#Maskne je nové akné

Nyní žijí po celém světě miliony z nás, kdo každý den nosíme roušku, abychom zabránili šíření Covid-19. To je jednoznačně účinné proti šíření viru a měli bychom v tom všichni pokračovat. 

Ale jak si mnozí z nás všimli, dlouhodobé nošení roušky má následky. Hned po podráždění patří mezi vedlejší účinky nošení chirurgické nebo látkové roušky pupínky na tváři. Zdravotníci tento problém dobře znají - a nyní ho řešíme všichni! Do takové míry, že bylo vynalezeno nové slovo popisující akné z nošení roušky: maskné.

Pokud máte pleť náchylnou k akné, jste bohužel dokonalým cílem. Maskné si však nevybírá. Týká se i těch, kteří obvykle nemají s pupínky problém.

 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr. Michèle Sayag, alergolog - BIODERMA.

  Role roušky při způsobení nebo zhoršení akné je předmětem diskuse mezi dermatology. Vědecká komunita se převážně shodne na tom, že typickými efekty nošení roušky jsou zarudnutí a podráždění, někdy doprovázené svěděním. Možná je proto překvapivé, že podle singapurské studie z roku 2006 je nejčastějším kožním problémem v souvislosti s rouškou právě akné.

  Dr. Michèle Sayag, alergolog - BIODERMA.

Jak vypadá maskné? Různé studie z Číny a Itálie, provedené na zdravotnících, popisují nedokonalosti pleti, které se objevují v důsledku nošení roušky. Jedná se většinou o okluzní akné s různými typy pupínků souměrně podél čelisti a také na bradě. Tyto oblasti jsou typické ohnisko pro maskné, další kožní problémy způsobené rouškou se mohou objevovat i jinde na obličeji.

 • Folikulitidou: Zánět vlasového folikulu, který může vypadat jako červená skvrna. U mužů je nejčastěji způsobená holením žiletkou, objevuje se i u žen po padesátce. 
 • Ekzémem: rouška může vyvolat podráždění a způsobit ekzém s bolestivými červenými, svědícími oblastmi.
 • Seboroickou dermatitidou: rouška může zhoršit červené oblasti pokryté mastnými lupínky, které jsou typické pro toto onemocnění. Příčinou je zvýšení produkce kožního mazu a změna pH pokožky.


 

Pokud jde o maskné, u mastné pokožky existuje větší riziko zhoršení seborey. Obecně řečeno, akné více ovlivní pokožku, která je na něj již náchylná. A konečně, nošení roušky  může také zhoršit další dermatologické problémy, jako je růžovka a seboroická dermatitida.

 

Pět efektů, které má rouška na pokožce

Odborníci po celém světě analyzovali, co se stane s pokožkou, když je několik hodin denně zakryta rouškou. Změny závisí na tom, jak dlouho se rouška ​​nosí.

 • Zvýšení vlhkosti na povrchu epidermis (svrchní vrstvy pokožky)
 • Zvýšení produkce kožního mazu
 • Zvýšení pH pokožky
 • Zvýšení teploty pokožky
 • Podráždění způsobené třením

Ideální podmínky pro vznik nových pupínků! Roušky sice chrání naše zdraví, ale zároveň mají negativní efekt na naši pokožku. které se pod látkou nebo chirurgickým materiálem nedostává. V tomto uzavřeném a vlhkém prostředí se pokožka stává mastnou, množí se černé tečky, daří se bakteriím a objevují se i skvrny.

 

Maskné lze s největší pravděpodobností tím, že textilie je blízko kůže, a to i v místech s mnoha mazovými žlázami, jako je nos a brada. Pokožka je uměle udržována v příliš teplém a vlhkém prostředí, ve kterém vznikají skvrny.

 

Dr. Michèle Sayag, alergolog

Maskné nejprve ovlivňuje křehkou pokožku: citlivou, reaktivní pokožku, která je často podrážděná, a zejména pleť se sklonem k akné.

Pokud nemáte žádné konkrétní kožní problémy, maskné je menší hrozbou, ale stále existuje. Možná cítíte, že vaše pokožka je mastnější a má více černých teček nebo malých skvrn, které tam dříve nebyly. Vše záleží na tom, jak dlouho budete každý den nosit roušku.

Může rouška ​​způsobit akné? Čínská studie prokázala výrazný nárůst výskytu akné u lidí, kteří nosí roušku každý den déle než čtyři hodiny po dobu více než dvou měsíců. Produkce kožního mazu může vzrůst až o 10 %.

Hlavním řešením maskné jsou hygiena a péče, které mu předcházejí a léčí. Doplňte svou kosmetickou rutinu o vybrané produkty proti maskné ještě dříve, než se objeví.

Ráno a večer použijte jemný, ale účinný čisticí produkt. Použití micelární vody nebo pěnícího gelu s pH podobným pH pokožky vaší pleti určitě prospěje. Micelární voda totiž umožňuje odstranit všechny zbytky nahromaděné pod rouškou během dne. Zároveň respektuje přirozenou rovnováhu pokožky a kožní bariéru. Vyberte si také takovou micelární vodu pro mastnou pleť, která nevyžaduje oplachování.


 

Dobré vědět

Když nosíme roušku, může se zdát, že znečištění pokožky se ještě prohlubuje. Oxid uhličitý, který přirozeně vydechujeme, je totiž částečně blokovaný rouškou. Micelární voda odstraní nejen pot a přebytečný maz, ale také všechny nečistoty ze vzduchu.

Rutinní péče o pleť s maskné

K prevenci a léčbě maskné je důležité najít rovnováhu mezi produktem, zvlhčí pokožku a zachová kožní bariéru a zároveň předejde pupínkům. Ano, bohužel i pokožka s pupínky může trpět podrážděním.

Denní pleťový krém musí být zároveň uklidňující a zvlhčující, nesmí být příliš hustý a hlavně nesmí být komedogenní (ucpávat póry). Není třeba jít pupínkům naproti!


 

1. Umyjte si ruce pravidelně (ano, pořád!) a důkladně, než se dotknete tváře.

2. Bavlněnou roušku alespoň jednou denně očistěte jemným čisticím prostředkem a dobře ji opláchněte. Pokud používáte jednorázové roušky, pravidelně je měňte (každé čtyři hodiny).

3. Nechte pokožku dýchat bez roušky, když jste sami v místnosti nebo v autě.

4. Neškrábejte své pupínky, ani když pod vaší rouškou. Můžete si způsobit jizvy, které budou po skončení pandemie vidět.

5. Naneste hydratační krém alespoň 30 minut před nasazením roušky, aby měla čas vstřebat se do pokožky.

Co je lepší pro roušku, bavlněná nebo jednorázová rouška?

Je těžké říci, který typ roušky lépe pomůže vyhnout se maskné. Hodně záleží na typu látky, její měkkosti a na tom, jak moc dýchá. Neexistuje žádné pravidlo. Vyzkoušejte různé typy látkových roušek a porovnejte je s jednorázovými rouškami, abyste zjistili, která je pro vás lepší. Neváhejte vyzkoušet několik roušek během pár dní, abyste vyhodnotili jak pohodlí, tak efekt na vaši pokožku.

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

  Micelární technologie

  Sébium H2O

  (1 recenze)

  Čisticí micelární voda na mastnou a aknózní pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Gel moussant 500 ml, čisticí pěnivý gel na mastnou pleť
 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Smíšená až mastná pokožka

  D.A.F. Patent

  Sébium Gel moussant

  (6 recenzí)

  Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Sensitive 30 ml, ošetření pro pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

  Technologie Inflastop

  Sébium Sensitive

  Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
  podrážděné aknózní pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Hydra 40 ml, rehydratační péče o mastnou pleť
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Patent Fluidactiv

  Sébium Hydra

  Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Technologie Seborestore

  Sébium Global

  Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Night Peel 40 ml, noční péče o pleť se sklonem k akné
 • Noční péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv

  Sébium Night peel

  (1 recenze)

  Jemný peeling pro vyhlazení pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající