Příčiny podráždění a chronický zánět

Podráždění očních víček může být zapříčiněno různými faktory, mezi které patří genetika, kontakt s alergenem nebo kontakt s něčím, co víčka podráždí (např. nevhodná kosmetika). Ekzém může ovlivnit kteroukoliv část těla a oblast očí poskytuje ideální podmínky pro jeho vznik, vzhledem k tenké a citlivé pokožce očního okolí. Podráždění může ovlivnit horní víčka a / nebo dolní víčka, a může se objevit pouze na jednom z očí nebo na obou naráz.

Ve většině případů lidé podráždění očních víček nekonzultují se svým lékařem. Nestanoví se tak žádná specifická diagnóza a příčina ekzému očních víček zůstává neidentifikovaná. Řešíme pPodráždění nebo zánět očních víček tak, že si nasadíme sluneční brýle a pospícháme rovnou do lékárny, kde hledáme rychlé řešení. Tím je často malá tuba s univerzálním lékem, který sice dočasně uklidní symptomy, ale neřeší příčinu problému. Jeho účinek je tak krátkodobý a zánět se může objevit znovu. Pokud se proces opakuje, může se ekzém stát chronickým.

Atoderm Intensive eye

Je třeba rozlišovat mezi péčí o zdravá a podrážděná oční víčka. Pokud je oční okolí podrážděné, zkuste omezit množství používaných přípravků na minimum a také se vyvarujte použití make-upu, který zánět zhoršuje.

Pro léčbu zánětu nebo samotného ekzému se poraďte se svým lékařem nebo dermatologem. Během ekzému nebo zánětu očních víček se totiž doporučuje používat:

 • Dermokortikosteroid na předpis po předchozí poradě s lékařem, k samotné léčbě ekzému
 • Oční reparační krém, který zklidní podráždění

Když symptomy zmizí, můžete se vrátit ke své denní rutině, která typicky obnáší používání očního krému, dekorativní kosmetiky, make-upu a také odličovacích a čistících prostředků.

Používání všech těchto přípravků však může být pro jemnou rovnováhu oblasti očního okolí příliš namáhavé a tak vznikají ideální podmínky pro výskyt dalšího podráždění a potenciálně i možnosti chronického zánětu.

Proto doporučujeme výběr všestranného produktu, který respektuje vaši pokožku, posiluje ji a může tak být součástí vaší denní rutiny jak v době zánětu, tak v době, kdy jsou oční víčka zdravá. Atoderm Intensive eye je starostlivá péče o podrážděná oční víčka, kterou můžete používat každý den.

 • dermatoložka MUDr. Hajnalka Méryová

  MUDr. Hajnalka Méryová, dermatoložka.

  Při podráždění očních víček, ale i preventivně, je třeba se vyvarovat nadměrného a častého tření, např. při mytí obličeje. Vzhledem k tomu, že pokožka očních víček je nejtenčí na celém těle, může nevhodně zvolená kosmetika snadno způsobit podráždění očních víček.

  Dráždivým látkám, jako je retinol nebo ovocné kyseliny, byste se měli v okolí očí vyhýbat. Ideálními produkty pro tuto citlivou oblast jsou ty, které mají hydratační a zklidňující účinky, neobsahují parfémy a parabeny.

  Pokud jde o dekorativní kosmetiku, nikdy byste ji neměli půjčovat jiné osobě kvůli kontaminaci a možnosti přenosu infekce. Nejideálnější způsob aplikace je pomocí aplikátoru, který je třeba pravidelně čistit a dezinfikovat. 

  MUDr. Hajnalka Méryová, dermatoložka.

Atoderm Intensive eye je první péče 3v1 od značky BIODERMA, která bojuje s projevy podráždění očních víček tak, že:

 • ZKLIDŇUJE: enoxolon působí přímo na příčiny vzniku svědění, přičemž dlouhodobě zklidňuje pokožku
 • OBNOVUJE: exkluzivní technologie LipigeniumTM stimuluje tvorbu lipidů a obnovuje účinnou bariéru pokožky
 • ODSTRAŇUJE MAKE-UP: kombinace tří olejů odstraňuje make-up a nečistoty z pokožky Atoderm Intensive eye pomáhá posilovat přirozené mechanismy pokožky tím, že ji učí lépe fungovat bez nadměrného ošetřování.

Jednou nebo dvakrát denně naneste na podrážděná víčka. Ráno jako ošetřující produkt a jako základ pod make-up. Večer jako péči nebo odličovač make-upu pomocí vatového tamponu.

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická oční víčka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive eye

(3 recenze)

Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)