Allez au contenu Allez à la navigation

Smíšená, mastná, problematická pokožka

Poznejte ji, abyste o ni mohli lépe pečovat

Share

Smíšená a mastná pokožka musí čelit problému s množstvím a kvalitou kožního mazu, kvůli kterému je často náchylná k vyrážkám a nedokonalostem. Nedokonalosti však mohou souviset i s různými nemocemi, jako je například ekzém, což může zkomplikovat léčbu. Akné je běžné u adolescentů, trpí jím 80 % mladých lidí. Postihuje však i dospělé, muže i ženy, a v těchto případech může mít jiné, specifické formy. Často má výrazný vliv na psychiku člověka, proto je nezbytná dobře vedená léčba, která je o to důležitější, že většina akné s pomocí adekvátní  léčby vymizí.

Shrnutí
 1. Jak rozeznat smíšenou nebo mastnou pokožku?
 2. Jaké jsou příčiny akné?
 3. Jaké typy kožních nedokonalostí existují?
 4. Koho postihuje?
 5. Jaké specifické znaky má akné u dospělých žen?
Smíšená, mastná, problematická pokožka

Jak rozeznat smíšenou nebo mastnou pokožku?

Mastná pokožka je obvykle charakterizována hrubší texturou, rozšířenými póry, fádním, mastným a lesklým vzhledem. Je to způsobené nadměrným tvořením kožního mazu, který podporuje vznik více či méně pravidelných nedokonalostí pokožky, jako jsou „černé tečky” nebo „červené vyrážky”. U smíšené pokožky jsou nedokonalosti lokalizované zejména ve střední části obličeje, jako je čelo, nos, brada, které se běžně říká T-zóna. Další části obličeje a tělo mají normální, někdy dokonce suchou pokožku. Smíšená pokožka je nevyrovnaná a lehce podléhá nepříznivým vlivům prostředí.

Jaké jsou příčiny akné?

Akné je zánětlivé onemocnění pilosebaceózního folikulu, za které jsou odpovědné tři faktory: 
 • Hyperseborea, hyperkeratinizace a bakteriální proliferace.
 • Hyperseborea: představuje nadměrnou produkci kožního mazu v důsledku hormonální aktivity, která se spouští v období puberty. Pokožka se stává mastnou a lesklou. Kromě toho existuje riziko, že dojde ke kvalitativnímu zhoršení kožního mazu, což znamená, že jeho složení už není takové jako v případě zdravého kožního mazu. Je hustější a jeho vytékání z folikulu je těžší, což navíc zvyšuje riziko vzniku komedonů.
 • Hyperkeratinizace: nadměrné množení buněk stěn folikulárních kanálků, které vede k vytvoření zátky bránící odtékání kožního mazu. Důsledkem je vznik komedonů, malých kožních výrůstků, které jsou buď v barvě pokožky (uzavřený komedon nebo mikrocysta), což dává pokožce zrnitý vzhled, nebo mají ve středu černou tečku (otevřený komedon), což je znakem přítomnosti melaninů (kožních pigmentů na povrchu komedonu).
 • Bakteriální proliferace: kožní maz je ideálním vyživovacím prostředím pro některé bakterie, především pro bakterii Propionibacterium acnes, která je běžně přítomna u všech lidí, ale v případě akné se rozmnožuje v pilosebaceózním folikulu a způsobuje zánět. Komedon se tak promění v bolestivou červenou vyrážku, které se říká papula (zánětlivá léze).

Jaké typy kožních nedokonalostí existují?

U akné rozlišujeme několik typů lézí, které často vznikají na pozadí zvýšené seborey (nebo hyperseborey):
 
Retenční léze:                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
 • uzavřené komedony nebo mikrocysty,
 • otevřené komedony nebo „černé tečky",
 • někdy cysty větších rozměrů (víc než 5 milimetrů), makrocysty.
 
Zánětové léze:
    zanícené části: papuly, pustuly, uzlíky, které jsou způsobené zánětem retenčních lézí zmíněných výše.
 
Případné jizvy lézí:
sekundární hyperpigmentové skvrny při zánětu na snědé nebo černé pokožce.
 
Postižení trvá několik let, je provázené náhlým výskytem zánětu a trvá až do vymizení retenčních prvků (komedonů).
 

Koho postihuje?

Velmi zřídka se akné může objevit u novorozenců (způsobené mateřskými androgenními hormony) nebo malých dětí. Akné je kožní onemocnění dospívajících. Jeho podoba je mnohotvárná, do jednoho celku spojuje různé typy lézí.
Většinou se začíná objevovat ve věku přibližně 12 – 14 let a nachází se na nejmastnějších částech pokožky, tedy na obličeji a v různé míře také na hrudníku a zádech. Akné je způsobeno nerovnováhou vylučování hormonů v období puberty.
 
U žen, především u těch, které mají víc než 30 let, se akné objevuje více v dolní části obličeje (čelisti) a na krku. V tomto případě se ke klasickým příčinám akné často přidružuje také hormonální faktor.

Jaké specifické znaky má akné u dospělých žen?

Faktory, které napomáhají vzniku akné v dospělém věku, jsou tyto:
 
 • Používání nevhodných kosmetických přípravků, slunce, strava atd. Tabák se také nepříznivě podílí na vzniku akné – víc jak 41 % postižených pacientů jsou kuřáci v porovnání s 9 % nekuřáků.
 • Zohledňuje se také genetický faktor, protože při nahlédnutí do rodinné anamnézy můžeme často vidět, že se tyto kožní problémy často objevují v dospělém věku.
 • Vznik vyrážek a jiných nedokonalostí mohou způsobit i některé léky, jako je antikoncepce, hormony a antidepresiva.
 
Pokožka dospělé ženy je narozdíl od pokožky adolescenta méně seboroická, tedy produkuje méně kožního mazu. Nedokonalosti se nacházejí převážně v spodní části obličeje (brada, krk, dolní čelist). Jedná se o chronické a opakující se zánětlivé (červené vyrážky) a retenční léze (černé tečky). Vyřešení těchto problémů vyžaduje přiměřenou péči, která se odlišuje od péče u adolescentů.
 
Vědeli jste?
Problémy nedokonalostí pokožky:
50 % žen, které mají víc než 25 let, má problémy s nedokonalostmi pokožky.
40 % těchto žen nemělo akné v období dospívání.