Jak rozpoznat atopickou pokožku?
Atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění charakterizováno extrémně suchou pokožkou a červenými skvrnami, které jsou často pokryté malými váčky („puchýřky”), které způsobují intenzivní svědění. Atopická dermatitida je nezhoubné, nenakažlivé chronické onemocnění, které se vyvíjí náhlými výskyty ekzému. Tyto akutní stavy značně ovlivňují kvalitu života a velmi často jsou příčinou nespavosti. Postupně se atopický terén, tedy predispozice k rozvoji alergického onemocnění, může projevovat dalšími alergiemi, jako jsou astma, rýma nebo zánět očních spojivek. Komplikacemi jsou sekundární bakteriální nebo virové infekce (herpesy). Na atopickém terénu se objevují také malé infekční epiteliální tumory (molluscum contagiosum) virového původu.
Jaké jsou příčiny atopie?
Extrémně suchá pokožka se stává propustnější a přestává plnit funkci bariéry před vňejšími i vnitřními nepříznivými vlivy. Ne každá suchá pokožka se však stane atopickou. Atopie se vyvíjí na geneticky příznivém terénu. Předchozí studie ukázaly, že pokud má atopickou pokožku jeden z rodičů, pravděpodobnost její výskytu u dítěte je 30 %**. Když jsou postiženi oba rodiče, je pravděpodobnost 70 %**. Atopická pokožka je kromě genetických faktorů spojena také se vzbouřeným imunitním systémem, který reaguje přehnaně – zánětem. Epidermis je propustná vrstva, propouští alergeny (roztoče, zvířecí chlupy, pyl...) a některé bakterie (zlatý stafylokok), které zapříčiňují zánětlivé reakce. Potravinové alergeny (kravské mléko, vejce atd.) jsou na úrovni trávení také jedním z faktorů zodpovědných za některé náhlé výskyty ekzému. Dalšími faktory jsou například chemické látky aplikovány na pokožku, teplo nebo pocení, které představují zdroje podráždění a způsobují propuknutí ekzému. Je však potřeba říct, že potravinová
alergie se ve většině případů u atopických dětí nevyskytuje. Potravinové alergie se projevují trávícími nebo kožními příznaky a „zlomem” křivky hmotnosti a velikosti.
**Zdroj: Atopická dermatitida. SA Büchner. Forum Med Suisse č. 19, květen 2001
Vývoj atopické dermatitidy
1. fáze
Atopická dermatitida zpravidla začíná mezi 2. a 3. měsícem života, kdy se objeví dobře ohraničené červené skvrny na tvářích, rukou, později také v oblastech, kde se ohýbají lokty a kolena. Onemocnění se vyvíjí náhlými opakovanými návraty v průběhu jednoho roku až dvou let. Pokožka je nepřetržitě suchá, což podněcuje
svědění, které je příčinou nespavosti a zhoršení kvality života.
2. fáze
Po několika letech se u některých dětí může rozvinout další projev atopie, rýma a/nebo alergická astma. Mluvíme o „atopickém pochodu”, který je často spojen se škrábáním a s výraznou kolonizací pokožky zlatým stafylokokem.
Vědecká komunita proto v současné době žádá, aby se za účelem předcházení vzniku a zhoršování tohoto onemocnění začalo s léčbou brzo, a to již od narození, v případě, že se atopická pokožka objeví u novorozenců, kteří zatím nejsou postiženi tímto onemocněním, ale existuje u nich genetická predispozice (rodiče nebo sourozenci – atopici).
Koho postihuje?
Postižení lidé mají speciální alergickou genetickou predispozici (atopický terén), která se může projevovat také na úrovni dýchání (astma), ORL (alergická rýma), očí (alergický zánět spojivek), trávení (potravinová alergie). Atopická dermatitida nejčastěji postihuje kojence a děti většinou mezi 3. měsícem a 5. rokem a až 80 % případů se objeví před 1. rokem. Atopická pokožka však může trvat i dlouhodobě a někdy až do dospělosti.