Allez au contenu Allez à la navigation

Podrážděná pokožka s pocity svědění, atopická pokožka

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Podrážděná pokožka s pocity svědění představuje atopickou pokožku. Jedná se o zhoršený stav velmi suché pokožky. Toto kožní onemocnění, ke kterému dochází již v raném dětství, je skutečnou epidemií. Je dokonce jednou z prvních příčin návštěvy kožního lékaře. Za 30 let se počet případů atopické dermatitidy v západních zemích*  zdvojnásobil až ztrojnásobil. Atopická dermatitida je méně známé, často nepochopené onemocnění, které ničí život dětem i jejich rodičům. Nedávné vědecké objevy však umožnily pokrok v chápání tohoto onemocnění a úpravu léčebného režimu již od narození. 

 
*Zdroj: Atopická dermatitída: epidemiologie ve Francii, definice, přírodní vědy, spojení s jinými atopickými projevy, skóre závažnosti, kvalita života.  E. Mahé. Ann. Dermatol. Venereol. 2005; 132
Shrnutí
  1. Jak rozpoznat atopickou pokožku?
  2. Jaké jsou příčiny atopie?
  3. Vývoj atopické dermatitidy
  4. Koho postihuje?
Podrážděná pokožka s pocity svědění, atopická pokožka

Jak rozpoznat atopickou pokožku?

Atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění charakterizováno extrémně suchou pokožkou a červenými skvrnami, které jsou často pokryté malými váčky („puchýřky”), které způsobují intenzivní svědění. Atopická dermatitida je nezhoubné, nenakažlivé chronické onemocnění, které se vyvíjí náhlými výskyty ekzému. Tyto akutní stavy značně ovlivňují kvalitu života a velmi často jsou příčinou nespavosti. Postupně se atopický terén, tedy predispozice k rozvoji alergického onemocnění, může projevovat dalšími alergiemi, jako jsou astma, rýma nebo zánět očních spojivek. Komplikacemi jsou sekundární bakteriální nebo virové infekce (herpesy). Na atopickém terénu se objevují také malé infekční epiteliální tumory (molluscum contagiosum) virového původu.

Jaké jsou příčiny atopie?

Extrémně suchá pokožka se stává propustnější a přestává plnit funkci bariéry před vňejšími i vnitřními nepříznivými vlivy. Ne každá suchá pokožka se však stane atopickou. Atopie se vyvíjí na geneticky příznivém terénu. Předchozí studie ukázaly, že pokud má atopickou pokožku jeden z rodičů, pravděpodobnost její výskytu u dítěte je 30 %**. Když jsou postiženi oba rodiče, je pravděpodobnost 70 %**. Atopická pokožka je kromě genetických faktorů spojena také se vzbouřeným imunitním systémem, který reaguje přehnaně – zánětem. Epidermis je propustná vrstva, propouští alergeny (roztoče, zvířecí chlupy, pyl...) a některé bakterie (zlatý stafylokok), které zapříčiňují zánětlivé reakce. Potravinové alergeny (kravské mléko, vejce atd.) jsou na úrovni trávení také jedním z faktorů zodpovědných za některé náhlé výskyty ekzému. Dalšími faktory jsou například chemické látky aplikovány na pokožku, teplo nebo pocení, které představují zdroje podráždění a způsobují propuknutí ekzému. Je však potřeba říct, že potravinová alergie se ve většině případů u atopických dětí nevyskytuje. Potravinové alergie se projevují trávícími nebo kožními příznaky a „zlomem” křivky hmotnosti a velikosti.
 
**Zdroj: Atopická dermatitida. SA Büchner. Forum Med Suisse č. 19, květen 2001

Vývoj atopické dermatitidy

1. fáze
Atopická dermatitida zpravidla začíná mezi 2. a 3. měsícem života, kdy se objeví dobře ohraničené červené skvrny na tvářích, rukou, později také v oblastech, kde se ohýbají lokty a kolena. Onemocnění se vyvíjí náhlými opakovanými návraty v průběhu jednoho roku až dvou let. Pokožka je nepřetržitě suchá, což podněcuje svědění, které je příčinou nespavosti a zhoršení kvality života.
 
2. fáze
Po několika letech se u některých dětí může rozvinout další projev atopie, rýma a/nebo alergická astma. Mluvíme o „atopickém pochodu”, který je často spojen se škrábáním a s výraznou kolonizací pokožky zlatým stafylokokem.
 
Vědecká komunita proto v současné době žádá, aby se za účelem předcházení vzniku a zhoršování tohoto onemocnění začalo s léčbou brzo, a to již od narození, v případě, že se atopická pokožka objeví u novorozenců, kteří zatím nejsou postiženi tímto onemocněním, ale existuje u nich genetická predispozice (rodiče nebo sourozenci – atopici).

Koho postihuje?

Postižení lidé mají speciální alergickou genetickou predispozici (atopický terén), která se může projevovat také na úrovni dýchání (astma), ORL (alergická rýma), očí (alergický zánět spojivek), trávení (potravinová alergie). Atopická dermatitida nejčastěji postihuje kojence a děti většinou mezi 3. měsícem a 5. rokem a až 80 % případů se objeví před 1. rokem. Atopická pokožka však může trvat i dlouhodobě a někdy až do dospělosti.