Red, Scaly Skin

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje zánětem a šupinami a postihuje především obličej a vlasovou pokožku. 

V obličeji zasahuje zejména mastné oblasti (bohaté na mazové žlázy) a také nos, záhyby bočních stran spodní části nosu (nasolabiální rýhy), oblast mezi obočím a obočí, vnější zvukovody. Velmi často je postižena vlasová pokožka a onemocnění způsobuje zánětlivý stav s lupy. Kromě těchto oblastí mohou být zasaženy i další ochlupené oblasti jako okraj pohyblivého víčka (zapříčiňuje blefaritidu), dokonce ohanbí a u mužů i brada nebo oblast hrudníku.

Dandruff and scales

Ve vlasaté části hlavy jsou šupiny zažloutlé a mastné a nejsou téměř vůbec přilnuty k pokožce. Možné je také rozšíření za hranici vlasů, na čelo. Více informací naleznete v sekci Lupy a šupiny ve vlasech a vlasové pokožce na tomto odkazu.
Seboroická dermatitida se vyvíjí v kratších obdobích, která se střídají s obdobími absolutního nebo relativního klidu. Roční období a stres mohou mít vliv na zhoršení zánětlivých procesů. Ke zvýšenému výskytu klinických projevů častokrát dochází v zimním období.
Příznaky tohoto onemocnění jsou různé, ale velmi frekventované je svědění a pocity pálení.

Koho postihuje SD?

Jedná se o časté onemocnění u dospělých (postihuje 3 % populace), zejména mladých lidí, ale velmi často dočasně postihuje i kojence (71 %). Jedním z projevů seboroické dermatitidy u kojenců je tzv. „mléčný strup”.

 

 

Jaké jsou příčiny SD?

K náhlému vzniku seboroické dermatitidy přispívají jisté specifické podmínky –  nejčastěji se její příznaky objevují u zdravých mladých lidí.

Může za to několik faktorů:

Sebaceous gland
množství kožního mazu
Immunity
kvasinky (houby) rodu Malassezia, přítomny na pokožce některých lidí (saprofytická flóra) reakce imunitního systému postiženého člověka na kvasinky, které dráždí a mohou zanítit pokožku.

Chronický, opakující se charakter seboroické dermatitidy, která najednou spouští začervenání obličeje a někdy i šupiny a/nebo lupy, vyvolává u postižených lidí velmi nepříjemný pocit. Tento pocit má nejen sociální dopad, ale i funkční rozměr (svědění, pocity pálení…).

 

Jak rozeznat psoriázu?

Psoriáza je nepřenosné chronické onemocnění kůže, které postihuje 2 % až 3 % populace. Vyskytnout se může v každém věku. Existují jisté specifické spoušťěcí faktory, které souvisí s genetickou predispozicí a podporují výskyt lézí.

Psoriatická ložiska jsou červená (erytematózní) a pokrytá tlustými bělavými šupinami. Ve srovnání se zdravou pokožkou jsou velmi dobře ohraničená.

Nejčastěji postiženými oblastmi jsou lokty a kolena (oblasti náchylné k malým poraněním). Zasažena však může být jakákoliv oblast kůže a ve velké míře se vyskytují ve vlasové pokožce (především v oblasti zátylku). Pokud jsou psoriázou zasaženy záhyby (třísla nebo podpaží), mluvíme o inverzní psoriáze, u které je šupinatění mnohem menší. Různými způsoby mohou být někdy postiženy také nehty (zhrubnutí, prohlubeniny, deformace). Psoriáza se někdy projevuje na pokožce ve formě malých ložisek „v kapkách” nebo puchýřků na zarudlém podkladu.

Scratching

Léze mohou být spojeny s intenzivním svěděním, dokonce s pocity pálení v oblasti záhybů. Psoriáza může mít značný vliv na kvalitu života, a to především tehdy, pokud je rozšířena nebo přítomna na mimořádně nepříjemných nebo viditelných místech. Kromě kožní formy psoriázy existuje také psoriatická artritida. Ta se vyskytuje přibližně u 25 % lidí, kteří jsou postiženy kožní formou psoriázy. Psoriatická artritida může být axiální (postihuje záda) nebo periferní (postiženy jsou klouby článků prstů).

Koho postihuje psoriáza?

Psoriáza postihuje muže i ženy a může se objevit v jakémkoliv věku. Ve třetině případů se vyskytuje před završením dvaceti let a velmi často k ní dochází u lidí, kteří mají mezi 20 a 40 lety.

Jaké jsou příčiny psoriázy?

Ve 30 % až 40 % případů byla zjištěna genetická predispozice. Onemocnění přenáší vícero genů (jedná se o multigenetický proces), proto není systematické.

Urychlení obnovy epidermis způsobuje vznik lézí na kůži.  Na základě této predispozice jsou zřejmé jisté spoušťěcí faktory:

Sun
klimatické změny především období chladu
Microbiomy
infekční faktory především záněty nosohltanu
Stress
psychologický stres kůže je pod vlivem neurotransmiterů, a proto je „nadměrně reaktivní”
Body areas
lokální poranění popáleniny, tření a z pragmatického hlediska škrábání
Pills
některé léky syntetická antimalariká, některé léky na vysoký krevní tlak, lithiové soli, některé typy očních kapek
Doctor with patient - Prescription

Lékaři tyto léky znají a nepřeruší účinnou léčbu bez důkazů o jejich spojitosti s psoriázou.

Některá onemocnění nebo škodlivé návyky, ačkoliv ne pravidelné, se častěji objevují u psoriatických pacientů, například metabolický syndrom (mezi znaky patří nadváha, zvýšená hladina tuků v krvi,  zvýšená hladina sacharidů v krvi nebo vysoký krevní tlak), nadměrná konzumace alkoholu, kouření.

Pokud je zarudnutí spojeno se šupinami, poraďte se se svým kožním lékařem, který stanoví diagnózu a řekne vám, jestli trpíte seboroickou dermatitidou, psoriázou nebo jiným onemocněním.

Doctor with a patient in a medical office

V některých specifických případech bude lékař hledat příčinu, která je zodpovědná za vznik seboroické dermatitidy. Ve většině případů spočívá lékařská péče v předepsání vhodné léčby, nejčastěji antimykotiky. Lidé se seboroickou dermatitidou by měli používat nedráždivé přípravky a měli by si uvědomit, že toto onemocnění je chronické a recidivující, a proto  by měli akceptovat potřebu udržovací léčby.

 

Antimykotika se používají ve formě šamponů a krémů na obličej. V některých případech se používá i lithium ve formě gelu. Na obličej by se neměly aplikovat přípravky, které obsahují kortizon. Tyto přípravky sice poskytují rychlou úlevu, ale zvyšují citlivost pokožky a ve střednědobém horizontu mají velmi negativní vliv.

Doctor with a patient in a medical office

Lékař nejdříve posoudí rozsah psoriázy, její dosah, případně přítomnost metabolického syndromu a nadměrné konzumace alkoholu nebo kouření. Prozkoumá, jestli se vyskytuje artritida, která by mohla souviset s psoriázou, jestli je možné najít nějaký speciální faktor, který psoriázu spustil nebo mohl vyvolat.

 

Základem je přestat se škrábat, protože škrábání podporuje vznik ložisek. Velmi žádoucí je také přestat používat škodlivé látky (alkohol, tabák).
Případy, kdy je psoriáza rezistentní vůči léčbě, jsou velmi vzácné. Existuje totiž mnoho způsobů léčby, které jsou přizpůsobeny různým formám psoriázy. Většina typů psoriázy je naštěstí malého nebo středního rozsahu a nevyžaduje „těžkou” léčbu. Nejčastěji tedy postačuje lokální léčba, ale na postižené místo se musí aplikovat pravidelně. Pokud je léčba pozastavena, léze se objeví znova.

 

K lokálním typům léčby patří kortikoidy a deriváty vitaminu D. Pro zabránění vzniku recidivy je nezbytná každodenní hydratace pokožky pomocí krémů, protože suchá pokožka napomáhá k návratu onemocnění. Ve vlasové pokožce se na lupy používá keratolytická léčba (kyselina salicylová, urea).
K obvyklým typům léčby patří fototerapie u kožního lékaře, retinoidy, metotrexát, cyklosporin, léky vyrobené biotechnologiemi.

Doctor with a patient in a medical office

Je potřeba připomenout, že SD a psoriáza nejsou nakažlivá onemocnění. Prevence v první řade spočívá v omezení spouštěcích faktorů nebo faktorů, které podporují vznik tohoto onemocnění, jako je škrábání, které napomáha tvoření ložisek, a dráždivé nebo špatně přizpůsobené přípravky.

U psoriázy je nezbytné vyvarovat se i změn teploty a chladu.

U obou onemocnění obecně pomáhá slunce a koupání v moři. I když je těžké vyléčit je natrvalo, není třeba se vzdát. Důležité je pochopit, že pravidelná péče přináší prodloužené stavy bez přítomnosti onemocnění a výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů.

Bioderma - Woman protecting from the sun

K čištění pleti si vybírejte jemné, zklidňující čisticí přípravky s velmi vysokou tolerancí, nejlépe bez vůně, konzervačních látek a povrchově aktivních látek. Obličej otírejte velmi opatrně, nemněte jej. Víc informací o péči o vlasovou pokožku a vlasy v případě SD nebo psoriázy naleznete na tomto odkazu.

Woman washing her face with water

V případě šupin je nutná hydratace. 1-krát až 2-krát denně lehce nanášejte přípravek s velmi vysokou tolerancí (bez vůně, konzervačních látek, povrchově aktivních látek), který bojuje proti zánětlivé reakci.

1krát- až 2-krát týdně můžete použít intenzivní hydratační masku. Pokud se stav zlepší, je důležité v léčbě pokračovat ještě několik měsíců, protože zánět trvá dlouho, ačkoliv už není viditelný.

U psoriázy je nezbytné bojovat se suchou pokožkou, která je spojena s chladem v zimním období, a dát si záležet na tom, aby byla zachována účinná hydratace pokožky, a to od hlavy až k patě.

Bioderma - woman applying cream on the face

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Seboroická dermatitida

  D.A.F. Patent

  Sensibio DS+ Gel moussant

  Zklidňující krém na seboroickou pokožku se šupinami.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Seboroická dermatitida

  D.A.F. Patent

  Sensibio DS+ Krém

  Zklidňující péče proti zarudnutí a šupinatění.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Nodé DS+ 125 ml, šampon na citlivou pokožku hlavy
 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Lupy a šupiny na vlasové pokožce

  Patent DSactiv

  Nodé DS+ Šampon

  Šampon, který působí na všechny příčiny tvorby lupů a proti jejich návratu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající