Pod pojmem akné se myslí zánětlivé onemocnění mazové žlázy s chloupkem, která se odborně nazývá pilosebaceózní folikul. Mazové žlázy jsou pro naše tělo velmi důležité, protože zajišťují promaštění kůže. Problém však nastává tehdy, když se v těchto žlázách začne tvořit příliš mnoho mazu a zanítí se. To se následně projevuje vznikem akné.

Přestože je akné typické pro pubertální věk, může se objevit i u malých dětí nebo u dospělých. Léčbu akné není dobré podceňovat a odsouvat návštěvu dermatologa. Zejména rodiče dospívajících si často myslí, že jsou vyrážky v pubertálním věku běžné a časem se samy ztratí. Tak se pacienti dostávají k dermatologovi pozdě, a léčba je proto náročnější. Pamatujte si, že jakýkoliv projev akné je znakem toho, že mazové žlázy nefungují správně a je potřeba se tím co nejdříve zabývat, bez ohledu na věk a pohlaví. Léčba akné by měla začít v době, kdy se objeví první příznaky, ke kterým patří černé a bílé tečky, tzv. otevřené a zavřené komedony.

Jde o místa na těle, která mají největší počet mazových žláz. Na tváři je to zejména tzv. T-zóny, tedy čelo, nos a bradu. Tato místa na obličeji se kvůli mazovým žlázám nejvíce lesknou, proto jsou často problémovou partií také při nanášení make-upu.

Vznik akné je podmíněn zvýšenou produkcí kožního mazu a také změnou jeho konzistence. Porucha tvorby a vylučování kožního mazu se odborně nazývá dysseborea. Když je mazu více a zároveň je hustší, má problém se dostat ven a kožní vlasový váček se ucpe. Takový uzavřený prostor pak vytváří ideální podmínky pro množení bakterií, což vede k zánětům a projevům akné.

Léčba akné je založena na snížení produkce mazu, urychlení obnovy buněk a odstranění bakteriální infekce a zánětu. Správně zvolená dermotokosmetika může být výborným doplňkem v léčbě akné.

Jednou ze základních chyb při léčbě akné je používání vysušujících a agresivních produktů. Na první pohled tyto produkty pokožku odmastí, ale také ji velmi vysuší. Pokud je však pokožka příliš suchá, mazové žlázy zvýší produkci kožního mazu, aby suchou kůži promastily. A to je přesný opak toho, čeho chceme dosáhnout.

Základem v péči o mastnou pleť se sklonem k akné je pravidelné a důkladné čištění. Při správném čištění z pokožky odstraníte viditelné černé nebo bílé tečky, a tím můžete předejít tvorbě zanícených pupínků. Důležité je starat se o svou pleť každé ráno i večer, jednou za měsíc je vhodné absolvovat čištění pleti či peeling u odborníka.

Pokud máte akné na zádech či na krku, můžete zvolit čistící gel Sébium Moussant, který se dá použít i jako sprchový gel. Pokožku jemně čistí a zbavuje ji nadbytečného mazu. Tvář následně dočistěte micelární vodou Sébium H2O, která z pokožky odstraní i poslední zbytky nečistot a připraví pleť na nanesení krému.

odborník radí:


Jednou ze základních chyb léčby akné je používaní příliš vysušujících a agresívních produktů. Akné je sice dobré "vysušit", ale ne doslovně.

Při léčbě akné byste se měli úplně vyhnout vymačkávání pupínků. Při neodborném vymačkávání si totiž snadno zatlačíte maz ještě hlouběji, aniž byste si toho všimli a akné se místo jednoho týdne bude léčit i dva. Kromě toho se při vytlačování akné uvolní všechny bakterie a maz, které byly ukryty uvnitř, což může vést k zánětu okolní tkáně a prodloužení léčby.

Akné, zejména v oblasti obličeje, je často viditelné, což může u někoho vést ke sníženému sebevědomí a pocitům méněcennosti a mnoho pacientů hledá kromě léčby způsoby, jak pupínky překrýt. Mnohdy tak sáhnou po těžkých make-upech, které stav pleti zhorší, protože make-up póry ještě více ucpe. Pokud chcete nedokonalosti pleti, vyrážky a zanícené fleky zakrýt, volte raději lehčí krycí produkty s obsahem účinných látek (např. Sébium Global Cover). Takové produkty pomohou překrýt, co je třeba a zároveň pomáhají akné léčit.

Akné je jedním z nejčastějších kožní onemocnění a jeho léčba patří do rukou kožního lékaře. Pokud se u vás objeví první příznaky, neměli byste  návštěvu dermatologa odkládat. K lokální léčbě akné se nejčastěji předepisují produkty obsahující retinoidy (adapalen, isotretinoin, tretinoin), kyselina azaleová a benzoylperoxid. Nejlépe fungují, pokud se nanášejí na vyčištěnou a suchou pleť. První výsledky jsou viditelné přibližně za 4 – 6 týdnů, je však důležité  být trpělivý a léčbu akné nepřerušovat, pokud se výsledky nedostaví hned. Vedlejším efektem takové terapie může být zvýšená dráždivost a přechodná suchost pleti. Tu lze zmírnit použitím hydratačního krému Sébium Hydra, který póry neucpává  a zmírňuje pocity pnutí a zarudnutí pokožky.

U většiny forem akné postačuje lokální léčba. Pro závažnější případy existuje i celková léčba antibiotiky, tabletky však nejsou vhodné pro těhotné ženy nebo pacienty s onemocněními jater a ledvin. Nejlépe působí tetracyklinová antibiotika a retinoidy, mezi které patří například isotretinoin.

Některým ženám, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů, se předepisuje i hormonální antikoncepce, která tento problém reguluje.

Doba užívání antibiotik a hormonální léčby se liší, nejčastěji je to od 3 do 12 měsíců.

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Smíšená až mastná pokožka

Patent Fluidactiv ™

Sébium Lotion

(1 recenze)

Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro občasné použití

Pokožka se sklonem k akné Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Peelingový gel

(Napište první recenzi)

Peelingový gel na smíšenou a mastnou pleť.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium Global 30 ml, péče o pleť se sklonem k akné

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Technologie Seborestore

Sébium Global

(1 recenze)

Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Technologie Seborestore

Sébium Global Cover

(1 recenze)

Intenzivní tónovací krém na aknózní pleť. Intenzivně eliminuje a překrývá pupínky a černé tečky.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Hydra

(Napište první recenzi)

Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

Technologie Inflastop™

Sébium Sensitive

(13 recenzí)

Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
podrážděné aknózní pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající