Allez au contenu Allez à la navigation

01 Listopad 2018

Každý druh akné potřebuje jinou péči

Jak se liší příznaky a léčbaRůzných druhů akné?

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění, se kterým má zkušenost značná část populace. Neexistuje však jen jeden univerzální druh akné, můžeme jich rozlišit hned několik. V souvislosti s věkem, kdy se akné vyskytuje, jej můžeme rozdělit na akné v pubertě, které je nejběžnější, a akné v dospělosti. Obecně však dělíme akné na druhy, které se liší příznaky a způsobem léčby. Víte, který typ akné můžeme vyléčit pouze dermokosmetikou? A kdy je načase svěřit se do péče dermatologa? Přečtěte si naše tipy a zbavte se pupínku jednou pro vždy

Sébium pro mastnou pleť

Jak na černé tečky?

Jedním z nejběžnějších projevů akné jsou dobře známé černé tečky, takzvané komedony. Od toho také vznikl název tohoto druhu –  acné comedonica. Postihuje především oblast nosu a T zóny, objevit se může ale i na tváři nebo jinde na těle. Pokud se na pokožce vyskytují pouze otevřené a uzavřené komedony (černé a bílé tečky), jde o mírnou formu projevu, který lze léčit vhodným výběrem kosmetiky. Tvorbě dalších pupínků může zamezit Sébium Lotion, který pleť hydratuje a jeho složení zabraňuje šíření bakterií, které mohou vést k rozšíření akné. Reguluje tvorbu mazotoku a díky kombinací kyseliny salicylové a extraktu Polyporus officinalis zužuje póry a předchází nedokonalostem. Přímo na černé tečky použijte Sébium peelingový gel, které brání opětovnému ucpávání pórů a pleť rozjasňuje. A stejně jako u zánětlivých pupínků, platí i pro černé tečky jedno základní pravidlo – nevymačkávat.

Zánětlivé pupínky vždy konzultujte s dermatologem

Když se akné začne projevovat zánětlivými pupínky, mluvíme o papulo-pustulózním akné. Pokožka je zarudlá a zanícená a nesprávnou péčí, například vymačkáváním, můžou vznikat jizvy a pigmentové skvrny. Zde je proto potřeba nejprve konzultovat léčbu s dermatologem. Těžší formou akné je acné conglobata. Rozsahem je tento typ akné větší, než papulo-pustulózní akné, pupínky se navíc mohou sdružovat a vytvářet bolestivé uzliny a cysty. Objevuje se nejčastěji v oblasti obličeje a krku a postihuje převážně muže. Zde se opět neobejdete bez odborné rady dermatologa, který vám navrhne konkrétní a pro vás nejvhodnější léčbu. Zmírnit projev akné však můžete i sami správnou péčí

Sébium micelární voda pro mastnou pleť

Správná péče o aknózní pleť

Pokud chceme, aby se stav pupínků zlepšil, musíme si udržovat pleť čistou. V koupelně by nám proto neměla chybět hlavně Sébium micelární voda, která očistí veškeré nečistoty, ale zároveň pleť nevysušuje a nezvyšuje tak produkci mazotoku. Po očištění pleti je dobré ji hydratovat. Hydratační kosmetika totiž podrážděnou a napnutou pleť zklidní, vhodná je i pro suchou a oslabenou pokožku po dermatologické léčbě. Kosmetikou můžeme ovlivnit i samotnou kvalitu mazu, vyhněte se ale jakýmkoliv produktům s obsahem alkoholu. Ty totiž pokožku příliš vysuší a dochází pak k paradoxnímu zvýšení tvorby mazu.

Jak na vyjímečné druhy akné?

Existují i typy pupínků, které jsou zmiňovány jen zřídkakdy. Například u žen se několik dní před menstruací může objevit acné premenstrualis. Jako acné postpubertalis pak nazýváme tvorbu pupínků u žen po 18. roce věku, které niky předtím akné neměly. Dále můžeme zmínit méně časté projevy akné, které se bez pomoci odborníků neobejdou. Patří mezi ně acné chlorina, které vzniká při kontaktu nebo inhalaci chorovaných uhlovodíků, Mallorca akné, na jehož rozvoji se podílí UV záření a nevhodné opalovací krémy a oleje. Škrábáním a vymačkáváním pupínků vzniká acné excoriata, které zanechává pigmentové skvrny a jizvy.

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino