Allez au contenu Allez à la navigation

Problémy s lupy a se šupinami

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Nezávažné, mírné nebo vážné problémy s lupy jsou velmi časté a stejnou měrou postihují ženy i muže. Mohou se objevit kdykoliv a týkají se všech typů vlasů a pokožky hlavy. Tato nadměrná deskvamace pokožky hlavy je zapříčiněna buď kolonizací kvasinek (hub), nebo genetickou predispozicí, kterou odhalí enviromentální faktory.

Shrnutí
  1. Co přesně jsou lupy?
  2. Jak rozeznat různé typy lupů?
  3. Jak vysvětlit závažné a chronické problémy s lupy?
  4. Kdy mluvíme o vážných problémech s lupy?
Problémy s lupy a se šupinami

Co přesně jsou lupy?

Lupy jsou způsobeny chorobným množením mikroorganizmu rodu Malassezia, který se řadí ke kvasinkám. Tento jev vyvolává nepřiměřeně rychlé obnovování buněk epidermis, které se objevují ve shlucích na úrovni pokožky hlavy, čímž vytvářejí velké lupy, které se odlupují, nebo přilnavé lupy mastného vzhledu a šedožluté barvy.
Lupy mohou být doprovázeny silným podrážděním pokožky hlavy i více či méně intenzivním svěděním. Jsou viditelné ve vlasech a většinou padají na krk a ramena, zejména při česání. Stres, znečištěné prostředí nebo zimní období představují faktory, které mohou podporovat nebo zvyšovat množení kvasinek rodu Malassezia a tím i výskyt lupů.

Jak rozeznat různé typy lupů?

Rozlišujeme suché a mastné lupy, protože jejich vzhled může napovědět, o jaký typ poruchy, která je způsobuje, se jedná.
  • V případě mírných problémů s lupy jsou lupy tenké, suché, šedé nebo bělavé a nejsou přilnuty k pokožce hlavy, padají na ramena.
  • Hrubé, mastné, žlutkavé lupy, které jsou přilnuty k pokožce hlavy, jsou často doprovázeny svěděním. Představují mírnou formu seboroické dermatitidy. Pokožka hlavy je často podrážděná a růžová.
  • Lupy větších rozměrů, které jsou suché, bělavé a vyskytují se na zarudlém podkladě, charakterizují psoriázu. Tady nejčastěji dochází k přidruženému svědění. V případě pochybností a vážných problémů s lupy je nezbytné vyhledat kožního lékaře.

Jak vysvětlit závažné a chronické problémy s lupy?

Psoriáza je charakterizována vážnými problémy s lupy a se suchými oblastmi, které se projevují jako hrubší nebo tenčí suché skvrny (lupy větších rozměrů). Ty jsou dobře ohraničené, především na okrajích vlasové pokožky, okrouhlé nebo oválné a spojují zarudnutí s lupy. Lupy jsou různých rozměrů, někdy mohou vytvořit až „masku” pokrývající celou vlasovou část hlavy. Jsou stříbrnobílé, kompaktní, suché a velmi dobře přilnuty k pokožce hlavy. Často jsou doprovázeny intenzivním svěděním.
Za vznik vážných lupů se suchými oblastmi může genetická predispozice, stres, některé infekce uší, nosu, krku a ústní dutiny) a užívání některých léků (lithium, syntetická antimalarika, beta-blokátory...).
Jsou výsledkem kombinace 3 faktorů:
  • Nadměrné množení buněk epidermis, které má za následek výrazné zhrubnutí pokožky v oblasti suchých skvrn se zarudnutím a lupy. 
  • Porucha diferenciace, tedy obnovy buněk epidermis. Proces obnovy, který běžně trvá přibližně měsíc, se zkrátí na méně než týden (3 až 6 dní). Při diferenciaci keratinocytů dochází k problémům – až do zrohovatělé vrstvy je u nich zachováno jádro.
  • Zánětlivá reakce na úrovni dermis.
Vážné šupiny se suchými oblastmi se vyvíjejí ve fázích náhlého propuknutí a dočasné úlevy, které se střídají.

Kdy mluvíme o vážných problémech s lupy?

Výskyt lupů může být spojen se dvěma onemocněními – se seboroickou dermatitidou (SD) a psoriázou.
U SD je původ šupin stejný jako původ lupů (množení kvasinek Malassezia), mají však vážnější klinické následky.
U psoriázy není příčinou kolonizace kvasinek. Jedná se o naprosto odlišné onemocnění související s genetickou predispozicí, kterou odhalí enviromentální faktory.