Svědění kůže u novorozence nemusí být spolehlivým příznakem. Přestože dítě pociťuje svrbění pokožky, škrábat se neumí, a proto rodič nemusí pozorovat žádné příznaky. Svědění kůže u miminka se projevuje například třením nožiček po vysvlečení, neklidem, podrážděním nebo přerušováním spánku.

Po narození je kůže miminka jemná a citlivá a do 28 dnů věku (v novorozeneckém období) má odlišné charakteristiky než v pozdějším kojeneckém období. Kůže novorozence je jemná, tenká, měkká a obsahuje až 80 % vody. Nemá ještě v plné míře rozvinuté imunitní mechanismy a je náchylná k infekci a tvorbě ran. 

Prvními projevy atopického ekzému u kojenců bývají zarudlá suchá růžová ložiska na lících, bradě a čele s výbledem okolo úst. Stejně tak zarudnutí na krku, ale i na trupu, horních a dolních končetinách. Někde jsou ložiska výrazně zarudlá, mokvají nebo jsou tvořena drobnými pupínky. V tomto případě určitě neodkládejte návštěvu dermatologa.

V případě zánětlivých změn na kůži dítěte, neléčením nebo nesprávným přístupem můžete ekzém výrazně zhoršit a zafixovat. V pozdějším věku se ekzémová ložiska přesouvají typicky do záhybů končetin (zápěstí, loketní a kolenní záhyby).


 

Ideální je večerní koupel s použitím například ABCDerm Gel moussant. Pokud máte v rodině atopiky, můžete pro dospělé i děti použít  Atoderm Sprchový olej. Denní umývání pokožky je důležité i tehdy, pokud je pokožka suchá, protože se čistí od zbytků mléka, příkrmů, mastí, moči a stolice nebo alergenů z prostředí. 

...bavlněnou utěrkou tak, že ji budete jen přikládat. Utěrku perte  na šetrný program bez přidané aviváže. 

Do 3 až 5 minut, aby se hydratace z koupele udržela. Pokud kůže není velmi suchá, doporučujeme krém Atoderm Preventive 1–2krát týdně. V případě suché nebo drsné kůže zvolte balzám s výřivnější texturou, například Atoderm Intensive Baume, a to podle potřeby i dvakrát denně.

Pokud jiná možnost není, použijte ty s nejjednodušším složením a bez zbytečné parfemace. Ideální možností jsou ABCDerm H2O Micelární ubrousky napuštěné čisticí micelární vodou. 

Šetrné plenky bez zbytečných přídavků a parfumací, například Pampers Premium Care*****.

Plenkovou oblast ochrannou pastou, například s ABCDerm Change Intensif – je to prevence vlivu moči a stolice na jemnou pokožku uzavřená v plence.

A ve světlých barvách, vyhýbejte se syntetickým materiálům, které dráždí pokožku samotným kontaktem. 


 

Používejte šetrný prací prášek.

Bradavky jsou velmi citlivá a namáhaná část těla kojící matky, ale pokud to není potřeba, neošetřujte je ničím. Pokud je ošetřit potřebujete, na trhu existuje mnoho přípravků na ošetření bradavek. Mnoho z nich obsahuje lanolin, používejte ho ale opatrně kvůli možné alergizaci na lanolin (patří mezi časté kontaktní alergeny). Vhodnější je použití vazelínových mastí s maximálně 2% kyselinou salicylovou pro regeneraci trhlinek.

Pokud bradavky něčím ošetřujete, před kojením důkladně umyjte i zbytky aplikovaných přípravků, aby s nimi dítě nepřišlo do kontaktu. V případě zarudnutí, bolesti, zánětu prsních žláz, spojeného s teplotou vyhledejte vašeho lékaře.


 

 • MUDr. Michaela Duchoňová, PhD., dermatoložka.

  Specializuje se na dětskou dermatologii a všeobecnou dermatologii adolescentů a dospělých. Působila na dětské dermatovenerologické klinice Dětské fakultní nemocnice v Bratislavě, kde získala vědeckou hodnost PhD. Je autorkou několika odborných přednášek a publikací. Odbornou praxi se zaměřením na atopickou dermatitidu získala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze a na Department of Dermatology, Karolinska University Hospital, Stockholm, Švédsko. Absolvovala School of Athopy pod záštitou Foundation of Atopic Dermatitis v Aténách. Momentálně pracuje v dermatovenerologické ambulanci pro děti a dospělé SKIN CARE.

  MUDr. Michaela Duchoňová, PhD., dermatoložka.

 • Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm H2O Micelární ubrousky 60 ks, péče o dětskou pokožku, čisticí ubrousky
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

  Micelární technologie

  ABCDerm H2O Micelární ubrousky

  (Napište první recenzi)

  Micerální voda, která respektuje křehkost citlivé pokožky ve velmi praktických ubrouscích.

  Pro koho?

  Děti, Kojenci

 • Fotografie produktu BIODERMA, ABCDerm Babysquam 40 ml, hydratační krém na suchou dětskou pokožku
 • Příležitostná cílená péče o pokožku

  Speciální péče pro kojence a děti.

  DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

  ABCDerm Babysquam

  (Napište první recenzi)

  Produkt péče o pokožku, který odstraní šupinky a intenzivně hydratuje.

  Pro koho?

  Kojenci

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Normální pokožka kojenců a dětí.

  DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

  ABCDerm Gel moussant

  (1 recenze)

  Jemný čisticí gel bez mýdla, který je šetrný k pokožce kojenců.

  Pro koho?

  Děti, Kojenci

 • Denní péče o pokožku

  Normální pokožka kojenců a dětí. Suchá pokožka kojenců a dětí.

  DERMATOLOGICKÝ ZÁVAZEK ABCDerm

  ABCDerm Relax Oil

  (Napište první recenzi)

  Relaxační a vyživující masážní a/nebo koupelový olej.

  Pro koho?

  Děti, Kojenci

 • Příležitostná cílená péče o pokožku

  Speciální péče pro kojence a děti.

  Patent Amylpriv ™

  ABCDerm Péri-oral

  (Napište první recenzi)

  Péče o pokožku, která zklidňuje, obnovuje a brání podráždění kolem úst.

  Pro koho?

  Děti, Kojenci