Na černé tečky nebo zanícené vyrážky se sice neumírá, dokážou nám ale řádně znepříjemnit život. Mastná pokožka a nedokonalosti na ní nám signalizují, že něco není v pořádku. Nerovnováha v kožním mazu, přemnožené baktérie, ucpané póry v kombinaci s nevhodnou kosmetikou či agresivními přípravky na pleť ji namáhají a mohou vést i ke zvýšené citlivosti. Jak ale pečovat o aknózní pleť, která je navíc ještě i citlivá? Spolu s Dominikou poznej její pleť a pak ideální rutinu, která bude šetrná k citlivé pleti a zároveň účinná na nedokonalosti pleti.

Jaký je příběh tvé pleti?

Akné mě trápí již od mých třinácti let. Od třinácti do patnácti – šestnácti let se mi pleť hrozně mastila. V té době jsem měla akné po celé tváři. Teď mám akné většinou jen lokálně na různých místech. Pokožku mám ale zároveň velmi citlivou. Asi je to i kvůli barvě mých vlasů a pigmentu. Moje pokožka je tedy často citlivá a zarudlá. Nyní mě navíc trápí i černé tečky, ucpané póry a mastná T-zóna.

 

Jakými fázemi sis se svou pletí prošla?

Nejprve jsem navštívila svou lékařku. Ta mi dala krémy, které mi ale moc nepomáhaly. Většinou u mě krémy moc nezabírají. Já se celkově ty krémy bojím používat, protože mám strach, jak na ně bude moje pleť reagovat.

 

Co bys doporučila lidem, kteří si prochází něčím podobným jako ty?

Důležité je si uvědomit, že v tom nejsme sami. Většinou máme pocit, že jsme na všechno úplně sami a že to zažíváme jen my a už nikdo jiný.  Přitom je to ale přesně naopak. Hodně jsem si pročítala příběhy lidí, nejvíce na internetu. Zjistila jsem, jak to prožívají oni a ztotožnila jsem se s nimi. Potom přišly na řadu i kamarádky a ty mi říkaly, že s tím nic nenadělám. Ať to přijmu takové, jaké to je. A teď je to fajn.

 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  V případě pleti, kterou trápí nedokonalosti, a navíc je citlivá, je volba rutiny důležitější než při jakémkoliv jiném typu pokožky. Nevhodná kosmetika může nejen zhoršit aknózní projevy, ale pokožku také výrazně podráždit. V rámci čištění je pro Dominiku nejvhodnější hygiena z řady Sensibio. Do této rutiny je vhodná originální a 1.patentovaná micelární voda Sensibio H2O. Jako denní krém je pak ideální Sébium Global, který působí komplexně na všechny příčiny akné, včetně zmiňovaných černých teček. Sébium Sensitive pomůže pleť intenzivně zklidnit a vyrovnat její nerovnovážný stav, proto je vhodné ho zařadit na noc. Kombinace těchto produktů poskytne Dominičině pokožce účinné řešení jak na černé tečky, tak i současně podpoří její kožní bariéru a uleví citlivé pleti.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sensibio H2O 500 ml, micelární voda pro citlivou pleť
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Citlivá pokožka Normální až smíšená pokožka

  Micelární technologie

  Sensibio H2O

  Originální micelární voda na citlivou pleť
  odstraňující make-up.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné Pokožka s nedokonalstmi

  Technologie Seborestore

  Sébium Global

  Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Sensitive 30 ml, ošetření pro pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné Pokožka s nedokonalstmi

  Technologie Inflastop

  Sébium Sensitive

  Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
  podrážděné aknózní pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

  Mastná pleť se často objevuje právě v teenagerském věku. Jen málo lidí dospěje aniž by poznalo akné na vlastní kůži. Zapříčiňují to hormony, které se během puberty doslova zblázní. Pokožka produkuje více kožního mazu, objeví se černé tečky, někdy i velké červené a oteklé vyrážky. Co se ale ve skutečnosti děje v pokožce?

  Pokožka je velmi křehký ekosystém, jehož rovnováhu může narušit množství vnějších či vnitřních faktorů. Během dospívání do toho vstupují i ​​hormony. Tyto zapříčiňují nadměrnou tvorbu kožního mazu, který nemá vhodnou kvalitu. Tyto projevy se nazývají hyperseborrhea a dysseborhea (příliš mnoho kožního mazu, který je příliš hustý). Takto začíná začarovaný kruh: příliš mnoho hustého séba způsobuje nevybalancované prostředí pleti, z něhož se těší jedině bakterie. Tento hustý kožní maz vteče do póru, ale místo toho, aby z něho opět vytekl, zůstává uvnitř a ucpává ho. Když se v tomto prostředí namnoží bakterie, objeví se pupínky. Zrohovatělá kůže ho navíc "zazátkuje" a ucpaný pór je ideálním prostředím pro další množení bakterií a vznik zanícené vyrážky.

  Picto Night and Day

  Není čištění ráno i večer příliš časté? VŮBEC NE!

  Také pro ty, kteří nenosí make-up a mají problémy s nedokonalostmi pleti, je čištění pleti ráno a večer absolutním základem. Pokud make-up nosíš, je navíc tato otázka úplně zbytečná – právě v noci si pleť potřebuje odpočinout, regenerovat a především dýchat.  Někdy jsou však dny, kdy je člověk tak unavený, že se mu vůbec nechce. Ale i přesto nevynechávej tento zcela nezbytný krok. Obloukem se vyhni produktům, které jsou příliš agresivní a odstraňují z pokožky i její ochranný hydrolipidický film. Vyber si čistící produkt, který respektuje přirozenou bariéru pokožky, jako to dělá micelární voda Sébium H2O nebo pěnivý gel Sébium Gel moussant.

   

  Bioderma_picto-maquillage

  Mohu používat make-up a pudr, pokud je moje pokožka mastná? ANO!

  Závisí to na produktu, který používáš, ale bezpodmínečně se musíš před spaním důkladně odlíčit. Je úplně přirozené skrývat drobné nedokonalosti a zvýraznit tvé hezké rysy. Vyber si make-up a korektor, které jsou nekomedogenní a speciálně vyvinuté pro mastnou pleť se sklonem k akné.  Naopak se vyhýbej make-upům, které mají příliš silné krytí a vytvářejí dojem masky, těžkým a kompaktním pudrům či minerálním olejům, které ucpávají póry. Ideálním produktem je ten, který dobře kryje a zároveň podporuje i léčbu akné. Sébium Global Cover je tónovaný krém, který působí na nedokonalosti pleti. A abychom nezapomněli – občas si dopřej den #bezmakeupu.

  Smoking

  Kouření není vhodné v případě problematické pleti. PRAVDĚPODOBNĚ. 

  Je pravda, že kouření obecně nemá dobrou reputaci. A jinak tomu není ani v souvislosti s pletí. Kvůli tabáku může pokožka působit jako by byla bez života. I když nebyla dokázána žádná přímá souvislost mezi kouřením a akné, je vysoce pravděpodobné, že má negativní vliv na aknózní léze a jejich léčbu.

  Sun

  Slunce redukuje množství kožního mazu. MÝTUS.

  Slunce je přímo odpovědné za tzv. „rebound“ efekt, který je dermatologům velice dobře znám. Každé léto před ním varují osoby trpící mastnou pokožkou. Slunce vysušuje nadbytečný kožní maz, což zprvu vypadá tak, že pleti pomáhá, ale ve skutečnosti tomu tak není! UV paprsky, které na pokožku působí, způsobují zesílení epidermů a blokují folikuly. Sébum tak během léta zůstává pod pokožkou – přesně v období, kdy je jeho produkce zvýšená. Právě z těchto důvodů je to jako časovaná bomba. Během tohoto období se totiž rozmnožují baktérie. Na podzim, kdy je pak slunce méně, se pokožka znovu ztenčí, nastoupí „rebound“ efekt a akné se rapidně zhorší. Řešením je limitovat množství UV paprsků, které působí v hloubce epidermu a vyhýbat se slunečné expozici bez dostatečné ochrany přizpůsobené mastné pokožce. Právě k tomuto účelu je určen Photoderm AKN Mat SPF 50+, který je speciálně vyvinutý na ochranu mastné a aknózní pleti, navíc má i zmatňující efekt.

  Čokoláda je pro pleť špatná. ZÁLEŽÍ...

  Je pravda, že některé potraviny jsou neprávem považovány za špatné a nevhodné pro mastnou pokožku, a to bez zjevného vědeckého důkazu. Nedávné studie poukazují na dopad mléčných produktů, zejména těch s označením „light“. Fast-food plný tuku, a obzvláště pak příliš mnoho cukru jsou nám velmi dobře známy, že zvyšují zánět, což obecně není považováno za zdraví prospěšné a mají také značný vliv na stárnutí pokožky. Vyhýbej se polotovarům, vždy raději sáhni po čerstvém ovoci a zelenině nebo po domácích výrobcích. Čokoládový závisláku – nepanikař! Dopřej si raději kostku čokolády s minimálně 70 % obsahem kakaa než po průmyslově vyráběných zákuscích s vysokým glykemickým indexem. Tmavá čokoláda kromě toho zlepšuje i náladu (toto nicméně není ospravedlněním pro to, abys snědl hned celou tabulku čokolády!) 

  Mobile phone

  Mobil zhoršuje mou pleť. ANO!

  Na mobilním telefonu se nachází velké množství bakterií, které se na něj dostanou ze stolu, na který jsme mobil položili nebo jednoduše i z našich rukou. Mobil si přitom přikládáme k tváři hned několikrát denně. Proto nezapomínej na pravidelné čištění telefonu, zejména displeje, a to několikrát za týden. Dobrou volbou budou také sluchátka v případě dlouhých telefonických hovorů.

  Antikoncepce řeší akné. TAK TO NENÍ ÚPLNĚ PŘESNÉ.

  Antikoncepční pilulky mohou zlepšovat kondici mastné a aknózní pleti, pokud jsou dobře zvolené, s vhodnou hladinou hormonů. Toto však není žádné komplexní ani dlouhodobé řešení. Některé typy antikoncepčních pilulek mohou mít přesně opačný efekt a projevy akné naopak zhoršovat. Obrať se na svého gynekologa a spolu jistě najdete tu správnou strategii.

  Zapamatuj si:

  • Pokud je tvá pokožka citlivá, je to to první, co musíš řešit. Vyber si produkty hygieny, které pomohou uklidnit podráždění a krém na akné, který respektuje i citlivou pleť.
  • Řekni ANO make-upu, který ti pomůže cítit se lépe. Najdi takový, který tvou pleť nezatíží, přizpůsoben potřebám aknózní pokožky jako je Sébium Global Cover.
  • Nezanedbávej ochranu před sluncem. SPF tě v létě a dnech se silným UV indexem ochrání před výkyvy a pomůže ti pokročit v komplexní léčbě akné.

  Stále se nedokážeš rozhodnout, které produkty jsou pro tebe ty pravé?

  logo_adv

   

  #AKNERUTINA PŘESNĚ PRO TEBE SE SLEVOU 20 %

  Vyzkoušej AcneAdvisor, udělej si krátký test a objev produkty Sébium přesně pro sebe. Navíc na ně získáš slevu 20 %!

   

  Spustit kvíz

  Acne Advisor