Je atopia dedičná?
Atopické onemocnění je silně dědičně podmíněné. Pokud je jeden z rodičů atopik, pravděpodobnost, že dítě bude atopikem, se pohybuje na úrovni 50–60 %. Pokud jsou atopiky oba rodiče, riziko rozvoje atopie u dítěte je až na úrovni 80 %.
Alergická rýma, průduškové astma, zánět spojivek, atopický ekzém a jiné, jsou projevem ATOPIE.
Co je atopická dermatitida (atopický ekzém)?
Atopická dermatitída neboli atopický ekzém (nesprávně exém) je svrbivé akutní, subakutní nebo chronické zánětlivé kožní onemocnění dětí i dospělých, které má tendenci opětovně se vracet. Je dědičné. Narušena je stavba a funkce kůže, provázená poruchami imunity.
Atopický ekzém se projevuje jako zvýšená citlivost kůže a sliznic dýchacího a trávicího traktu na látky, které se v našem prostředí běžně vyskytují (pyly, prach, roztoči…), respektive atopik je s nimi v kontaktu v běžném životě (potraviny, kovy, kosmetika atd.).
Látky se do těla dostávají kůží, dýchacími cestami nebo trávicím ústrojím. Zde se setkávají se zvýšenou a nevyváženou reakcí imunitního systému. Atopik produkuje proti těmto alergenům protilátky. Jde o imunoglobuliny, označované zkratkou IgE.
Atopická dermatitida je nejčastější kožní onemocnění u dětí a její výskyt začal, bohužel, celosvětově stoupat. Považujeme proto za důležité, abychom uměli toto onemocnění správně diagnostikovat a účinně zvládat jeho léčbu. Hlavně při mírných formách atopického ekzému, kde je velmi důležité předcházet jeho rozšíření.
Sklon k onemocnení atopická dermatitida se v rodinách dědí spolu se sklonem k ostatním atopickým onemocněním, jako jsou alergická rýma, astma a jiná alergická onemocnění.
Jak se projevuje atopická dermatitida?
Kůže atopika je suchá, což způsobuje jemné trhlinky. Alergeny a jiné dráždivé látky tak do kůže pronikají mnohem rychleji. Vznikají drobné pupínky, až ložiska ekzému, otoky, zarudnutí, až případně mokvání. Nejhorší bývá svrbění kůže.
Kromě těchto vnějších faktorů mají vliv na svrbění a záněty i vnitřní příčiny: špatná životospráva, stres, infekce a potraviny, které zvyšují histamin v organismu.
Neexistuje žádný specifický test pro stanovení diagnózy atopická dermatitida. Diagnóza vychází z komplexní anamnézy a klinického vyšetření dermatologem.