Porozumějte akné a zjistěte, jak se zbavit pupínků  

Akné je onemocnění kůže, které způsobuje vznik pupínků. Na jejich vzniku se podílejí hormonální změny a podmínky na povrchu kůže i těsně pod ní. Podívejme se na ně blíže, než se ponoříme hlouběji do toho, co v boji s pupínky opravdu pomáhá a do možností léčby. 

Pupínky vznikají, když se kožní póry ucpou kožním mazem a odumřelými kožními buňkami. K tomu dochází v důsledku nadbytku kožního mazu (hyperseborea) nebo jeho špatné kvalitě (dysseborea).  

Kůže postupně zhrubne a maz se tak ucpává pod jejím povrchem. Vzniklé komedony se mohou zanítit, protože se v nich množí bakterie Cutibacterium acnes, které jsou za akné zodpovědné. 

Pupínky se nejčastěji vyskytují na obličeji, hrudníku a zádech. Ačkoli nejčastějším druhem akné jsou bílé a černé tečky, v závažnějších případech se mohou objevit také zanícené cysty a nepříjemné uzlíky. 

Prvním krokem ke zklidnění bolestivého pupínku je aplikace ledu. Stačí zabalit trochu ledu do látky nebo plastového sáčku (led nikdy nepoužívejte přímo na kůži, protože hrozí podráždění pokožky) a přiložte ho na citlivé zanícené místo po dobu 3 až 4 minut. Opakovat můžete několikrát během dne pro zklidnění pokožky a zmenšení otoku. 

Produkty obsahující kyselinu salicylovou mohou pomoci odstranit přebytečný kožní maz a odumřelou kůži. Produkty, které obsahují benzoylperoxid, pomáhají ničit bakterie způsobující pupínky. 

Nejen prostředky na každodenní péči o pleť nebo určené pro její čištění obsahují látky jako je kyselina salicylová a benzoylperoxid - nalézt je také můžete v maskách, které jsou určeny pro aknózní pleť a používají se např. jen několikrát do měsíce. 

Pokud pupínky nemizí, vracejí se nebo se zhoršují, je nejlepší navštívit a poradit se s odborníkem. Dermatolog je schopen navrhnout tu nejvhodnější léčbu na míru, včetně doporučení silnějších lokálních a perorálních přípravků, které jsou pouze na lékařský předpis.

Pokud hledáte přírodní alternativu k odstranění pupínků, můžete zvážit esenciální oleje - některé z nich jsou totiž známé tím, že ničí bakterie. U tymiánu, skořice a rozmarýnu bylo prokázáno, že mohou být účinné proti bakteriím, které pupínky způsobují. Tea tree olej má antimikrobiální, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. 

Další přírodní složky, jako je vilín, jablečný ocet, zelený čaj a aloe vera, jsou oblíbenými domácími prostředky proti pupínkům bez vedlejších účinků, jako je zarudnutí nebo vysušení. Výzkumy například naznačují, že vilín může bojovat proti bakteriím a snižovat podráždění a záněty kůže, které mohou přispívat ke vzniku akné. 

U mnohých z těchto prostředků proti pupínkům však chybí vědecká opora a pro stanovení jejich skutečné účinnosti je třeba dalšího výzkumu. Při užívání esenciálních olejů nebo jiných přírodních prostředků na akné tak platí, že méně je více. Pokud navíc používáte jiné léky k léčbě akné, poraďte se o jejich kombinaci s podobnými látkami nejprve se svým dermatologem, abyste se ujistili, že nedojde k nežádoucí reakci. 

Nejen za poslední dobu se rozšířilo mnoho mýtů o tom, jak se zbavit pupínků. Spoustu z nich je přitom nesprávná nebo jednoduše nejsou podložená. 

  • Nebylo např. nikdy prokázáno, že by konzumace čokolády a mastných jídel měla na akné nějaký významný vliv. 
  • Stejně tak není akné způsobeno znečištěnou pokožkou. Pokud pokožku příliš drhnete nebo s ní jinak nešetrně manipulujete, příp. k jejímu čištění používáte drsná mýdla či chemické látky, pokožku dále dráždíte a akné se může zhoršit. 
  • Kosmetika nebo make-up určitě automaticky akné nezhoršuje, zejména pokud např. používáte make-up bez obsahu oleje, který neucpává póry (těm se říká nekomedogenní).  
  • Zubní pasta určitě nepomůže zbavit se pupínků - antimikrobiální triklosan, který dříve pasty obsahovaly, byl již v minulosti zakázán.  

Tím, že se některým návykům a činnostem budete vyhýbat, můžete zabránit zhoršení stavu pupínků a pomoci jim k rychlejšímu hojení. 

  • Za prvé, a to je nejdůležitější, odolejte pokušení pupínky mačkat nebo se příliš často dotýkat obličeje - to je pro kůži traumatizující, vede k dalšímu zánětu, infekci, delšímu procesu hojení a případně i k jizvení. 
  • Vyhněte se náhlým a drastickým změnám v péči o pleť, při kterých byste měli tendenci používat mnohem silnější produkty. Veškeré změny by vždy měly být postupné. 
  • Postižená místa je potřeba příliš nevysušovat - velké množství nebo vysoká koncentrace složek, jako je kyselina salicylová, které jsou sice účinné, ale pleť dehydratují, mohou pokožku podráždit. 
  • Vynechejte make-up nebo kosmetiku obsahující složky, které ucpávají póry. Obzvlášť, když je tak snadné zvolit alternativu, které obsahuje složky jako kyselina salicylová. 

Dá se pupínků zbavit přes noc? 

Žádný okamžitý zázračný lék neexistuje. Pupínky vždy mizí až po určitém čase. Co se ale ovlivnit dá je míra otoku, bolestivost nebo viditelnost pupínků. Na nově vzniklý pupínek aplikujte led a poté produkt obsahující kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid. Pokud se vytvoří bílá čepička, můžete naopak použít horký obklad. 

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Kerato+

(6 recenzí)

Viditelný účinek na pupínky, černé tečky a jizvy již po 2 dnech. Vysoce tolerantní.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Mastná až aknózní pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant actif

(27 recenzí)

Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Lotion

(1 recenze)

Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající