Atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže s genetickou predispozicí. V důsledku nedostatku lipidů a bílkovin je kožní bariéra oslabena a přestává plnit svou ochrannou funkci proti vnějším vlivům (nejčastěji alergenům). 

Pokožka přestává zadržovat vodu, což vede k jejímu silnému vysušení. Změna kožní bariéry může vést k podráždění, zánětu a svědění. 

diagram znázorňující faktory způsobující atopii

Jaké oblečení si obléci?

Syntetické tkaniny a vlna mají tendenci dráždit pokožku a způsobovat svědění. Při výběru oblečení dávejte přednost bavlněnému, lněnému nebo hedvábnému oblečení.  

Těsný oděv neumožňuje pokožce dýchat a kvůli svému střihu drhne o kůži více než volný oděv. To může vést k podráždění a pocení, které vede ke svědění a nepříjemným pocitům na kůži. 

Dobré vědět

V současné době stále více textilních značek nabízí oblečení speciálně navržené pro pokožku náchylnou k atopickému ekzému: jedná se o upravené textilní materiály s vnějšími švy, absencí štítků pro větší pohodlí apod. 

Jak pečovat o oblečení?

Pokožka náchylná k atopickému ekzému, která přichází do kontaktu s oblečením bez zbytků, je méně náchylná k podráždění a svědění. Při praní oblečení proto raději používejte tekutý prací prostředek a možnost dvojitého máchání

Vonné látky obsažené v některých oděvech mohou být zdrojem podráždění pokožky se sklonem k atopickému ekzému. Proto se doporučují výrobky bez parfemace, aby se snížilo riziko podráždění pokožky, svědění a nepříjemného tření.  

Tření látek s obsahem alergenů o pokožku náchylnou k atopickému ekzému může způsobit podráždění, svědění a nepohodlí. Tyto molekuly mohou ulpívat na oblečení při sušení na vzduchu. Při použití sušičky jsou oděvy měkčí, a proto se pohodlněji nosí. Tento způsob sušení se obvykle doporučuje na jaře a na podzim kvůli vysokému množství alergenů ve vzduchu. 

Dobré vědět

Když si koupíte nové oblečení, před nošením ho vyperte. Nové oblečení obsahuje ve svých vláknech mnoho dráždivých zbytků. Je důležité je odstranit, aby se snížilo riziko podráždění a svědění při tření textilu o pokožku. Nezapomeňte také odstřihnout štítky, abyste předešli případnému podráždění na krku. 

Bottle of Bioderma Atoderm Intensive Balm

Nedávná studie na produktu Atoderm Intensive baume prokázala významný ochranný účinek přípravku proti tření tkanin. Atoderm Intensive baume snižuje toto tření na pokožce o 23 %7 

Atoderm Intensive baume hraje zásadní roli při zlepšování kvality života pacientů. Tím, že pomáhá omezit tření látky o kůži, poskytuje větší pohodlí v každodenním životě.  

7Test použití, 16 subjektů po dobu 1 dne 

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Příležitostná cílená péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Technologie Skin relief

Atoderm SOS Sprej

(2 recenze)

Okamžitý protisvědivý účinek.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)