Vznik pigmentových skvrn či pih je dán především geneticky, jejich tvorbu ovlivňuje také pobyt na slunci. Bohužel ne každé znaménko je znaménkem krásy, pokud ale pihy na svém těle pravidelně sledujeme, můžeme včas zabránit riziku vzniku rakoviny kůže. Na znaménka by si měli dávat větší pozor lidé, kteří mají velké množství pih, nebo ti, kteří měli v dětství často popáleniny od slunce. Nebezpečná mohou být i vystouplá nebo výrazně černá znaménka. Jednou za čas by si znaménka  ale měl zkontrolovat každý z nás - buď u dermatologa, nebo samovyšetřením. Není to vůbec složité, pokud se budete řídit následujícími radami, můžete si svá znaménka zkontrolovat klidně z pohodlí domova. Jak poznat nebezpečné znaménko? Existuje metoda ABCDE, která nám pomáhá odhalit, že je se znaménkem něco v nepořádku a je potřeba mu věnovat zvýšenou pozornost. 

Dermatologa bychom měli navštívit v případě, že je naše znaménko asymetrické. To poznáme tak, že si jej pomyslně rozdělíme na dvě poloviny a zaměříme se na jeho tvar. Pokud jsou obě poloviny souměrné, pak není potřeba nic řešit. Pokud je ale každá půlka jiná, měli bychom zbystřit. Stejně tak to platí u plasticity - zvýšenou pozornost je třeba věnovat znaménkům, která jsou vystouplá. 

Kromě plasticity bychom se měli u znamének soustředit také na jeho okraje. Ohraničení melanomu totiž bývá často nepravidelné či rozpité, kdežto zdravé znaménko má okraje pravidelné a ostré.

O mnohém může vypovídat také barva znaménka. Pokud pozorujeme, že některá z jeho částí najednou změnila barvu, měli bychom si jej nechat zkontrolovat, nepravidelně skvrnitá nebo černá znaménka mohou být nebezpečná. 

Všímejte si také velkých pih a znamének. Melanomy bývají zpravidla větší, než zdravá znaménka a většinou se jejich velikost pohybuje nad půl centimetru v průměru.

Můžeme říci, že je třeba zbystřit kdykoliv znaménko náhle změní tvar, velikost, barvu či strukturu. V takovém případě je na místě vyhledat pomoc kožního lékaře, může se totiž jednat o nebezpečný melanom. Důležitá je v samovyšetření také pravidelnost. Když budeme kontrolovat znaménka pravidelně, všimneme si i drobných odchylek, které se na něm mohly vytvořit v průběhu času. 

Se znaménky na sluníčko

Jak je to se znaménky a opalováním? Obecně platí, že pokud jste se častokrát na sluníčku spálili v dětství, vytvoří se vám během života více znamének a jste také náchylnější ke vzniku rakoviny kůže. Dbejte proto u vašich nejmenších na důslednou sluneční ochranu a to nejen na dovolené, ale v létě i během všedních dní. Negativní UV záření na nás ze slunce dopadá i v našem mírném podnebném pásmu a to i když je zataženo. Ochraně obličeje před sluníčkem jsme věnovali samostatný článek, pro ochranu těla doporučujeme opalovací mlhu, která se lehko roztírá. Pro nejjemnější dětskou pokožku doporučujeme krém Photoderm Pediatrics Mineral, který neobsahuje chemické filtry a přitom si zachovává vysokou účinnost.