Your skin - hands skin colors

Nebereme-li v úvahu opálení, je barva pokožky přirozená – je to její pigmentace.

Tato barva je závislá na kožních buňkách, které se nazývají melanocyty. Jejich vlastností je vytváření pigmentu známého pod názvem melanin. Melanin v pokožce zajišťuje přirozenou ochranu před ultrafialovými paprsky (UV), které jsou vyzařovány sluncem.

Woman checking her skin in a mirror

Existují 2 typy melaninu:

  1. Eumelanin 
    Známější pod pojmem „pravý melanin”, je černé nebo tmavohnědé barvy a mají ho lidé s tmavší pokožkou (chrání před UV zářením).
  2. Feomelanin
    Nazývá se též „červený nebo červenohnědý melanin”. Je přítomen u lidí se světlou pokožkou nebo zrzavými vlasy (nechrání před UV zářením, naopak, jeho syntéza generuje volné radikály, které jsou pro pokožku nebezpečné).

U každého člověka je poměr těchto dvou melaninů různý. Předurčuje přirozenou barvu pokožky a opálení, které vznikne v průběhu pobytu na slunci.

JAK FUNGUJE PIGMENTACE?

Pigmentace je výsledkem komplexního procesu, který se skládá ze 4 etap:

Step 1

1/ Ultrafialové paprsky a „biologické mediátory” (látky přítomné v kožních buňkách) stimulují proces pigmentace a tím také funkci vytváření melaninu v buňkách, které se nazývají melanocyty.

Step 2

2/ Melanocyty vytvářejí melanin.

 

Step 3

3/ Tímto způsobem vytvořený melanin je rozptylován do vrstev epidermis.

Step 4

4/ Pak směřuje k povrchu pokožky, protože buňky epidermis jsou pořád obnovovány.

SKVRNY SOUVISEJÍCÍ S POBYTEM NA SLUNCI A S VĚKEM

UV paprsky procházejí přes epidermis a stimulují pigmentové buňky kůže (melanocyty). Některé melanocyty jsou nepřetržitě narušovány a pak začnou plynule vylučovat velké množství melaninu. Skvrny se objeví, když vytváření melaninu nepřiměřeně vzroste a když se toto nadbytečné množství melaninu nerozloží na povrchu pokožky rovnoměrně. Melanin je pak na jistých místech nahromaděn a vytváří nevzhledné skvrny.

Nadměrné vystavování slunci (příliš dlouhý nebo intenzivní pobyt na slunci) postupně způsobuje nadměrné vytváření melaninu, což se projevuje vznikem skvrn, které se také nazývají „jaterní skvrny” (oválné a ploské malé skvrny s různými rozměry).

Tyto skvrny se častěji objevují u lidí, kteří pracují venku (námořníci, stavební dělníci...).

Riziko hyperpigmentace navíc stoupá se stárnutím buněk a hyperpigmentace se postupně většinou vytváří v oblastech, které jsou nejvíc vystavovány slunci (obličej, krk, ruce...). Slunce a věk tedy představují dva hlavní faktory vzniku pigmentových skvrn, kterým se říká „jaterní” nebo „stařecké” skvrny. Jaterní skvrny se vyskytují u 90 % lidí s bílou pletí, kteří mají víc než 50 let. Postižen může být jakýkoliv typ pokožky.

Hormonální změny, ke kterým dochází v těhotenství nebo při užívání antikoncepce, mohou způsobit hyperpigmentaci.

U žen s hnědými vlasy a tmavší pokožkou mohou hormonální změny vyvolat vznik  „hnědé masky” na obličeji, které se říká „melazma” nebo „těhotenská maska”. Jsou to skvrny, které se nacházejí v horní části obličeje kromě pokožky hlavy a které jsou výraznější v létě. Jejich  barva se liší a tmavne vlivem ultrafialového záření. 

K této nezávažné pigmentaci dochází naráz, ale zklidní se nebo úplně zmizí, když se hladina hormonů vrátí do normálního stavu (například po narození dítěte). Zůstatková pigmentace však může přetrvávat ještě několik měsíců, dokonce několik let.

V některých případech se „těhotenská maska” objeví také mimo období těhotenství anebo užívání antikoncepce.

Woman taking medication

SKVRNY SOUVISEJÍCÍ S FOTOTOXICKÝMI LÁTKAMI NEBO POŠKOZENÍM POKOŽKY

Některé rostliny (rostlinné druhy), vůně nebo léky mohou ve spojení se slunečním zářením vyvolat výskyt hnědých skvrn, které jsou důsledkem fotosenzitivní reakce (fototoxicita).
Na pokožce s poraněními nebo jizvami (následky popálení, spálení sluncem, hojení zánětlivých lézí, především akné) se lehčeji vytvoří pigmentové skvrny, pokud je tato pokožka vystavována UV záření.

Nejlepší ochranou je systematická fotoprotekce v průběhu nejslunečnějších měsíců společně se zodpovědným přístupem k pobytu na slunci.

  • Pokud se chcete vyhnout pigmentovým skvrnám nebo jejich zhoršení, chraňte se před sluncem. Vyhýbejte se slunci, když jsou jeho paprsky nejnebezpečnější, tedy mezi 10. a 15. hodinou.
  • Pečlivě si vybírejte přípravek na ochranu před slunečním zářením. Jeho ochranný faktor (SPF) musí být nejméně 20 (nebo 30 u světlé pokožky).
  • Před pobytem na slunci a po něm užívejte výživové doplňky (kapsle nebo tabletky), abyste lépe připravili pokožku na slunce.

Nikdy nevystavujte slunečnímu záření kojence. U dětí používejte na ochranu oblečení a speciální opalovací krém – 80 % kožních problémů je způsobeno vystavením slunci postižených jedinců mladších 18 let.

U stávajícího problému s pigmentací můžeme pozorovat zlepšení stavu pokožky, pokud pravidelně používáme fotoprotektor v průběhu 2 až 5 let, od dubna do října. Pigmentace je aktivována sluncem, situaci je tedy možno zvrátit důkladnou ochranou před UV zářením.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Používejte speciální přípravky, které jsou určeny pro pokožku se skvrnami.

Woman washing her face with water

Přípravky na ochranu před slunečním zářením působí preventivně, ale mohou být účinné také v případě stávajících skvrn, a to pod podmínkou, že budete během jejich používání trpěliví a důslední.

Souběžně můžete používat depigmentační přípravky přizpůsobené citlivosti vaší pokožky, které vám pomohou zmenšit tyto nevzhledné pigmentové skvrny a sjednotit pleť.

Woman applying cream