Skincare for sensitive skin

Někdy vás pokožka brní, jindy štípe a někdy máte pocit, že vás dokonce pálí. I proto si spousta z nás myslí, že se jedná o různé druhy citlivosti, a tedy je potřeba o pleť pečovat různými produkty.

Abychom se v tomto předpokladu utvrdili, na trhu existuje nepřeberné množství produktů pro péči o pokožku s různou škálou citlivosti. Značky z velké části navíc vytvořily vlastní kategorie pro konkrétní podtypy citlivé pleti. Existují tak spousta označení a v obchodech se můžete setkat např. s názvy jako je "citlivá pleť", "hypersenzitivní pleť" nebo třeba "reaktivní pleť". Dokonce i "intolerantní pleť" - ta působí jako taková, která nesnese v podstatě vůbec nic. A v tom momentu začínáme panikařit: "Mám dnes citlivou nebo přecitlivělou pleť?" "Bude produkt pro ultrasenzitivní pleť dostatečný, nebo mám raději rovnou sáhnout po produktu se zaměřením na intolerantní pleť?".

I proto je pro nás důležité zodpovědět na hlavní otázku - a to zda jsou skutečně tyto kategorie tak odlišné. Odpověď je ne! Jedná se totiž pouze o označení různých stupňů intenzity jediného problému: citlivé pleti.

Jak popisují svou citlivou pleť lidé po celém světě? A rozlišují mezi "podrážděnou" a "přecitlivělou"?

Citlivou pokožkou trpí 60 % světové populace. I protože je tato problematika tak rozšířená, mnoho lidí sdílí své tipy, nápady a bolesti na internetu. Zde je malá ukázka toho, jak lidé popisují své příznaky citlivé pokožky na webu, a to v zemích, jako je Francie, Japonsko a Jižní Korea.

Ať už je stupeň citlivé pleti jakýkoliv, opakují se stále stejné příznaky. Typicky tak to, co lidé popisují vlastními slovy, odpovídá oficiální definici citlivé kůže: nepříjemné pocity, které se typicky objevují v reakci na podněty, které by za normálních okolností takové pocity vyvolávat neměly. Mezi nepříjemné pocity patří brnění, píchání, svědění, někdy pocit pálení a dočasné zarudnutí.

Objektivně jsou "podrážděná", "přecitlivělá", "ultrasenzitivní" nebo "intolerantní" typy pleti pouze variací na stejné téma: všechny popisují citlivou pokožku. Nejedná se o různé typy pleti, které vyžadují specifickou péči. Jde pouze o různé stupně intenzity jednoho problému. A ať už se jedná o mírné štípání nebo pocit pálení, biologické mechanismy které jsou zodpovědné za tyto reakce těla, jsou pro všechny typy pleti stejné.

pocity citlivé pleti

Příčiny citlivé pokožky

Všechny příznaky citlivé pokožky jsou známkou toho, že pokožka je ve větší nebo menší míře poškozená. Léčba příznaků tak pomáhá, ale neřeší základní problém. Proto je potřeba najít přesnou příčinu toho, proč je vaše pleť citlivá.

Jak se vlastně pleť stane citlivou? Protože u obou jsou případné důsledky natolik nepříjemné, že mohou ovlivnit kvalitu života. Popíšeme si obě příčiny citlivé pokožky.


 

Dobré vědět

Citlivá pokožka jako vrozený předpoklad

Vaše pokožka má k citlivosti přirozenou tendenci, která je navíc trvalá. I proto se chceme o pokožku co nejlépe starat, abychom mohli získat zpět kontrolu.

 

Citlivá pokožka jako vyvolaná reakce

Vyvolaná citlivost (tedy reakce na určitý podnět) je občasná a typicky přerušovaná, ale globálně se tento problém stále rozšiřuje. Vaše pokožka se stává citlivější a hůře reaguje na vnější faktory, jako je znečištění našeho životního prostředí, kosmetika nebo stres a samozřejmě mnoho dalších. To, že má naše pokožka na vybraný podnět negativní reakci, si zprvu nemusíme ani uvědomit. I proto je zde hlavním úkolem posílení naší pokožky.

Sensibio Defensive moisturiser for sensitive skin

Pokud máte citlivou pleť, řešíte pravděpodobně spoustu starostí, které s ní souvisí. Od stavu vaší pleti, nutné obměny každodenní rutiny péče o pleť po náročný výběr těch správných produktů. Tolik starostí tak snadno přeroste do frustrace, protože máme nad svou pletí zdánlivě jen velmi malou kontrolu.

A dáme vám za pravdu, že existuje široká škála produktů pro různé typy citlivé pleti, což dělá výběr toho správného produktu o tolik náročnější. Většina z nich však pleť “izoluje” - nadměrně chrání. Pak ale nepomůže lepšímu přizpůsobení se pleti aktuálnímu prostředí. Dochází tak ke krátkodobému zklidnění příznaků, které se ale skutečných příčin citlivosti nedotknou. Naším cílem je přitom jít hlouběji, s aktivní péčí která by léčila příčinu citlivé pleti a pomohla jí lépe se bránit. Jedině to totiž přinese dlouhodobé zklidnění a úlevu od nepříjemných pocitů a starostí.

BIODERMA proto vytvořila produkt Sensibio Defensive, aktivní zklidňující krém, který je založený na ekobiologických principech společnosti NAOS. Protože BIODERMA respektuje vaší pokožku jako vlastní ekosystém, působí její produkty na konkrétní důvod a příčiny citlivé pokožky v rámci jejího ekosystému. Citlivé pokožce se tak vrací schopnost se sama lépe bránit. Sensibio Defensive dodá vaší pleti potřebnou vzpruhu, díky které se stane silnější a může tak účinně odolávat dráždivým a spouštěcím faktorům z našeho okolí - pokožka tak opět může začít fungovat harmonicky se svým okolím.

Vyhnete se také složitému hledání, měnění a zkoumání řady produktů. Bohatě stačí jeden hydratační krém pro přirozeně citlivou pleť i pro tu, která citlivost získala postupně, a to bez ohledu na jejich příčiny. Sensibio Defensive je všechno to, co je potřeba na citlivou pleť použít, a usnadní nám tak každodenní péči o pleť. 

Více informací o Sensibio Defensive se dozvíte z našeho článku "Sensibio defensive: pečující a zklidňující krém, který posiluje sebeobranu pokožky".


 

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Citlivá pokožka Normální pleť

Micelární technologie

Sensibio H2O

(6 recenzí)

Originální zklidňující micelární voda, která čistí a respektuje kožní bariéru

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Citlivá pokožka Normální až smíšená pokožka

Micelární technologie

Sensibio H2O Micelární ubrousky

(Napište první recenzi)

Čisticí a zklidňující ubrousky vlhčené micelární vodou na citlivou pleť

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Citlivá pokožka

D.A.F. Patent

Sensibio Gel moussant

(5 recenzí)

Zklidňující micelární čisticí gel, který zesiluje přirozenou hydrataci pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Sensibio AR Krém

(2 recenze)

Dlouhodobá péče proti zarudnutí. Mimořádný komfort.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka

Patent Toleridine ™

Sensibio Oční gel-krém

(Napište první recenzi)

Zklidňující a hydratační péče pro citlivé oční okolí.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka a získaná citlivost

Technologie Defensive

Sensibio Defensive

(5 recenzí)

Aktivní zklidňující krém se svěží a lehkou texturou, který posiluje vlastní obranné mechanismy pleti, zjemňuje a vyhlazuje pleť

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka

Patent Toleridine ™

Sensibio Forte

(Napište první recenzi)

Zklidňující ošetření přinášející rychlou a dlouhodobou úlevu poškozené pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka a získaná citlivost

Technologie Defensive

Sensibio Defensive rich

(2 recenze)

Aktivní zklidňující krém s bohatou a výživnou texturou, který posiluje vlastní obranné mechanismy pleti, vyživuje a zjemňuje pokožku

Pro koho?

Dospělí, Dospívající