Allez au contenu Allez à la navigation

11 Září 2018

Vše, co potřebujete vědět o léčbě akné

VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT OLÉČBĚ AKNÉ

Akné není jen kosmetický problém, který vás může trápit při pohledu do zrcadla a znervózňovat, když máte někam jít bez make-upu. Akné patří mezi nejčastější kožní onemocnění vůbec. Koho nejvíce postihuje? Co na akné zaručeně pomáhá? A čemu se při léčbě rozhodně vyhnout.

Pod pojmem akné se myslí zánětlivé onemocnění mazové žlázy s chloupkem, která se odborně nazývá pilosebaceózní folikul. Mazové žlázy jsou pro naše tělo velmi důležité, protože zajišťují promaštění kůže. Problém však nastává tehdy, když se v těchto žlázách začne tvořit příliš mnoho mazu a zanítí se. To se následně projevuje vznikem akné.

Přestože je akné  typické pro pubertální věk, může se objevit i u malých dětí nebo u dospělých. Léčbu akné není dobré podceňovat a odsouvat návštěvu dermatologa. Zejména rodiče dospívajících si často myslí, že jsou vyrážky v pubertálním věku běžné a časem se samy ztratí. Tak se pacienti dostávají k dermatologovi pozdě a léčba je pak náročnější. Pamatujte si, že jakýkoliv projev akné je znakem toho, že mazové žlázy nefungují správně a je potřeba se tím co nejdříve zabývat, bez ohledu na věk a pohlaví. Léčba akné by měla začít v době, kdy se objeví první příznaky, ke kterým patří černé a bílé tečky, tzv. otevřené a zavřené komedony.

Proč se akné vyskytuje nejčastěji na obličeji, krku, zádech a hrudi?

Jde o místa na těle, která mají největší počet mazových žláz. Na tváři je to zejména tzv. T-zóny, tedy čelo, nos a bradu. Tato místa na obličeji se kvůli mazovým žlázám nejvíce lesknou, proto jsou často problémovou partií také při nanášení make-upu.

Vznik akné je podmíněn zvýšenou produkcí kožního mazu a také změnou jeho konzistence. Porucha tvorby a vylučování kožního mazu se odborně nazývá dysseborea. Když je mazu více a zároveň je hustší, má problém se dostat ven a kožní vlasový váček se ucpe. Takový uzavřený prostor pak vytváří ideální podmínky pro množení bakterií, což vede k zánětům a projevům akné.

Co pomáhá a nepomáhá na akné a čemu se vyhnout?

Léčba akné je založena na snížení produkce mazu, urychlení obnovy buněk a odstranění bakteriální infekce a zánětu. Správně zvolená dermatokosmetika může být výborným doplňkem v léčbě akné.

Jednou ze základních chyb při léčbě akné je používání vysušujících a agresivních produktů. Na první pohled tyto produkty pokožku odmastí, ale také ji velmi vysuší. Pokud je však pokožka příliš suchá, mazové žlázy zvýší produkci kožního mazu, aby suchou kůži promastily. A to je přesný opak toho, čeho chceme dosáhnout.

Základem v péči o mastnou pleť se sklonem k akné je pravidelné a důkladné čištění. Při správném čištění z pokožky odstraníte viditelné černé nebo bílé tečky, a tím můžete předejít tvorbě zanícených pupínků. Důležité je starat se o svou pleť každé ráno i večer, jednou za měsíc je vhodné absolvovat čištění pleti či peeling u odborníka.

Pokud máte akné na zádech či na krku, můžete zvolit čistící gel Sébium Moussant, který se dá použít i jako sprchový gel. Pokožku jemně čistí a zbavuje ji nadbytečného mazu. Tvář následně dočistěte micelární vodou Sébium H2O, která z pokožky odstraní i poslední zbytky nečistot a připraví pleť na nanesení krému.

odborník radí:
„Jednou ze základních chyb léčby akné je používání příliš vysušujících a agresivních produktů. Akné je sice dobré "vysušit", ale ne doslovně. “

Při léčbě akné byste se měli úplně vyhnout vymačkávání pupínků. Při neodborném vymačkávání si totiž snadno zatlačíte maz ještě hlouběji, aniž byste si toho všimli a akné se místo jednoho týdne bude léčit i dva. Kromě toho se při vytlačování akné uvolní všechny bakterie a maz, které byly ukryty uvnitř, což může vést k zánětu okolní tkáně a prodloužení léčby.

Akné, zejména v oblasti obličeje, je často viditelné, což může u někoho vést ke sníženému sebevědomí a pocitům méněcennosti a mnoho pacientů hledá kromě léčby způsoby, jak pupínky překrýt. Mnohdy tak sáhnou po těžkých make-upech, které stav pleti zhorší, protože póry make-up ještě více ucpe. Pokud chcete nedokonalosti pleti, vyrážky a zanícené fleky zakrýt, volte raději lehčí krycí produkty s obsahem účinných látek (např. Sébium Global Cover). Takové produkty pomohou překrýt, co je třeba a zároveň pomáhají akné léčit.

Akné je jedním z nejčastějších kožní onemocnění a jeho léčba patří do rukou kožního lékaře. Pokud se u vás objeví první příznaky, neměli byste  návštěvu dermatologa odkládat. K lokální léčbě akné se nejčastěji předepisují produkty obsahující retinoidy (adapalen, isotretinoin, tretinoin), kyselina azaleová a benzoylperoxid. Nejlépe fungují, pokud se nanášejí na vyčištěnou a suchou pleť. První výsledky jsou viditelné přibližně za 4 – 6 týdnů, je však důležité  být trpělivý a léčbu akné nepřerušovat, pokud se výsledky nedostaví hned. Vedlejším efektem takové terapie může být zvýšená dráždivost a přechodná suchost pleti. Tu lze zmírnit použitím hydratačního krému Sébium Hydra, který póry neucpává a zmírňuje pocity pnutí a zarudnutí pokožky.

Když nestačí jen lokální léčba akné

U většiny forem akné postačuje lokální léčba. Pro závažnější případy existuje i celková léčba antibiotiky, tabletky však nejsou vhodné pro těhotné ženy nebo pacienty s onemocněními jater a ledvin. Nejlépe působí tetracyklinová antibiotika a retinoidy, mezi které patří například isotretinoin.

Některým ženám, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů, se předepisuje i hormonální antikoncepce, která tento problém reguluje.

Doba užívání antibiotik a hormonální léčby se liší, nejčastěji je to od 3 do 12 měsíců.

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino