Při těhotenství prochází tělo hormonálními a metabolickými změnami, což může vést také ke kožním problémům. Vlivem těhotenských hormonů může kůže nastávajících maminek na některých místech drobně změnit odstín. Říká se tomu “těhotenská maska”, protože se tmavé flíčky objevují nejčastěji v okolí nosu, úst či očí. Vznikají kvůli vyšší produkci oxytocinu, který ovlivňuje vytváření melaninu, tedy kožního barviva. Ve většině případů se jedná o estetický problém, který s koncem těhotenství odezní, přílišné slunění ale může ono odeznívání zbrzdit, či tmavé flíčky zvýraznit. K ochraně obličeje doporučujeme klobouk, sluneční brýle a opalovací krém Photoderm M SPF 50+, který je speciálně vyvinutý pro těhotné a kojící ženy. Díky posílené ochraně před modrým světlem chrání pokožku před návratem pigmentových skvrn a melasmy.

  • dermatoložka MUDr. Hajnalka Méryová
    MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatologička.

    Častým mýtem je, že by se těhotná žena neměla vůbec vystavovat slunečnímu záření. Slunce má na organismus velmi pozitivní vliv, kromě toho, že zlepšuje naši náladu, podporuje také tvorbu vitaminu D v kůži, který je nezbytný pro vývoj kostí nenarozeného dítěte. Absolutní zbavení se slunce tedy v tomto období rozhodně není optimální volbou. Nadměrné UV záření však představuje pro těhotnou ženu a plod určitá rizika. Pokud je tělo těhotné ženy dlouhodobě přehřáté nad 38,5 °C, může dojít k poškození mozku plodu. Vzhledem ke zvýšené ztrátě vody v důsledku zrychleného dýchání a zvýšeného pocení je riziko dehydratace vyšší než u ostatních lidí. Dehydratace má negativní vliv nejen na organismus matky, ale kvůli sníženému průtoku krve dělohou může ohrozit i plod. Z tohoto důvodu by měly nastávající matky dbát zejména na dostatečný příjem tekutin.

    Na začátku těhotenství byste se také měla chránit před sluncem, protože ultrafialové paprsky snižují hladinu solí kyseliny listové neboli folátu v krvi, které jsou důležité pro správný vývoj páteře a mozku dítěte. Je také důležité si uvědomit, že v těhotenství je pokožka mnohem citlivější a náchylnější ke spálení, takže pro těhotné ženy platí pravidlo "všeho s mírou". Pro těhotné ženy platí stejná doporučení pro ochranu před sluncem jako pro ostatní obyvatele. Hlavní zásady jsou nevystavovat se slunci mezi 11.00 a 15.00 hodinou, používat krémy s ochranným faktorem SPF 30-50+, nosit ochranné pomůcky, jako je klobouk a brýle.

    Existují však určitá rizika, která se týkají pouze těhotných žen. Například těhotné ženy jsou v důsledku hormonálních změn náchylnější k tvorbě pigmentových skvrn způsobených UV zářením. Říká se jí "těhotenská maska", protože pigmentové skvrny se obvykle nacházejí na čele, tvářích a bradě v podobě masky. Tyto nevzhledné pigmentové změny jsou způsobeny zvýšenou produkcí hormonu oxytocinu, který ovlivňuje tvorbu melaninu, kožního barviva. Pokud jde o přípravky na ochranu před sluncem, doporučujeme volit spíše přípravky založené na fyzikálních než chemických filtrech a vybírat kvalitní dermokosmetiku.
     

    MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatologička.

Strie má s obdobím těhotenství spojena většina maminek. Jedná se o drobné jizvičky, které vznikly rychlým rozpínáním kůže, nejčastěji na bříšku či na prsou. Aby po porodu zase rychle zmizely, je dobré je důkladně promazávat. Vhodný je například krém Atoderm, který dodá pokožce potřebnou výživu. A protože se jedná o jizvy, je potřeba věnovat jim větší pozornost také při pobytu na slunci. Kůže je totiž v jejich oblasti téměř bez ochrany a je tak velmi náchylná na spálení. Slunce navíc může strie ještě prohloubit a ztížit tak regeneraci kůže. Pokud je to možné, snažte se části těla se striemi slunci vystavovat co nejméně a používejte opalovací krém s vysokým SPF faktorem.

Očekávání nového potomka s sebou přináší také změny v těle maminky. Během těhotenství se kůže stává citlivější k vnějším vlivům. Zhruba u pětiny žen se v těhotenství objevují pocity svědění pokožky, nejčastěji v oblasti bříška, na chodidlech či dlaních. Kvůli zvýšené senzitivitě kůže doporučujeme používat šetrnou kosmetiku, například produkty z řady Sensibio, které senzitivní pokožku nedráždí, naopak díky svému složení umí snižovat její citlivost.

Pozor na přehřátí a dehydrataci

Pozor by si nastávající maminky měly dát také na riziko přehřátí a dehydratace. V těhotenství má totiž tělo o něco vyšší teplotu a proto je náchylnější k přehřátí. Při pobytu na sluníčku je proto třeba dbát na dostatečný přísun tekutin a stínu, úplně se vyhnout sluníčku bychom se měli mezi 11. a 15. hodinou. Citlivá pokožka nastávajících maminek je v období těhotenství náchylnější na solární popáleniny, v případě sluneční ochrany jsou proto vhodné opalovací krémy s vysokým SPF faktorem 50+.

Pořád si nejste jistí, jakou ochranu zvolit? Náš online poradce Sunadvisor Vám nabídne užitečné tipy.

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Sensibio AR Krém

(2 recenze)

Dlouhodobá péče proti zarudnutí. Mimořádný komfort.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Normální až smíšená pokožka Dehydratovaná citlivá pokožka

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Gel-krém

(15 recenzí)

Jemná péče o pleť, která hydratuje a rozjasňuje

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Normální až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Krém Ultra

(2 recenze)

Ultra-vyživující a zvláčňující denní péče. Posiluje kožní bariéru.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)