Dry skin

Suchá pokožka je definována především jistými pocity. Člověk se suchou pokožkou pociťuje nepohodlí, při kterém je pleť napnutá, případně drsná, a uleví se jí použitím vhodného přípravku. Příznaky mohou být provázeny také svěděním a pocity pálení.

Jestli se jedná o suchou pokožku (nazývá se také xeróza), lékař posoudí na základě objektivních kritérií, ke kterým patří matný vzhled, speciální klinické příznaky na pokožce ve formě deskvamace, prasklin a někdy zánětu nebo ztráty pružnosti.

Nerovnosti na povrchu kůže jsou větší o to víc, že je suchá. Suchá pokožka vytváří příznivé podmínky pro vznik ekzému, zejména ve formě achromatických ekzematid (suchých skvrn). Ve velké míře se objevují na tvářích a ramenou dětí s nepřetržitě suchou pokožkou (jako součást atopické dermatitidy).

U suché pokožky rozlišujeme několik stádií:

 

Dry skin
suchá pokožka přechodné nepohodlí, mírné pnutí, mírná deskvamace,
Dry skin
velmi suchá pokožka výrazné nepohodlí a pnutí, intenzivní deskvamace, trhliny, praskliny,
Scratching - Eczema
xeróza hrubá a drsná pokožka (suché skvrny), mírné podráždění.

Zdravá pokožka je přirozeně chráněna hydrolipidickým filmem, který je tvořen především vodou a lipidy (kožním mazem).

Tato vodotěsná vrstva chrání pokožku před vnějšími vlivy a brání ztrátě vody. Pokud nemá vrchní vrstva epidermis vyrovnané množství vody a lipidů, nemůže účinně plnit funkci bariéry, objevuje se nepohodlí, a to v různých stupních, jak je vysvětleno níže.

Suchá až velmi suchá pokožka představuje na rozdíl od dehydrované pokožky chronický stav, ke kterému obyčejně dochází v důsledku genetické dysfunkce.

Jedná se o typ pokožky, jako je například mastná nebo smíšená pokožka.

Kromě vrozené (nebo soustavné) suchosti existují také stavy suchosti pokožky, které spouštějí různé faktory:

 

 
Water drops
Pollution
vnější faktory klimatické a enviromentální faktory
Microbiomy
kožní a jiná onemocněními atopický ekzém, psoriáza atd.
nemoci štítné žlázy, cukrovka, nedostatky ve výživě atd.
Pills
medicínská léčba

Dry to Very Dry skin

1/ Suchá nebo velmi suchá pokožka představuje konkrétní typ pleti.

Jde o trvalý stav charakterizován pnutím na celém obličeji a těle, který je způsoben poruchou kožní bariéry.

Tato pokožka je jemná, stažená a zarudlá – schází jí voda a lipidy.

Dehydrated skin

2/ Dehydratace se může týkat všech typů pokožky v jistém období života.

Je to reverzibilní a přechodný stav charakterizován lokálním a příležitostným pnutím, které je způsobeno špatným vázáním a ztrátou vody. Vyvolává nepříjemné pocity, je drsná a někdy šupinatá, ale schází jí pouze voda. Pokud se chcete o dehydrované pokožce dozvědet více, navštivte tento odkaz.

 

Grandmother Mother and a Child

Někteří lidé se se suchou pokožkou již narodí, je součástí jejich genetické výbavy. Rovněž je potřeba si uvědomit, že pokožka se mění s věkem – je sušší u dětí (kromě novorozenců, ale ztráta vody je v tomhle období větší), v období dospívání je mastnější, ve zralém věku je opět sušší (kožní a potní žlázy jsou méně funkční).

Přirozené stárnutí pokožky způsobuje ztenčování epidermu, protože dochází ke snížení obnovy buněk a ke hrubnutí zrohovatělé vrstvy.

Přetrvávající nepříjemné pocity suché pokožky by vás měly zavést ke kožnímu lékaři, který určí, jestli máte suchou nebo dehydrovanou pokožku.

Pokud je vaše pokožka suchá z ničeho nic a náhle, je třeba si uvědomit, co to způsobilo.

  • Může se jednat o změnu v prostředí (práce v jiných podmínkách, činnost, která vysouší pokožku, jako například koupání v bazénu, příliš agresivní mýdlo nebo sprchový gel používán po sportu),
  • vnitřní onemocnění, léčba (zvýšeného cholesterolu).

Pokud existuje zodpovědný faktor, je nezbytné ho napravit v co možná největší míře.

Bioderma - dermatological expert

Suchá pokožka způsobuje nejen nepříjemné pocity, ale napomáhá také pronikání dráždivých nebo alergenních látek. Podporuje též vznik a trvání jistých onemocnění (ekzém, psoriáza) a z těchto důvodů musí být rehydratována.

  1. V první řade je nezbytné dostatečně pít. Pokuste se vypít 1,5 litru vody denně (kromě závažných příčin, které určí lékař).
  2. Kromě toho je potřeba si v každém případě vybírat takové hygienické výrobky a přípravky pro péči o pokožku, které ji nedráždí, například toaletní přípravky bez detergentů, a v případě potřeby také s promašťující složkou, rehydratační výrobky (dle oblasti a stupně vysušení ve formě mlék, krémů, balzámů, mastí, olejů). Tato opatření slouží ke snížení odpařování vody a udržení jejího dostatečného množství v epidermis, ale také na úpravu poškozené kožní bariéry.
  3. Vyhýbejte se přehřátému a stísněnému prostředí bytů.
Woman drinking water

1-krát až 2-krát denně si obličej umývejte čisticím přípravkem, který nenarušuje kožní bariéru.

Obličej otírejte jemným přikládáním ručníku, nemněte jej.

Woman washing her face with water

Ráno a večer po mytí jemně naneste hydratační a zvláčňující přípravek, který zklidní pocity pnutí a ochrání pokožku před vnějšími nepříznivými vlivy. Nezapomeňte na výživu pokožky obličeje a těla vhodnými přípravky.

Woman applying cream