jsou vulgární bradavice (eczema verrucatum). Většinou jsou mnohopočetné a je potřebná opakovaná kryoterapie, lokální terapie nebo odstranění laserem. Infekci většinou způsobuje stafylokok. Rozšíření tohoto onemocnění na atopické pokožce je vyšší než u zdravé pokožky. Projevuje sa škrábanci, krustami a zarudnutím. Často se vyskytuje i otok lymfatických uzlin. U lehších případů postačuje lokální léčba kombinovanými kortikosteroidy s antibiotiky (Fucidin H, Belogent crm., ung.). Na zklidnění jsou vhodné pasty s antibakteriálním účinkem (Endiaron pasta). Pokud není účinná lokální terapie, následuje celková léčba antibiotiky.

 • Fotografie produktu BIODERMA, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej pro suchou pokožku
 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Sprchový olej

  (14 recenzí)

  24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive gel moussant

  (2 recenze)

  Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive Mycí kostka

  (2 recenze)

  Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Fotografie produktu BIODERMA, Atoderm Intensive Baume 500 ml, hydratační balzám na suchou pokožku
 • Denní péče o pokožku

  Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive baume

  (10 recenzí)

  Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Denní péče o pokožku

  Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Préventive

  (Napište první recenzi)

  Vyživující a ochranný krém vhodný na pokožku ihned od narození.

  Pro koho?

  Děti, Kojenci

 • Denní péče o pokožku

  Velmi suchá, podrážděná až atopická oční víčka

  Patent Skin barrier therapy ™

  Atoderm Intensive eye

  (2 recenze)

  Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

 • Příležitostná cílená péče o pokožku

  Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

  Technologie Skin relief

  Atoderm SOS Sprej

  (2 recenze)

  Okamžitý protisvědivý účinek.

  Pro koho?

  Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)