MUDr. Michaela Duchoňová, PhD.

Specializuje se na dětskou dermatologii a všeobecnou dermatologii adolescentů a dospělých. Působila na dětské dermatovenerologické klinice Dětské fakultní nemocnice v Bratislavě, kde získala vědeckou hodnost PhD.

Atopická dermatitida se v průběhu těhotenství může pod vlivem hormonálních změn zlepšit, ale i zhoršit. Zhoršení znamenají tvorbu svědivých zánětlivých ložisek, u každé pacientky jinak a na jiných místech, stejně jako tomu bývá u ekzému. V těhotenství se častěji vyskytují na dvorcích prsů a ženy trápí svědění kůže na břiše.

Pokud jsou zhoršení výrazná, léčba je potřeba, i když jsme kvůli těhotenství výrazně omezeni ve výběru mastí i léků. Dostupné jsou ale i antihistaminika, která jsou bezpečná v průběhu těhotenství, a také masti s protizánětlivými složkami. Jejich množství výrazně minimalizujeme jen na nevyhnutelné, abychom nezatěžovali plod. Proto je vhodné ekzém léčit v hned začátcích, aby se dále nerozšiřoval. Při rozsáhlých projevech je možné využít i fototerapii (UVB 311nm). 

Už na začátku je potřeba poradit se s kožním lékařem. Těhotenství není vhodným obdobím pro zkoušení různých, a hlavně neověřených „bio“ a „přírodních“ mastí, v tomto případě je vhodnější vsadit na jistotu a bezpečnost, hlavně kvůli možnému vlivu těchto složek na miminko a potenciální alergické reakci.

Na pokožku břicha, která se těhotenstvím natahuje, doporučujeme používat zvláčňující balzámy a masti. Ty podporují pružnost kůže, aby nevznikaly strie – trhlinky, které se hojí jen těžko opravitelnými jizvičkami (zpočátku růžovými, postupně bílými proužky). Oleje, které těhotné ženy často používají, nejsou nejvhodnější přímo na atopickou pokožku. Na jejím povrchu sice vytvoří film, ale kůže nebude hydratovaná do hloubky. Vhodnější je použít balzámy na lipidové bázi určené na atopickou pokožku.

Těhotenství není vhodným obdobím pro zkoušení různých, a hlavně neověřených „“bio“ a „přírodních“ mastí, vhodnější je vsadit na jistotu.

Po těhotenství přichází krásné období života s vaším miminkem. Pokud se z podezření na atopickou dermatitidu stalo potvrzení diagnózy, věnujte ošetření kůže zvýšenou pozornost.

Jak pečovat o atopický ekzém u novorozence?

  • Koupat děťátko v čisté vodě každý večer pravidelně, abychom z pokožky smyli zbytky mléka, zbytky stolice a pasty z plenkové oblasti, také při používání vlhčených utěrek s množstvím přísad je třeba aspoň 1krát denně pokožku důkladně očistit.
  • Některé oblasti těla – krk, kožní záhyby, plenkovou oblast – je potřeba v koupeli důkladně umýt šetrným syndetem na olejové bázi. Ideální je například Atoderm Sprchový olej nebo Atoderm Gel moussant.
  • Kromě základních zásad ošetřování kůže můžete přidat 1–2krát týdně léčebnou koupel – u suché pokožky s ovesnými přísadami, pokud jsou přítomná zánětlivá ložiska, přidejte světle růžový roztok hypermanganu.
  • Léčebné protizánětlivé masti aplikujte podle předpisu lékaře vždy po očištění kůže a její hydrataci emoliencii.
  • Zánětlivá ložiska ošetřená protizánětlivými mastmi je vhodné převázat obvazem, aspoň na noc, kdy můžeme přidat i doplňková ichtyolová externa.
  • Oblečení pro miminko volte bavlněné, vyberte i šetrné plenky. Perte v Lovele bez aviváže. 
  • Při péči o atopické miminko nepoužívejte parfémy, i své oblečení vybírejte bavlněné a perte ho v dětském prášku.

ABCDerm Babysquam

Produkt péče o pokožku, který odstraní šupinky a intenzivně hydratuje.

Suchá pleť kojenců a dětí

ABCDerm Change intensif

Hojivý krém na opruzeniny (plenkovou dermatitidu).

Suchá pleť kojenců a dětí

Atoderm Sprchový olej

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Velmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Krém parfemovaný

Intenzivní vyživující a ochranný krém pro každodenní použití.

Normální až suchá pleť