Melasma je symetrické rozložení hyperpigmentované kůže po celém obličeji. Skvrny s neostrými okraji se objevují na obou stranách obličeje, na nose a pod ním, na bradě a přes čelo. Po kontaktu se sluncem a mimo něj ustupují a časem se znovu objevují, často v závislosti na ročním období. Mohou ale také zůstat natrvalo a působit tak nepříjemné pocity ohledně našeho vzhledu.

 

U koho se může objevit melasma?

Vznik melasmy může ovlivnit řada faktorů. Víme, že při jejím vzniku hrají roli i hormony, ale neznáme konkrétně důvod proč a jak. Melasma se tak např. často objevuje u mladých žen během těhotenství, proto může být označována jako "těhotenská maska". Navzdory svému názvu se však 80 % případů vyskytuje už před těhotenstvím nebo až po něm. Je také známo, že melasmu vyvolávají některé léky. A může jít samozřejmě také o genetickou predispozici.

I když se melasma vyskytuje hlavně u žen, může postihnout i muže. Častěji se vyskytuje u lidí s tmavší pletí, postihuje zejména asijskou a hispánskou populaci. Může se objevit v pozdějším věku, kolem třiceti let, nebo o něco dříve, a to zejména u lidí se světlejší pletí.

 
Hyperpigmented skin due to melasma

Když je kůže vystavena slunci, UV paprsky stimulují enzym zvaný tyrozináza. Ta putuje do buněk, které se nazývají melanocyty a které jsou zodpovědné za produkci melaninu. Díky melaninu, který produkují, se opalujeme. U melasmy se melanin hromadí ve větším množství a vytváří tzv. hyperpigmentované oblasti, které postihují různé části obličeje.

Nedávno bylo zjištěno, že pigmentaci může způsobovat i viditelné světlo, a to zejména modré světlo. Viditelné světlo má kratší vlnové délky (400-500 nm) než červené nebo infračervené světlo. Obchází enzym tyrozinázu a stimuluje aktivitu melanocytů přímo. Výsledkem je výraznější hyperpigmentace, která obvykle trvá déle - až tři měsíce.


Pokud se při výběru opalovacího krému díváte pouze na SPF, znáte pouze ochranu proti UVB záření. Měli byste si však vybírat opalovací krém, který nabízí také ochranu proti UVA záření, které je zodpovědné za stárnutí pokožky. A to i proto, že bylo prokázáno, že vysokoenergetické viditelné světlo, modré a fialové světlo, je částečně zodpovědné za hyperpigmentaci. Proto je potřeba pleti poskytnout produkt, který ji ochrání před UVA, UVB zářením a zejména viditelným světlem.

Sunscreen for melasma
  • Professor Passeron - Dermatologist and expert in hyperpigmentation

    Profesor Thierry Passeron, Dermatolog a odborník na hyperpigmentaci.

    Pokud se při výběru opalovacího krému díváte pouze na SPF , udává většinou ochranu proti UVB záření. Měli byste si vybrat opalovací krém, který nabízí také velmi dobrou ochranu proti UVA záření, které je zodpovědné za stárnutí pokožky. A u lidí s melasmatem bylo prokázáno, že za hyperpigmentaci je částečně zodpovědné vysokoenergetické viditelné světlo, modré a fialové světlo. Proto potřebujete pro svou pleť ochranu, která zahrnuje UVA, UVB a zejména viditelné světlo.

    Profesor Thierry Passeron, Dermatolog a odborník na hyperpigmentaci.

Značka NAOS, která je součástí BIODERMA, považuje pokožku za součást ekosystému, v němž se pokožka a její okolí vzájemně ovlivňují. Laboratoře BIODERMA tak spolupracovaly s dermatology na vývoji nového složení produktu Photoderm M, který kombinuje dermatologickou péči o pleť s vysoce účinným opalovacím krémem, jenž poskytuje pleti prostředky k její ochraně. 

Čtyři vybrané filtry, které jsou součástí špičkové technologie ochrany “SUN ACTIVE DEFENSE” společnosti BIODERMA, jsou kombinovány s vysokou koncentrací pigmentů a aktivní složkou glabridin. Photoderm M nabízí nejvyšší ochranu na trhu proti modrému světlu, snižuje recidivu melasmy a sjednocuje tón pleti. Posiluje vlastní obranné mechanismy pokožky, čímž zajišťuje její trvalé zdraví.

Sunscreen for melasma

Každá ze složek Photoderm M byla vybrána speciálně pro svou roli, kterou hraje při ochraně pokožky před sluncem, v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Působí jako širokospektrální ochrana proti slunečnímu záření a zároveň působí na příčiny hyperpigmentace, snižuje výskyt melasmy a jejího návratu.

 

Modré světlo je zodpovědné za hyperpigmentaci, proto Photoderm M nabízí nejvyšší ochranu proti modrému světlu, která působí na příčiny vzniku melasmy. Složení obsahuje vysokou koncentraci pigmentů, které chrání před poškozením modrým světlem. V závislosti na barvě blokují 61 až 66 % modrého světla, což je aktuálně nejvyšší nabízená ochrana na trhu. 

 

žena, chránící se proti slunci

Photoderm M obsahuje účinnou technologii “SUN ACTIVE DEFENSE”. Čtyři speciálně vybrané UVA a UVB filtry a patentovaná biologická ochrana poskytují ochranný faktor SPF 50+ a zároveň podporují antioxidační obranu a imunitní systém pokožky. Vaše pleť je chráněna před krátkodobým spálením, recidivou melasmy a dlouhodobým rizikem předčasného stárnutí pleti a rakoviny.

 

Graphic representation of the Sun Active Defense formula used in Bioderma's photoderm products

Vysoká koncentrace pigmentů umožňuje vysoké krytí bez efektu masky. K dispozici je světlý, zlatavý nebo tmavý odstín pro všechny fototypy.

 

Tinted sunscreen for all phototypes

Účinná látka glabridin je přírodní výtažek z kořene lékořice. Inhibuje tyrozinázu, enzym zodpovědný za spouštění produkce melaninu. Snížení množství melaninu má za následek menší hyperpigmentaci, a tedy i menší přítomnost melasmy.

 

Active Ingredient

Prokázané výsledky u pacientů s melasmou

Photoderm M, který byl testován pro svou účinnost při redukci melasmy, je mezi spotřebiteli oblíbený také pro svou nelepivou, nemastnou a příjemnou texturu. Photoderm M je snadno použitelný produkt pro ochranu pokožky před sluncem, který lze nosit po celý den a který pomáhá kvalitně pečovat o vaší pokožku.

Photoderm M snižuje index závažnosti melasmy o 3.4

96 % pacientů se shodlo na tom, že Photoderm M zvládá melasmu4

90 % pacientů používajících produkt uvedlo, že se jejich melasma během studie zmenšila4.

 

Díky vysokému krytí hyperpigmentace se 97 % uživatelů cítí každý den lépe5.

 

93 % uživatelů se shodlo na tom, že produkt vydrží po celý den5.

 

4Klinická studie k vyhodnocení účinnosti k prevenci zhoršení melasmy, Brazílie 2021.

5Spotřebitelský test, 106 subjektů, 14 dní, IEC Jižní Afrika, únor 2021.

 

Photoderm M: Účinná ochrana s příjemnou texturou, která vybízí ke každodennímu používání.

BIODERMA využila své dlouholeté zkušenosti v inovací opalovacích krémů a vytvořila opalovací krém, který je příjemný na používání a pohodlný při nošení. Když je opalovací krém něco, co se snadno nanáší, je pravděpodobnější, že jej budete používat denně, což zajistí lepší ochranu, nižší vznik melasmy a trvalé zdraví pokožky.

Pudrová gelovo-krémová textura je lehká a snadno se roztírá

Vhodné pro citlivou a smíšenou až mastnou pleť. Osmihodinová matná povrchová úprava.

Odolný vůči teplu a vlhkosti. Vhodný do všech klimatických podmínek

Neštípe v očích

Bez parfemace, pro lepší snášenlivost

Environmentally friendly sunscreen

Respektuje sladkovodní a oceánské prostředí

*Klinická studie provedená mezi tónovanými opalovacími krémy s velmi vysokou ochranou zaměřenou na hyperpigmentaci, CPCAD, Nice, 2021.

Specifická ochrana

Pokožka s nadměrnou pigmentací Hyperpigmentace způsobená modrým světlem

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M světlý SPF 50+

(1 recenze)

Účinný proti melasmě. Vysoké krytí a matující účinek.

Pro koho?

Dospělí, Těhotné a kojící ženy

Specifická ochrana

Po dermatologickém ošetření Skvrny způsobené sluncem, tmavé skvrny, fotostárnutí pokožky (předčasné stárnutí)

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm SPOT-AGE SPF 50+

(Napište první recenzi)

Antioxidační sluneční péče. Redukuje skvrny a vrásky.

Pro koho?

Dospělí

Specifická ochrana

Alergie na chemické filtry Citlivá až intolerantní pokožka

Buněčná ochrana

Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+

(Napište první recenzi)

100% minerální. Přizpůsoben intolerantní pleti.

Pro koho?

Pro celou rodinu (děti starší než 6 měsíců)

Specifická ochrana

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Photoderm AR velmi světlý SPF 50+

(Napište první recenzi)

Reguluje zarudnutí. Sjednocující a zklidňující účinek.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající