Více než 85 % dospívajících má problém se svou pletí - a musí se popasovat s ucpanými póry (bílé a černé tečky), bolestivými pupínky a někdy i tvrdými, hlubokými bulkami na obličeji, krku, ramenou, hrudníku, zádech a horní části paží.

 

Problémy s pletí totiž mohou vyvolat hormonální změny (navíc u dívek podpořené menstruací nebo antikoncepcí), agresivní nebo nevhodně zvolená kosmetika, barvy na vlasy a další - to vše může zvýšit ucpávání pórů.

Stav pokožky také zhoršuje oblečení (typicky na hrudi nebo na zádech), které tře pokožku a tím jí dráždí. Stejně tak akné nepomáhá silné pocení při cvičení a příliš horké a vlhké podnebí. Jako naschvál vyvolává zvýšenou tvorbu mazu také stres - to je často důvodem, proč se mnoha dospívajícím první den školy, před zkouškou nebo před rande objeví nové nepříjemné pupínky.

 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  V případě pleti, kterou trápí nedokonalosti, a navíc je citlivá, je volba rutiny důležitější než při jakémkoliv jiném typu pokožky. Nevhodná kosmetika může nejen zhoršit aknózní projevy, ale pokožku také výrazně podráždit. V rámci čištění je pro citlivou pokožku nejvhodnější hygiena z řady Sensibio. Do každodenní rutiny je vhodná originální a 1. patentovaná micelární voda Sensibio H2O. Jako denní krém je pak ideální Sébium Global, který působí komplexně na všechny příčiny akné, včetně zmiňovaných černých teček. Sébium Sensitive pomůže pleť intenzivně zklidnit a vyrovnat její nerovnovážný stav, proto je vhodné ho zařadit na noc. Kombinace těchto produktů poskytne pokožce účinné řešení jak na černé tečky, tak i současně podpoří její kožní bariéru a uleví citlivé pleti.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Citlivá pokožka Normální pleť

  Micelární technologie

  Sensibio H2O

  (2 recenze)

  Originální zklidňující micelární voda, která čistí a respektuje kožní bariéru

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Technologie Seborestore

  Sébium Global

  (1 recenze)

  Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

  Technologie Inflastop™

  Sébium Sensitive

  (13 recenzí)

  Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
  podrážděné aknózní pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

  Jen málo komu z nás se poštěstí, že dospěje, aniž by se setkal s problémy s akné na vlastní kůži. Zapříčiňují to hormony, které se během puberty doslova zblázní. Pokožka produkuje více kožního mazu, objeví se černé tečky, někdy i velké vyrážky. Co se ale ve skutečnosti děje v pokožce? Pokožka je velmi křehký ekosystém, jehož rovnováhu může narušit množství vnějších či vnitřních faktorů. Během dospívání se tvoří nadměrné množství kožního mazu, který navíc nemá dobrou kvalitu. Tyto projevy se nazývají hyperseborea a dysseborea (příliš mnoho kožního mazu, který je příliš hustý). Tím začíná začarovaný kruh: příliš mnoho hustého séba způsobuje nevybalancované prostředí pleti, z něhož se těší jedině bakterie. Hustý kožní maz vteče do póru, ale místo toho, aby z něho opět vytekl, zůstává uvnitř a ucpává ho. Když se v tomto prostředí namnoží bakterie, objeví se pupínky. Zrohovatělá kůže ho navíc "zazátkuje" a ucpaný pór je ideálním prostředím pro další množení bakterií a vznik zanícené vyrážky.

  Picto Night and Day

  Není čištění ráno i večer příliš časté?

  VŮBEC NE! I pro ty, kteří mají problémy s nedokonalostmi pleti a nenosí make-up, je čištění pleti ráno a večer absolutním základem. V noci si pleť potřebuje odpočinout, regenerovat a především dýchat.  Obloukem je potřeba se vyhnout produktům, které jsou příliš agresivní a odstraňují z pokožky i její ochranný hydrolipidický film. Vybírejte čistící produkt, který respektuje přirozenou bariéru pokožky, jako to dělá micelární voda Sébium H2O nebo pěnivý gel Sébium Gel moussant.

   

  Bioderma_picto-maquillage

  Mohu používat make-up a pudr, pokud je moje pokožka mastná?

  ANO! Závisí to na produktu, který je používán a naprostou podmínkou používání je každodenní odlíčení před spaním. Je přirozené, že chceme skrýt drobné nedokonalosti a zvýraznit své hezké rysy. Vybírejte si make-up a korektor, které jsou nekomedogenní a speciálně vyvinuté pro mastnou pleť se sklonem k akné.  Naopak se vyhýbejte make-upům, které mají příliš silné krytí a vytvářejí dojem masky, těžkým a kompaktním pudrům či minerálním olejům, které ucpávají póry. Ideálním produktem je ten, který dobře kryje a zároveň podporuje léčbu akné. Sébium Global Cover je tónovaný krém, který zároveň působí na nedokonalosti pleti. Čas od času si také dopřejme den #bezmakeupu.

  Smoking

  Kouření není vhodné v případě problematické pleti.

  PRAVDĚPODOBNĚ. Je pravda, že kouření obecně nemá na naší pleť dobrý vliv. A jinak tomu není ani v souvislosti s problematickou pletí. Tabák může na pleť působit tak, že je jako bez života. I když nebyla dokázána žádná přímá souvislost mezi kouřením a akné, je vysoce pravděpodobné, že má negativní vliv na aknózní léze a jejich léčbu.

  ikona - slunce

  Slunce redukuje množství kožního mazu.

  MÝTUS. Slunce je přímo odpovědné za tzv. „rebound“ efekt, který je dermatologům velice dobře znám. Každé léto před ním varují osoby trpící mastnou pokožkou. Slunce vysušuje nadbytečný kožní maz, což zprvu vypadá tak, že pleti pomáhá, ale ve skutečnosti tomu tak není! UV paprsky, které na pokožku působí, způsobují zesílení epidermů a blokují folikuly. Sébum tak během léta zůstává pod pokožkou – přesně v období, kdy je jeho produkce zvýšená. Právě z těchto důvodů je to jako časovaná bomba. Během tohoto období se totiž rozmnožují bakterie. Na podzim, kdy je pak slunce méně, se pokožka znovu ztenčí, nastoupí „rebound“ efekt a akné se rapidně zhorší. Řešením je limitovat množství UV paprsků, které působí v hloubce epidermu a vyhýbat se slunečnímu zářeníi bez dostatečné ochrany přizpůsobené mastné pokožce. Právě k tomuto účelu je určen Photoderm AKN Mat SPF 50+, který je speciálně vyvinutý na ochranu mastné a aknózní pleti a pro náš příjemný pocit má i zmatňující efekt.

  Čokoláda je pro pleť špatná.

  ZÁLEŽÍ... Je pravdou, že některé potraviny jsou neprávem považovány za špatné a nevhodné pro mastnou pokožku, a to bez zjevného vědeckého důkazu. Nedávné studie poukazují na negativní dopady mléčných produktů na naší pleť, zejména těch s označením „light“. Dlouho už víme, že fast-food jídla plná tuku, a obzvláště pak jídla s velkým množstvím cukru, zvyšují zánět, což obecně není považováno za zdraví prospěšné a má také značný vliv na stárnutí pokožky. Vyhýbejte se polotovarům, vždy raději volte čerstvé ovoce a zeleninu nebo domácí výrobky. A jak je to tedy s čokoládou? Dopřejte si raději kostku čokolády s minimálně 70% obsahem kakaa než průmyslově vyráběné zákusky s vysokým glykemickým indexem. Tmavá čokoláda navíc zlepšuje i náladu.

  Mobile phone

  Mobil zhoršuje mou pleť. 

  ANO! Na mobilním telefonu se nachází velké množství bakterií, které se na něj dostanou z míst, kam jsme telefon položili nebo jednoduše i z našich rukou. Mobil si poté přikládáme k tváři hned několikrát denně. Nezapomínejte na pravidelné čištění telefonu, zejména displeje, a to klidně i několikrát za týden. V případě dlouhých telefonických hovorů je lepší volbou volat přes sluchátka.

  Antikoncepce řeší akné. 

  NENÍ ÚPLNĚ PRAVDA. Antikoncepční pilulky mohou zlepšovat stav mastné a aknózní pleti, pokud jsou dobře zvolené, s adekvátní hladinou hormonů. To však není žádným komplexním a dlouhodobým řešením. Některé typy antikoncepčních pilulek mohou mít přesně opačný efekt a projevy akné naopak zhoršovat. Obraťte se na svého gynekologa a hledejte typ antikoncepce, který nejlépe vyhovuje zrovna vám.

  Mějte na paměti

  • Pokud je pokožka citlivá, je to to první, co je třeba řešit.
  • Vybírejte do každodenní rutiny produkty, které pomohou uklidnit podráždění a respektují i citlivou pleť.
  • Používejme takový make-up, který naší pleť nezatíží a je přizpůsoben potřebám aknózní pokožky, jako je například produkt Sébium Global Cover.
  • Chraňte pokožku před sluncem. Účinný produkt pomáhá pokožku chránit a pokročit v komplexní léčbě akné.