Allez au contenu Allez à la navigation

Citlivá až intolerantní pokožka

Úryvky z diskuzí

Share

Pokud se chcete o citlivé až intolerantní pokožce dozvědet více, prohlédněte si odpovědi kožních lékařů a alergologů na dotazy uživatelů internetu v diskusích uskutečněných společností BIODERMA.

Všechno závisí na typu citlivosti. Citlivá pokožka se může čistit vodou nebo vodou s použitím velmi jemného mýdla , popřípadě micelární pleťovou vodou, jako je Sensibio H2O. Záleží na tom, co vaše pokožka dobře snáší.

Nejdříve je potřeba znát faktory, na které jsme citliví. Obecně bychom se měli vyvarovat všeho, co může pokožku podráždit, a měli bychom používat kosmetické přípravky pro citlivou pleť.

Citlivost pokožky může způsobit celá řada faktorů. Jde však o individuální reakci, které ještě pořád dobře nerozumíme. Tato hyperreaktivita je pravděpodobně způsobená hyperaktivací keratinocytů (kožních buněk) a nervových vláken kůže.

Pro citlivou pokožku je typické zarudnutí, mravenčení, pocity pálení, svědění nebo dokonce bolest, což je reakce na faktory, které samy o sobě nejsou „toxické”. K těmto faktorům patří voda, toaletní přípravky, kosmetické přípravky, vítr, zima, teplo, slunce, stres, menstruace atd.

Příznaky jsou úplně stejné. Jde jen o to, že příznaky pokožky, která je citlivá pořád, trvají déle. Přechodně citlivá pokožka se projevuje v průběhu několika hodin, tedy dočasně. Pojďme znovu definovat citlivou pokožku - buď se jedná o pokožku, která se projevuje mravenčením, pocity pálení, svěděním nebo bolestí, nebo se jedná o pokožku, která zarudne vlivem různých faktorů, jako je kontakt s vodou, kosmetické přípravky nebo toaletní výrobky, ale i vítr, zima, teplo nebo stres, menstruace, případně vlivem zcela jiných faktorů, které mohou být u postižených lidí různé.

Alergická pokožka je pokožka, která je alergická na konkrétní přípravek. Jedná se o imunologický jev. Hyperreaktivní, nadměrně citlivá, reaktivní nebo intolerantní pokožka (jsou to synonyma) je zase pokožka, která příliš reaguje na různé věci, o kterých jsme se již zmínili. Nejde o imunologický jev.

Ano. Je to možné, ačkoliv to není dokázáno. V první řade je třeba si uvědomit, že citlivost pokožky je především individuální problém. Příliš kyselá voda nebo voda, která obsahuje velké množství pesticidů, může podpořit citlivost pokožky.