Mezi nejuznávanější a nejčastěji doporučované dermatologické léčby při hyperpigmentaci patří tzv. Kligmanovo trio, pojmenované po lékaři, který jej vyvinul - jedná se o spojení tří typů látek, které mají společně největší efekt. Hydrochinon, hydrokortison a kyselina retinová léčí hyperpigmentaci tak, že působí v různých fázích melaninového cyklu.

Depigmentace se projeví po třech až pěti týdnech léčby, maximální účinek je pak patrný po pěti až sedmi týdnech. Dermatologové omezují léčbu na ne více než dva měsíce maximálně dvakrát do roka, protože účinné látky, které při ní na kůži působí, pleť zatěžují. Po léčbě se může objevit podráždění a citlivost, a hrozí i navrácení samotné hyperpigmentace. 

Chemický peeling

Peelingy spočívají v aplikaci chemických látek na kůži, které vyvolají proces postupné obnovy poškozených povrchových buněk.

Dermatologický peeling kyselinou glykolovou je nejoblíbenějším povrchovým peelingem, protože přináší velmi dobré výsledky u léčby hyperpigmentace  (s výjimkou jedinců s tmavou pletí, u nichž je riziko vzniku post-zánětlivé hyperpigmentace). Dalším typem je peeling s AHA kyselinami, které se vyznačují tím, že jsou rozpustné ve vodě. Funguje na povrchu pokožky, kde snižuje přilnavost kožních buněk. Po aplikaci se během jednoho nebo dvou dnů objeví odlupování kůže a zarudnutí, které v práci můžete vysvětlit jako „vyrážku“, než se objeví nová, rovnoměrně tónovaná pleť. Peelingy nabízejí velkou flexibilitu, protože lze individuálně upravit koncentraci, pH i dobu aplikace. Pro kompletní ošetření jsou vyžadovány čtyři až šest sezení, každé dva týdny. 

Pro specifické případy hyperpigmentace existuje také možnost léčby pomocí tzv. intenzivního pulzního světla (IPL), které se používá k léčbě “stařeckých” skvrn, nejčastěji je úspěšné v léčbě nadměrné pigmentace u dermální, smíšené nebo opakované melasmy.

Další možností je laserové ošetření, které se zaměřuje na melaninové buňky zevnitř a tak dokáže vyvolat tzv. dermální zánět, který napomáhá k uvolnění melaninu a obnově kůže. Po zákroku se jako vedlejší nežádoucí účinky mohou objevit lokální depigmentace (např. ve tvaru “konfety”) nebo může dojít k opětovnému výskytu hyperpigmentace. Udržování nízké hustoty laserového toku pomáhá vedlejší účinky omezovat, ale zároveň jsou pak vyžadovány častější návštěvy, protože je potřeba proces opakovat.

Ve většině případů jsou dermatologické léčby předepisovány po omezenou dobu v průběhu roku, aby se omezily právě nežádoucí vedlejší účinky. Mimo léčbu se tak samozřejmě snažíme prodloužit její úspěch, zklidnit kůži a zabránit recidivě.

Jak pečovat o svojí pokožku a posílit účinky dermatologické léčby? A existují kromě dermatologických ošetření ještě nějaké další formy léčby? 

Bioderma se inspirovala těmi nejlepšími a nejúčinnějšími dermatologickými ošetřeními a vyvinula Pigmentbio a patent LUMIREVEALTM TECHNOLOGY, které dokáží účinně eliminovat velikost a intenzitu pigmentových skvrn. Zasáhnou v místě zánětu a zamezí tak vzniku post-zánětlivé hyperpigmentace. Kromě toho zpomalují produkci melaninu a podporují obnovu kožních buněk.

Kde jsou produkty z řady Pigmentbio k dispozici? Podívejte se na seznam vybraných partnerských lékáren.

Fotografie produktu BIODERMA, Pigmentbio H2O 250 ml, micelární voda pro pleť s pigmentovými skvrnami

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Pokožka s nadměrnou pigmentací

Patentovaná kombinace aktivních složek

Pigmentbio H2O

(Napište první recenzi)

Důkladně čistí a zároveň působí proti
skvrnám a zabezpečuje zesvětlení pleti. Velmi dobrá snášenlivost.

Pro koho?

Dospělí

Denní péče o pokožku

Pokožka s nadměrnou pigmentací

Technologie LumiReveal™

Pigmentbio Denní krém SPF 50+

(1 recenze)

Zesvětlující denní krém redukující pigmentové skvrny a dlouhodobě sjednocující pleť.

Pro koho?

Dospělí

Sérum

Pokožka s nadměrnou pigmentací Hnědé skvrny a nepravidelné pigmenty Skvrny způsobené sluncem, tmavé skvrny, fotostárnutí pokožky (předčasné stárnutí)

Technologie LumiReveal™

Pigmentbio C-koncentrát

(1 recenze)

Čistý vitamín C pro intenzivní korekci pigmentových skvrn.

Pro koho?

Dospělí

Fotografie produktu BIODERMA, Pigmentbio Noční Sérum 50 ml, noční krém na obnovu pokožky s pigmentovými skvrnami

Noční péče o pokožku

Pokožka s nadměrnou pigmentací

Technologie LumiReveal™

Pigmentbio Noční gel-krém

(Napište první recenzi)

Zesvětlující noční gel-krém, regeneruje a obnovuje původní zářivost pokožky.

Pro koho?

Dospělí