Porozumění stopám po akné a jizvám po akné

Než se zamyslíme nad tím, jak vznikají skvrny a jizvy po akné a co můžeme udělat pro to, abychom se jich zbavili, pojďme si v rychlosti připomenout, co je to akné a proč vzniká. 

Co způsobuje akné? 

Akné je běžnou kožní patologií postihující pilosebaceózní folikuly, která je způsobena nadměrným množstvím kožního mazu (hyperseborea) a jeho špatnou kvalitou (dysseborea). Při zhrubnutí kůže se maz ucpává pod jejím povrchem, což vede ke vzniku komedonů. V nahromaděném mazu bují bakterie Cutibacterium acnes, která je za akné zodpovědná. Po dosažení zánětlivé fáze se vytvoří uzavřené komedony, jejichž výsledkem jsou bolestivé červené skvrny. Léze různého stupně závažnosti se objevují především na obličeji, hrudníku a zádech - od černých teček až po hluboce zanícené cysty.

Jaký je rozdíl mezi skvrnkami po akné a jizvami po akné? 

Skvrnky po akné jsou dočasně zabarvené a přirozeně zmizí, i když proces mizení může trvat mnoho měsíců. Jizvy po akné jsou naopak trvalým poškozením kůže a bez léčby už samy nezmizí. 

 

 • Isabelle Baratte, Dermatologist

  Dr. Isabelle Baratte, dermatolog.

  Skvrny po akné jsou nové červené skvrny, které zmizí, s výjimkou případů, kdy jsou vystaveny slunci a mohou proto zhnědnout. Je proto důležité chránit pokožku opalovacím krémem. Skvrny však časem typicky samy zmizí, i když to může trvat delší dobu - u jizev po akné je to však jiné.

  Dr. Isabelle Baratte, dermatolog.

Co jsou známky akné a jak se jich můžete zbavit? 

Léze po akné mohou zanechat stopy, i když už nejsou zanícené. Kůže v okolí léze akné může dokonce změnit svou barvu (zabarvení). Fialové, červené nebo hnědé skvrny postupně samy zmizí, i když to může trvat na náš vkus velmi dlouho. 

 

Vyhněte se nepříjemným stopám po akné tak, že: 

 • se vyhnete pravidelnému dotýkání se obličeje nebo používání velkého množství make-upu - ideálně si také vyberte nekomedogenní produkty, tedy ty, které neucpávají póry 

 • budete používat opalovací krém bez obsahu oleje, abyste zabránili vzniku hyperpigmentaci 

 • z každodenní rutiny vyřadíte vymačkávání pupínků, černých nebo bílých teček 

 

Ke zmírnění stop po akné mohou přispět také přípravky cílené péče o pleť, jako je například Sébium Kerato+. Tento gelový krém působí na mírné až středně silné akné a pomáhá redukovat nedokonalosti (o 18,9 % méně akné za dva dny a o 41,1 % méně po měsíci*) a stopy po akné (o 19,6 % méně pigmentových skvrn a stop za dva dny, o 36,2 % méně po měsíci*). 

 

*Zdroj : Test použití pod dermatologickou kontrolou, 33 subjektů ve věku 18-42 let se smíšenou, mastnou nebo aknózní pletí - Eurofins č. 20E5071. 

Dotýkání se obličeje

Vyhněte se pravidelnému dotýkání se obličeje nebo používání velkého množství make-upu - ideálně zvolte nekomedogenní produkty.

Opalovací krém

Používejte opalovací krém bez obsahu oleje, abyste předešli vzniku hyperpigmentace.

Pupínky

Vyvarujte se vymačkávání pupínků, černých a bílých teček.

Co charakterizuje jizvy po akné? 

Jizvy vznikají, když léze akné pronikne hluboko do kůže a poškodí její tkáně. Mohou mít různou podobu a vyžadují proto různé druhy léčby. 

Vpadlé jizvy po akné  

Nejčastěji se na obličeji vyskytují atrofické nebo vpadlé jizvy, které jsou umístěny pod kůží a vznikají, když tělo při hojení rány nevytváří dostatek kolagenu. Existují tři typy. 

Široké jizvy ve tvaru písmene U s ostrými hranami. Čím jsou mělčí, tím lépe reagují na ošetření kůže, které je cílené na změnu vrchních vrstev pokožky (více v poslední kapitole článku). 

Úzké jizvy ve tvaru písmene V, které někdy vypadají jako malé kulaté nebo oválné dírky, proto bývají připodobněné k jizvám po neštovicích. Často se obtížně léčí, protože zasahují hluboko pod povrch kůže. 

Široké prohlubně mají obvykle zaoblené okraje a nepravidelný vzhled.

Před zahájením léčby jizev po akné je důležité mít na paměti tři věci. 

 • Nejprve je potřeba se akné zbavit úplně, protože nové další výsevy mohou vytvořit nové jizvy po akné. Některé způsoby léčby jizev navíc nejsou kompatibilní s léky na akné.
 • Vliv na typ léčby a její účinnost má i odstín pleti. Například laserové ošetření hlubších vrstev pokožky může u tmavších typů pleti vést k většímu zjizvení a pigmentaci. 
 • Pro učení té nejvhodnější léčby se vždy poraďte s dermatologem nebo lékařem. 

Alfa-hydroxykyseliny (AHA) se často vyskytují v přípravcích cílených na akné a mohou jizvy po akné učinit méně nápadnými. Mírné kyseliny působí jako exfoliátor, který pomáhá odstranit vnější vrstvu kůže a případné zabarvení nebo nerovnosti. 

Dermatologem prováděný peeling kyselinou mléčnou může zlepšit strukturu, vzhled a pigmentaci vaší pleti a zesvětlit jizvy po akné. I v lékárnách najdete spoustu peelingů, sér a mastí, které kyselinu mléčnou obsahují. 

Lokální retinoidy jsou další možností léčby akné, která může snížit zabarvení a učinit jizvy méně nápadnými. Nezapomeňte však při jejím použití kombinovat péči o pleť s opalovacím krémem, protože retinoidy činí pokožku citlivější na sluneční záření.

Kyselina salicylová při lokální aplikaci čistí póry, snižuje otoky a zarudnutí a exfoliuje pokožku.  

Dermabraze je druh chirurgického odstraňování kůže. Zdravotníci při ní odstraňují vrchní vrstvu pokožky a i v tomto případě jsou k dispozici volně dostupné produkty na provádění této léčby i z pohodlí domova. 

Chemický peeling, který můžete aplikovat doma nebo si nechat pomoci odborníkem, obsahuje silnou kyselinu, která odstraňuje vrchní vrstvu kůže a redukuje tak hlubší jizvy.  

Zdravotnický pracovník používá laser k odstranění vrchní vrstvy kůže, která se obvykle hojí rychleji než po jiných ošetřeních, které mají za cíl obnovu vrchní vrstvy pokožky. 

Výplňové materiály (například kyselina hyaluronová, kyselina poly-L-mléčná a tělesný tuk) se vstřikují pod povrch kůže, za účelem zpevnění a vyhlazení již prohloubené jizvy. Většina z nich vydrží 6 až 18 měsíců, některé jsou trvalé. 

Jehly na malém ručním válečku nebo "peru" propichují povrch znecitlivěné kůže - při procesu hojení totiž tělo tvoří nový kolagen. 

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Kerato+

(6 recenzí)

Viditelný účinek na pupínky, černé tečky a jizvy již po 2 dnech. Vysoce tolerantní.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Mastná až aknózní pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant actif

(27 recenzí)

Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro občasné použití

Pokožka se sklonem k akné Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Peelingový gel

(Napište první recenzi)

Peelingový gel na smíšenou a mastnou pleť.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Noční péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Night peel

(2 recenze)

Jemný peeling pro vyhlazení pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající