Všechny naše články a konzultace týkající se Podrážděná, svědivá, atopická pokožka

 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Allergologist.

  An internet user’s question: I suffer from allergies (eczema, shingles). Will my daughter therefore be more prone to developing these skin problems?

  Shingles is not an allergy but a viral infection. However, if you suffer from atopic allergic reactions, your daughter is more likely than average to suffer atopic dermatitis.

  Dr Michèle Sayag, Allergologist.
 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr Michèle Sayag, Allergologist.

  An internet user’s question: How can atopic dermatisis be prevented and treated?

  Prevention is used for “at-risk” children, namely children with at least one allergy-prone parent. In these cases, for example, we know that it is best to avoid contact with cats during the first few weeks. As regards treatment, outbreaks of eczema should be treated as early as possible with topical anti-inflammatory steroids. Changes in the skin barrier should be treated every day with an emollient.

  Dr Michèle Sayag, Allergologist.
Range Atoderm

Hygiena a péče o pleť

Normální, suchá, podrážděná až atopická pokožka

Produktová řada Atoderm

Range Atoderm

Suchá pokožka bývá napnutá a ztrácí vláčnost, což se někdy objevuje v kombinaci se svěděním a skvrnami.

Řešení BIODERMY: Atoderm, kompletní produktová řada čisticích přípravků a přípravků péče o obličej a tělo, které jsou ušity na míru pro suchou, velmi suchou až atopickou pokožku a jsou určeny pro každodenní používání spolu s léčbou ekzému nebo svědění... všechny základní produkty pro jemnou a bezproblémovou pokožku! Rozlučte se s pokožkou, která je po sprchování napnutá a svědí!