Dandruff and scales

Lupy jsou způsobeny chorobným množením mikroorganizmu rodu Malassezia, který se řadí ke kvasinkám. Tento jev vyvolává nepřiměřeně rychlé obnovování buněk epidermis, které se objevují ve shlucích na úrovni pokožky hlavy, čímž vytvářejí velké lupy, které se odlupují, nebo přilnavé lupy mastného vzhledu a šedožluté barvy.
Lupy mohou být doprovázeny silným podrážděním pokožky hlavy i více či méně intenzivním svěděním. Jsou viditelné ve vlasech a většinou padají na krk a ramena, zejména při česání. Stres, znečištěné prostředí nebo zimní období představují faktory, které mohou podporovat nebo zvyšovat množení kvasinek rodu Malassezia a tím i výskyt lupů.

Rozlišujeme suché a mastné lupy, protože jejich vzhled může napovědět, o jaký typ poruchy, která je způsobuje, se jedná.

 • V případě mírných problémů s lupy jsou lupy tenké, suché, šedé nebo bělavé a nejsou přilnuty k pokožce hlavy, padají na ramena.
 • Hrubé, mastné, žlutkavé lupy, které jsou přilnuty k pokožce hlavy, jsou často doprovázeny svěděním. Představují mírnou formu seboroické dermatitidy. Pokožka hlavy je často podrážděná a růžová.
 • Lupy větších rozměrů, které jsou suché, bělavé a vyskytují se na zarudlém podkladě, charakterizují psoriázu. Tady nejčastěji dochází k přidruženému svědění.

V případě pochybností a vážných problémů s lupy je nezbytné vyhledat kožního lékaře.

Doctor with patient - Talking

JAK VYSVĚTLIT ZÁVAŽNÉ A CHRONICKÉ PROBLÉMY S LUPY?

Psoriáza je charakterizována vážnými problémy s lupy a se suchými oblastmi, které se projevují jako hrubší nebo tenčí suché skvrny (lupy větších rozměrů). Ty jsou dobře ohraničené, především na okrajích vlasové pokožky, okrouhlé nebo oválné a spojují zarudnutí s lupy. Lupy jsou různých rozměrů, někdy mohou vytvořit až „masku” pokrývající celou vlasovou část hlavy.

Jsou stříbrnobílé, kompaktní, suché a velmi dobře přilnuty k pokožce hlavy. Často jsou doprovázeny intenzivním svěděním.

Za vznik vážných lupů se suchými oblastmi může genetická predispozice, stres, některé infekce (uší, nosu, krku a ústní dutiny) a užívání některých léků (lithium, syntetická antimalarika, beta-blokátory...).

Jsou výsledkem kombinace 3 faktorů:

Step 1
1/ Nadměrné množení buněk epidermis, které má za následek výrazné zhrubnutí pokožky v oblasti suchých skvrn se zarudnutím a lupy.
Step 2
2/ Porucha diferenciace, tedy obnovy buněk epidermis. Proces obnovy, který běžně trvá přibližně měsíc, se zkrátí na méně než týden (3 až 6 dní). Při diferenciaci keratinocytů dochází k problémům – až do zrohovatělé vrstvy je u nich zachováno jádro.
Step 3
3/ Zánětlivá reakce na úrovni dermis. Vážné šupiny se suchými oblastmi se vyvíjejí ve fázích náhlého propuknutí a dočasné úlevy, které se střídají.

Immunity

Výskyt lupů může být spojen se dvěma onemocněními – se seboroickou dermatitidou (SD) a psoriázou.

1. U SD je původ šupin stejný jako původ lupů (množení kvasinek Malassezia), mají však vážnější klinické následky.
 

Cold

2. U psoriázy není příčinou kolonizace kvasinek. Jedná se o naprosto odlišné onemocnění související s genetickou predispozicí, kterou odhalí enviromentální faktory.

 

Myjte si vlasy a pokožku hlavy 2-krát až 3-krát týdně s použitím jemného šamponu, ve kterém jsou obsaženy:

 • antimykotické účinné látky, které bojují proti množení kvasinky rodu Malassezia,    
 • účinné látky, které eliminují lupy a regulují množení buněk,
 • složky, které zklidňují možné svědění.
 1. Masírujte pokožku hlavy jemnými krouživými pohyby.
 2. Vlasy důkladně oplachujte.
 3. Vlasy si sušte opatrně. Pokud používáte fén, dávejte pozor, aby nefoukal příliš horký vzduch, který dráždí pokožku hlavy.

Neškrábejte se, aby se nezhoršil stav pokožky vaší hlavy. Vhodný léčivý šampon obvykle zklidní pokožku hlavy.

Myjte si vlasy několikrát týdně s použitím léčivého šamponu s velmi vysokou tolerancí, ve kterém jsou obsaženy:

 • keratoredukční a keratolytické účinné látky, které pomáhají eliminovat přilnavé suché skvrny,
 • účinné látky, které zmírňují intenzivní svědění,
 • intenzivní zvláčňující látky, které působí v suchých oblastech.
 1. Masírujte pokožku hlavy jemnými krouživými pohyby.
 2. Vlasy důkladně oplachujte.
 3. Vlasy si sušte opatrně. Pokud používáte fén, dávejte pozor, aby nefoukal příliš horký vzduch, který dráždí pokožku hlavy.

Neškrábejte se, aby se nezhoršil stav pokožky vaší hlavy. Vhodný léčivý šampon obvykle zklidní svědění pokožky hlavy.

Umývejte si vlasy s použitím léčivého šamponu s velmi vysokou tolerancí, ve kterém jsou obsaženy:

 • antimykotické účinné látky, které bojují proti množení kvasinky rodu Malassezia,
 • složky, které eliminují lupy a regulují množení buněk, 
 • účinné látky, které zklidňují intenzivní svědění, protizánětlivé látky na zklidnění pokožky hlavy. 

Takovýto šampon se musí používat 2-krát až 3-krát týdně na začátku léčby (15 až 21 dní), později 1-krát až 2-krát týdně na udržení zlepšeného stavu střídavě s jemným šamponem.

 1. Nechte šampon na pokožce hlavy působit několik minut, zejména na postižených oblastech (suchých skvrnách). Šampon s krémovou texturou zabrání, aby účinné látky zasáhly oči.
 2. Masírujte pokožku hlavy jemnými krouživými pohyby.
 3. Vlasy důkladně oplachujte.

Vlasy si sušte opatrně. Pokud používáte fén, dávejte pozor, aby nefoukal příliš horký vzduch, který dráždí pokožku hlavy.
Neškrábejte se, aby se nezhoršil stav pokožky vaší hlavy.