Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi.

Dovolená u moře je pro atopiky šancí, jak zlepšit svůj atopický ekzém, astma i celkovou kondici organizmu. Důležité je ale znát svůj zdravotní stav a naplánovat si pobyt u moře tak, aby vám opravdu prospěl. Znáte odpovědi na následujících sedm otázek?

Čím delší dovolená u moře, tím lépe. Pro zdraví je prospěšné nejen koupání v mořské vodě, ale zejména pobyt v prostředí s vlhkým vzduchem, minerálními látkami a celková relaxace.

Lidé s těžkým atopickým ekzémem často během prvního týdne dovolené zažívají zhoršení stavu – kůže může více zčervenat a svědit. Koupání ve slané vodě může být ze začátku téměř nemožné, protože sůl v živém ekzému velmi štípe. Obvykle se však tento stav postupně uklidní a během druhého a třetího týdne pobytu nastává požadované hojení a celková úleva. 

Jet k moři jen na prodloužený víkend nebo na týden proto nemá dostatečný léčebný efekt. Zvolte alespoň dvoutýdenní, ale ideálně ještě delší pobyt.

Nejprospěšnější je pobyt u Mrtvého moře. To ve skutečnosti ani není moře, ale extrémně slané jezero na hranicích mezi Izraelem, Palestinou a Jordánskem. Voda v něm je téměř 10krát slanější než v moři, obsahuje tedy i o mnoho více rozpuštěných minerálů. Pokud vám to finance dovolí, vydejte se k Mrtvému moři na jaře nebo na podzim. Ti otužilejší to mohou zkusit i v zimě. V létě se tu teploty pohybují okolo 40 stupňů, což je pro nás, Evropany, těžko snesitelné. 

Pobřeží Jaderského moře je cenově dostupnější a i velmi oblíbenou destinací. V Itálii najdete písečné pláže, pro Chorvatsko jsou typičtější pláže s kamínky. Pokud cestujete s dítětem, které má na rukou a nártech ložiska atopického ekzému, bude lepší vybírat pláže s oblázky. Zrnka písku totiž kůži zbytečně dráždí. V květnu se u Jadranu snadno spálíte a voda bude studená. Naopak, v září bude moře ještě teplé, teplota vzduchu příjemná a už bude po hlavní turistické sezóně . 

Vydat se můžete i do vzdálenějších destinací, berte však v potaz klima v dané lokalitě. Vybírejte místa, kde nebude příliš teplo. Váš organismus si na dovolené potřebuje odpočinout a načerpat nové síly, ne se trápit horky.

Na dovolené si chcete odpočinout a ne stát u sporáku. Můžete si proto vybrat pobyt s polopenzí či plnou penzí a ochutnávat místní speciality, čerstvé ryby, sezónní ovoce nebo zeleninu. Dopředu si však ověřte, jak se v daném resortu vaří. Kuchař se vám nemusí „trefit do chuti“.

Pokud musíte kvůli potravinové alergii držet přísnou dietu, v úvahu přichází i pobyt v apartmánech s vybavenou kuchyňkou. Nebo si místo toho můžete pronajmout celý dům, ve kterém bude i myčka nádobí, pračka a vše potřebné vybavení. Z domova si potom stačí přivézt už jen suroviny, které byste měli problém sehnat v místních obchodech. 

Abyste si vaření na dovolené usnadnili, můžete si dopředu připravit maso s omáčkami a zavařit ho do sklenic. Jak na to? Poduste maso do měkka, podlejte ho vodou nebo vývarem, okořeňte a ještě horkou směs nalijte do čistých zavařovacích sklenic. Víčka pořádně dotáhněte a sklenice hodinu zavařujte v hrnci s vodou na 80 stupňů. Po vychladnutí je ještě jednou sterilizujte. Při cestě na dovolenou poté uložte sklenice tak, aby o sebe nebouchaly. Jedna sklenice s objemem 0,7 litru vystačí na 4 porce pro dospělé strávníky.

Štěstí přeje připraveným, a proto si s sebou k moři zabalte i léky. Kromě klasických léků proti teplotě či průjmu by atopik měl myslet i na ty, které se týkají alergií a ekzému.

Pokud máte atopický ekzém, přibalte si do lékárničky vše, co byste mohli potřebovat, kdyby se vám dramaticky zhoršil:

  • Mast či krém s antibiotickou složkou, případně dezinfekční roztok bez alkoholu, kdyby došlo k bakteriální infekci na kůži. Lokální antibiotika a dezinfekci použijte tehdy, pokud kůže začne hnisat, podezřele mokvat, pokryje se nažloutlými strupy či nesvědícími puchýři. Začínající infekci je lepší léčit co nejdříve, než se vrátit z dovolené s rozsáhlým impetigem.
  • Mast či krém s lokálními kortikosteroidy pro případ, kdyby ekzém začal výrazně červenat a extrémně svědit. Pokud máte ekzém dlouhodobě klidný a trápí vás už jen suchá kůže, je dost možné, že se bez kortikosteroidů obejdete i na dovolené. Určité zhoršení však v prvních dnech může nastat.

Pokud trpíte alergiemi či astmatem, přibalte si antihistaminika, inhalátor pro případ astmatického záchvatu dušnosti, i všechny léky, které pravidelně užíváte. Lidé, kterým hrozí anafylaxe (anafylaktický šok) v důsledku prudké alergické reakce, s sebou musí stále nosit i pohotovostní balíček s adrenalinem a orálními kortikosteroidy. V předstihu si také doma zkontrolujte, jestli léky nejsou prošlé. 

Je možné, že speciální léky nebudete nakonec vůbec potřebovat, ale jistota je jistota. V zahraničí se dá v lékárně leccos dokoupit, ale léky na předpis by se vám sháněly těžko. Dohodněte se proto ještě před dovolenou s vaším ošetřujícím lékařem, aby vám potřebné léky předepsal do zásoby.

 

K moři je nezbytný opalovací krém s vysokým UVA a UVB ochranným faktorem. Atopici by si měli zvolit krém s fyzikálními filtry – chemické filtry totiž netoleruje každý alergik. Vyberte si takový opalovací krém, který už máte vyzkoušený. Nekupujte si k moři novou značku kosmetiky, ať vás potom nezaskočí nepříjemná alergická reakce. Na běžné natření v teple jsou vhodnější spíše hydratační krémy a gely než hutné masti. Sůl v moři kůži vysušuje, a tak se po osprchování nezapomeňte poctivě natřít. Nezapomeňte si s sebou zabalit i dostatečné množství emoliencí. 

 

U moře na vás čeká mnohem větší dávka slunečních paprsků než doma. Riziko spálení pomůže snížit používání opalovacího krému a pobyt ve stínu v době oběda. Potrápit vás však může i solární (sluneční) alergie (alergie na sluneční záření). A to zejména v případě, pokud patříte k lidem s přirozeně světlou pletí a vaše kůže je citlivá na slunce. Alergie na slunce se projevuje kopřivkou a svěděním, výjimečně i puchýřky. Ne každý však ví, že riziko solární alergie stoupá s používáním určitých léků a krémů. Na co si tedy dát opravdu pozor?

Zvýšenou citlivost kůže na světlo způsobují psoraleny (mast Oxsoralen, pakmínová mast, krémy a oleje s třezalkou i bergamotový olej). Nepoužívejte ani masti z uhelného dehtu, které jsou fototoxické. Na slunce příliš nechoďte ani tehdy, pokud užíváte některá antibiotika (tetracykliny, sulfonamidy či chinolony). Zvýšené riziko fotosenzitivity způsobují i diuretika na bázi hydrochlorothiazidu (Actelsar, Exforge HCT, Carzap HCT, Asbima HCT, Sevikar HCT, Tezeo HCT atd.), cytostatikum Metotrexát, někdy i nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).

Riziko vzniku sluneční alergie na dovolené snížíte i tím, že na ní vyrazíte až během pozdního léta, kdy už máte solidní opálení z domova. Pro kůži potom pobyt na slunci nebude až takový šok.

Určitě není. Pokud se na cestu k moři necítíte nebo vám to rodinný rozpočet nedovolí, nevěšte hlavu. I letní pobyt na chalupě v lese, v lázních nebo na českých či slovenských horách je pro atopika prospěšný. Čistý vzduch, příroda, odpočinek a dostatek času na rozhovory s nejbližšími, je to, co se počítá.

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Ecodefensine ™

Atoderm PP Baume

(Napište první recenzi)

Vyživující balzám, který poskytuje komfort po celých 24 hodin.

Pro koho?

Pro celou rodinu (děti starší než 3 roky)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka

D.A.F. Patent

Atoderm Krém na ruce & nehty

(5 recenzí)

Výživný krém pro jemné a hebké ruce. 8hodinová hydratace.

Pro koho?

Dospělí, Děti

Příležitostná cílená péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Technologie Skin relief

Atoderm SOS Sprej

(2 recenze)

Okamžitý protisvědivý účinek.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)