Combination to Oily Blemished Skin

Mastná pokožka je obvykle charakterizována hrubší texturou, rozšířenými póry, fádním, mastným a lesklým vzhledem. Je to způsobené nadměrným tvořením kožního mazu, který podporuje vznik více či méně pravidelných nedokonalostí pokožky, jako jsou „černé tečky” nebo „červené vyrážky”.

U smíšené pokožky jsou nedokonalosti lokalizované zejména ve střední části obličeje, jako je čelo, nos, brada, které se běžně říká T-zóna. Další části obličeje a tělo mají normální, někdy dokonce suchou pokožku. Smíšená pokožka je nevyrovnaná a lehce podléhá nepříznivým vlivům prostředí.

Jaké jsou příčiny akné?

Akné je zánětlivé onemocnění pilosebaceózního folikulu, za které jsou odpovědné tři faktory:

Too much sebum pore
Hyperseborea hyperkeratinizace a bakteriální proliferace. Představuje nadměrnou produkci kožního mazu v důsledku hormonální aktivity, která se spouští v období puberty. Pokožka se stává mastnou a lesklou. Kromě toho existuje riziko, že dojde ke kvalitativnímu zhoršení kožního mazu, což znamená, že jeho složení už není takové jako v případě zdravého kožního mazu. Je hustější a jeho vytékání z folikulu je těžší, což navíc zvyšuje riziko vzniku komedonů.
Clogged pore
Hyperkeratinizace nadměrné množení buněk stěn folikulárních kanálků, které vede k vytvoření zátky bránící odtékání kožního mazu. Důsledkem je vznik komedonů, malých kožních výrůstků, které jsou buď v barvě pokožky (uzavřený komedon nebo mikrocysta), což dává pokožce zrnitý vzhled, nebo mají ve středu černou tečku (otevřený komedon), což je znakem přítomnosti melaninů (kožních pigmentů na povrchu komedonu).
Inflamed pore
Bakteriální proliferace kožní maz je ideálním vyživovacím prostředím pro některé bakterie, především pro bakterii Propionibacterium acnes, která je běžně přítomna u všech lidí, ale v případě akné se rozmnožuje v pilosebaceózním folikulu a způsobuje zánět. Komedon se tak promění v bolestivou červenou vyrážku, které se říká papula (zánětlivá léze).

Jaké typy kožních nedokonalostí existují?

U akné rozlišujeme několik typů lézí, které často vznikají na pozadí zvýšené seborey (nebo hyperseborey).

Postižení trvá několik let, je provázené náhlým výskytem zánětu a trvá až do vymizení retenčních prvků (komedonů).

Microcyst
Retenční léze - uzavřené komedony nebo mikrocysty,
- otevřené komedony nebo „černé tečky",
- někdy cysty větších rozměrů (víc než 5 milimetrů), makrocysty.
Papule
Zánětové léze Zanícené části: papuly, pustuly, uzlíky, které jsou způsobené zánětem retenčních lézí zmíněných výše.
Relief scar
Případné jizvy lézí Sekundární hyperpigmentové skvrny při zánětu na snědé nebo černé pokožce.

Velmi zřídka se akné může objevit u novorozenců (způsobené mateřskými androgenními hormony) nebo malých dětí. Akné je kožní onemocnění dospívajících. Jeho podoba je mnohotvárná, do jednoho celku spojuje různé typy lézí.
Většinou se začíná objevovat ve věku přibližně 12 – 14 let a nachází se na nejmastnějších částech pokožky, tedy na obličeji a v různé míře také na hrudníku a zádech. Akné je způsobeno nerovnováhou vylučování hormonů v období puberty.
 
U žen, především u těch, které mají víc než 30 let, se akné objevuje více v dolní části obličeje (čelisti) a na krku. V tomto případě se ke klasickým příčinám akné často přidružuje také hormonální faktor.

Mother and daughter sitting and together

Jaké specifické znaky má akné u dospělých žen?

Faktory, které napomáhají vzniku akné v dospělém věku, jsou tyto:

Sun
Vnější faktory Používání nevhodných kosmetických přípravků, slunce, strava atd.
Smoking
Tabák se také nepříznivě podílí na vzniku akné – víc jak 41 % postižených pacientů jsou kuřáci v porovnání s 9 % nekuřáků.
piktogram mikroskop
Genetický faktor protože při nahlédnutí do rodinné anamnézy můžeme často vidět, že se tyto kožní problémy často objevují v dospělém věku.
piktogram pilulka
Některé medicínské ošetření Vznik vyrážek a jiných nedokonalostí mohou způsobit i některé léky, jako je antikoncepce, hormony a antidepresiva.

Pokožka dospělé ženy je narozdíl od pokožky adolescenta méně seboroická, tedy produkuje méně kožního mazu.

Nedokonalosti se nacházejí převážně v spodní části obličeje (brada, krk, dolní čelist). Jedná se o chronické a opakující se zánětlivé (červené vyrážky) a retenční léze (černé tečky). Vyřešení těchto problémů vyžaduje přiměřenou péči, která se odlišuje od péče u adolescentů.

Vědeli jste?

Problémy nedokonalostí pokožky:

 • 50 % žen, které mají víc než 25 let, má problémy s nedokonalostmi pokožky.
 • 40 % těchto žen nemělo akné v období dospívání.

 • Striktně dodržujte léčbu

Buďte trpěliví, protože přípravky proti akné neúčinkují ihned po první aplikaci. Výsledky se však objeví velmi rychle, pokud budete každý den dodržovat pravidla, jako jsou hygiena přizpůsobena aknózní pokožce a používání přípravku ráno i večer. V závislosti na lidech a typu akné dochází k výraznému zlepšení zpravidla po 4 až 6 týdnech.
 

 • Vyhýbejte se slunci

Ano, slunce vysouší vyrážky (má protizánětlivý účinek), při opalování se ztrácejí nedokonalosti a pokožka se zdá být čistější a vyhlazenější. Později však sluneční paprsky zhoršují nedokonalosti (nebo komedony) tím, že způsobují zhrubnutí zrohovatělé vrstvy, čímž dochází k zadržování buněk a kožního mazu  v pilosebaceózním folikulu. Zvýšení počtu komedonů způsobí propuknutí výrazného výskytu vyrážek, jakmile opálení vymizí. Pokud se chcete vyhnout tomuto zpětnému účinku i nepříjemným překvapením po návratu z dovolené, pravidelně pokožku natírejte přípravkem na ochranu před slunečním zářením s faktorem SPF 30. Vybírejte si nemastné spreje nebo tekuté textury určené na mastnou nebo aknózní pokožku.
 

 • Nevytlačujte si vyrážky

Čím více se zasahuje do vyrážek, tím více se zhoršuje zánět (zvýšení počtu a objemu červených vyrážek), vyrážky mohou být víc hnisavé (pustulózní) a zvyšuje se riziko vzniku jizev.

Woman taking medication

Používejte pouze přípravky, které nedráždí, nebrousí pokožku a nenarušují lipidy hydrolipidického filmu a zrohovatělé vrstvy. Peelingy můžete používat jen tehdy, pokud jste předtím nepodstoupili lékářskou léčbu, která způsobuje odlupování pokožky. Na čištění mastné pokožky se výborně hodí micelární voda.

Odstraňování líčení nebo čištění pleti je nezbytné i tehdy, pokud se nelíčíte. Odstraníte tím špínu, nečistoty a jiné zbytky, které se v průběhu dne na pokožce usadí.

Woman with acne-prone skin cleaning her face

1-krát až 2-krát denně používejte přípravek, který je určen pro váš typ nedokonalostí. Zvolte si jej z řady dermokosmetických přípravků, které jsou určené na mastnou a problematickou pokožku.

 • Pokud jste byli u lékaře, pravidelně a podle pokynů používejte předepsané přípravky.
 • Pokud užíváte lokální nebo perorální vysušující dermatologickou léčbu, je nezbytné každý den nanášet doplňující přípravek na smíšenou nebo mastnou pokožku, protože vaše tělo a rty potřebují hydrataci. Současně můžete používat korektory, BB krémy a podkladové make-upy, které nejsou komedogenní. Zakryjete jimi nedokonalosti.
Woman with acne-prone skin looking in a mirror

 • Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

  Smíšená až mastná pokožka

  D.A.F. Patent

  Sébium Gel moussant

  (8 recenzí)

  Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné
 • Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

  Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

  Micelární technologie

  Sébium H2O

  (1 recenze)

  Čisticí micelární voda na mastnou a aknózní pleť.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Smíšená až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv ™

  Sébium Lotion

  (Napište první recenzi)

  Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Technologie Seborestore

  Sébium Global

  (1 recenze)

  Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

  Technologie Inflastop™

  Sébium Sensitive

  (13 recenzí)

  Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
  podrážděné aknózní pleti.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající

 • Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Hydra 40 ml, rehydratační péče o mastnou pleť
 • Denní péče o pokožku

  Pokožka se sklonem k akné

  Patent Fluidactiv ™

  Sébium Hydra

  (Napište první recenzi)

  Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

  Pro koho?

  Dospělí, Dospívající