zarudlá pokožka s viditelnými cévami

Zarudnutí nebo viditelné cévy jsou projevy způsobené poruchou cévního systému obličeje, který nefunguje tak, jak by měl. Začervenání, které bývá obvykle doprovázeno pocity tepla, je dočasné nebo dlouhodobější.

K faktorům, které mohou stav zhoršit, patří náhlé oteplení nebo ochlazení , konzumace kořeněných jídel a také pití alkoholu.

Zarudnutí a viditelné cévy nejčastěji způsobuje rosacea (lidově také růžovka) a kuperóza, což je forma rosacey. Nejsou však jejich jedinými příčinami, existují i další kožní onemocnění, které rosaceu připomínaj.  Náhlá zarudnutí mohou varovat před skrytými onemocněními,která je nezbytné vyšetřit. Zarudnutí v obličeji můžou způsobit také některé léky.  V případě pochybností je tedy vhodné poradit se se svým lékařem.

Kuperóza je jednou z forem rosacey a projevuje se rozšířením malých povrchových cév kůže, které se nacházejí v horní části pokožky. Lékařský termín pro toto rozšíření cév je teleangiektázie. Ke vzniku kuperózy je náchylnější světlá a jemná pokožka.

Síť povrchových cév vytváří „kapilární síť”, kterou tvoří červené lineární stopy na obličeji. Kapilární síť se liší v závislosti na typu pokožky a také na změnách vnější a vnitřní teploty. , . Cévy jsou zvětšené, mají sytě červenou až fialovou, někdy dokonce modravou barvu.

Topografie je různá, nejčastěji však relativně symetrická - někdy kuperóza zasáhnepouze boční strany spodní části nosu, velmi častý je výskyt v oblasti lícních kostí nebo na celých tvářích. Postižen však může být i celý obličej.

Pokud se dá struktura telenagiektázie obtížně rozpoznat pouhým okem a převládá začervenání, mluvíme o erytróze. 

kuperóza a rosacea se často vyskytují kolem nosu

Mezistupněm je erytrokuperóza, což je obecný termín, který kombinuje obě varianty.

U kuperózy můžeme někdy pozorovat přítomnost hvězdicového angiomu. Je to cévní struktura ve formě hvězdy, která má přibližně ve středu vystupující červený bod.

obličej - citlivá pokožka ve větru

Na začátek je důležité vyvrátit jeden častý mýtus. Konzumace alkoholu není příčinou kuperózy ani rosacey. Roli hrají vnější klimatické podmínky, protože její vznik předurčuje vystavování se nepříznivým povětrnostním vlivům, slunci a změnám vnější teploty z důvodu zaměstnání nebo koníčků.

Jaké jsou příznaky rosacey?

Rosacea je často se vyskytující kožní onemocnění, které postihuje pouze obličej, především nos, tváře, čelo a bradu. Postiženy, i když zřídka, mohou být i oči (oční rosacea). V žádném případě se nejedná o akné.   Toto viditelné postižení kůže má i psychologické důsledky, protože lidé ho vnímají jako estetický problém a často ho chybně připisují chronickému alkoholismu..
 

3 různé formy, 3 typy příznaků

krok 1

1/ Cévní forma: erytróza a kuperóza

Projevuje se začervenáním v obličeji, které může, ale nemusí provázet kuperóza (malé rozšířené cévy na tvářích a nose nazývané teleangiektázie). K tomuto zarudnutí se mohou přechodně přidat vazomotorické poruchy nebo náhlé zrudnutí, tedy náhlé návaly krve do obličeje, které rychle zmizí.

krok 2

2/ Papulopustulózní forma

Erytróza je v tomto případě spojená s pupínky, které jsou podobné akné (červené pupínky a puchýřky, ale nemají komedon). Nacházejí se vždy pouze na obličeji a objevují se opakovaně.

krok 3

3/ Hypertrofická forma

Tato forma se vyskytuje velmi zřídka, postihuje téměř výlučně muže a je pro ni typický veliký hrbolatý nos. Rinofima postihuje nos a také nesouvisí s konzumací alkoholu, jak si lidé většinou myslí. Všechny tyto příznaky příspívají k výraznému pocitu studu v každodenním životě a vedou ke zhoršení kvality života postižených lidí.

 • dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová
  MUDr. Lucie Jarešová , dermatoložka.

  Rosacea je onemocnění, které vede ke vzniku roztažených cévek a následně tvorbě zánětlivých projevů a ztluštění mazových žláz. Prevencí je používat krémy, které posilují cévní stěnu a snižují zarudnutí. Vyvarovat se změnám teplot, nenavštěvovat saunu, nepít horké nápoje, alkohol.

  Cévky je možné stáhnout pomocí cévního laseru. Při tvorbě zánětlivých změn lze v počáteční fázi aplikovat dermokosmetické krémy, které mohou zabránit zhoršení. Pokud jsou zánětlivé projevy četnější, je nutné vyhledat dermatologa, který nasadí vhodnou terapii.

  MUDr. Lucie Jarešová , dermatoložka.

Jaké jsou příčiny rosacey?

 

Adult
Genetické faktory Tímto onemocněním jsou postiženy především ženy se světlou pokožkou z oblastí severní Evropy.
Sun
Vnější faktory životního prostředí Vystavování se ultrafialovému záření, změny teploty (mohou za to i některá povolání).
Stress
Dráždivé látky Konzumace alkoholu, kořeněných jídel. Nejde o příčinu rosacey jako takové, ale může zhoršit projevy.
ikona - oblast na těle
Rozšířené žilky Za náhlé začervenání zodpovídá s největší pravděpodobností porucha činnosti obličejových žilek.
piktogram - imunita
Demodex folliculorum (trudník tukový) Malý parazit, který se nachází v pokožce a způsobuje zánětlivou reakci.

Koho postihuje rosacea?

Rosacea se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů a nejvíce postihuje lidi se světlou pokožku.

Příznaky se často objevují u lidí ve věku přibližně třiceti let, ale plně se projevuje u padesátníků.

Častým znakem rosacey je její spojení s citlivou pokožkou.

Obraťte se na svého kožního lékaře, který potvrdí diagnózu a řekne vám, jestli trpíte kuperózou, rosaceou nebo jiným onemocněním.

konzultace s dermatologem je klíčová

Preventivní péče tkví v omezení spouštěcích faktorů, ke kterým patří změny teploty, vystavování se ultrafialovému záření, teplé nápoje, kořeněná jídla, káva. Alkohol nepatří mezi spouštěcí faktory, ale jeho nadměrná konzumace může zhoršit příznaky.
V případě náhlého začervenání se doporučuje ihned v prvních minutách reakce nechat roztát v ústech kostku ledu.

žena, chránící se proti slunci

Lékař může předepsat několik typů medikamentózní léčby:

 • Lokálně se aplikují léky s účinnou látkou metronidazol ve formě gelu, krému nebo masti namíchané v lékárně.
 • Perorálně se obvykle v průběhu třech měsíců podávají antibiotika (tetracykliny), a to i v případě pupínků – puchýřků nebo oční rosacey.

Tyto typy léčby každopádně rosaceu neléčí úplně. Jelikož se objevuje opakovaně, je nezbytné nepřetržitě pokračovat s lokální péčí.
Začervenání se léčí obtížně, proto je tady mimořádně zajímavá laserová léčba, například léčba cévním laserem.

Woman taking medication

Skvělým způsobem léčby kuperózy je laser. Je to technologie, která zásadně změnila řešení tohoto problému. Existuje několik typů laserů pro vaskulární účely, tedy laserů, které se speciálně zaměřují na cévy a hemoglobin, který je obsažen v červených krvinkách.

Woman having skin therapy

Produkty péče o zarudlou pokožku musejí být hydratační, zklidňující a neokluzivní.Na  všechny formy rosacey a kuperózy skvěle působí krém Sensibio AR, který díky patentu Rosactiv™ snižuje zarudnutí až o 73 % a navíc pokožku hydratuje.  . Zarudlou pokožku také doporučujeme chránit před sluncem , například speciálním krémem Photoderm AR s ochranným faktorem SPF50+.

 citlivý nedráždivý krém proti seboree a psoriáze

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Citlivá pokožka Normální pleť

Micelární technologie

Sensibio H2O

(6 recenzí)

Originální zklidňující micelární voda, která čistí a respektuje kožní bariéru

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Citlivá pokožka

D.A.F. Patent

Sensibio Gel moussant

(5 recenzí)

Zklidňující micelární čisticí gel, který zesiluje přirozenou hydrataci pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Příležitostná cílená péče o pokožku

Citlivá pokožka

Patent Toleridine ™

Sensibio Maska

(1 recenze)

Intenzivní hydratační a zklidňující pleťová maska pro citlivou pleť

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka

Patent Toleridine ™

Sensibio Oční gel-krém

(Napište první recenzi)

Zklidňující a hydratační péče pro citlivé oční okolí.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající