Už jste to slyšeli tolikrát, že to znáte i pozpátku: ještě, než půjdete ven, použijte se opalovací krém. Takže když se chystáte na příjemný piknik někam za město, pečlivě jej nanesete ještě před oblékáním – a hurá, můžete jít! Večer si ale všimnete, že nejenom vy jste se opálili... přihodilo se to i vašemu oblečení! Na vašem oblíbeném bílém topu se totiž objevily nepěkné žluté skvrny. Tyto nepříjemnosti se stávají častěji, než bychom si přáli, ale nepropadejte panice. Existují řešení, jak se skvrnám vyhnout nebo je alespoň odstranit. Přečtěte si náš stručný návod, jak si poradit se skvrnami způsobenými produkty na ochranu proti slunci.

 

Proč opalovací krémy zanechávají skvrny?

Za prvé, hlavním úkolem opalovacího krému je udržet se na pokožce i navzdory otírání, koupání a pocení. Když přijde opalovací krém, který jste právě nanesli na pokožku, do styku s jinou látkou, žluté Pokud nějaká látka přijde do styku s opalovacím krémem, který jste právě nanesli, žluté UVA filtry proniknou pod její povrch a vzniknou skvrny. Ty se můžou dost těžko odstraňovat, protože se jejich částečky uchytily na vláknech tkaniny. Horší je, že někdy skvrnu zpočátku není vidět a objeví se až tehdy, kdy oblečení vyperete. Když přijde voda do styku s filtry, nastane chemická reakce, která na oblečení skvrnu zafixuje.

Co je dobré vědět

Nejčastěji skvrny zanechávají opalovací oleje, daleko více než krémy a spreje.

Určitě ne. Opalovací prostředky mohou zanechat skvrny na oblečení, ale ne na pokožce. Všechny viditelné stopy opalovacího krému na pokožce snadno smyjete mýdlem a vodou. Stačí pouhé umytí sprchovým gelem nebo hydratačním sprchovým olejem, abyste odstranili zbytky sluneční ochrany, bez ohledu na její texturu. Je také dobré vědět, že i když jsou organické UVA filtry žluté, jsou pro vaši pokožku zcela bezpečné. Všechny Bioderma produkty mají snášenlivost nejméně 97 %*. Tato úroveň zaručuje optimální bezpečnost pro všechny typy pokožky.

 

* Uživatelský test na vzorku 20 lidí, všechny typy pleti, stupně reaktivity na slunce a citlivosti, včetně 100 % citlivé pokožky. Aplikace na obličej, tělo, krk a v okolí očí po dobu 28 dnů.

Naneste opalovací krém a nechte jej úplně vsáknout ještě předtím, než se obléknete. Ideální je aplikovat opalovací krém 20 minut před odchodem ven, aby se vstřebal do pokožky a poskytoval jí dostatečnou ochranu.

Při používání opalovacího krému se vyhněte nošení citlivého oblečení nebo materiálům, které se těžko čistí.

Vzniklou skvrnu okamžitě opláchněte ve studené nebo vlažné vodě. Více informací najdete v návodu níže.

Náš návod, jak odstranit skvrny od opalovacích produktů

Nejdůležitější je jednat rychle a správně...

 

Na všechny tkaniny můžete použít odstraňovač mastných skvrn (kal, dehet, vosk).

 

Nechte jej působit po dobu uvedenou na obalu bez drhnutí. Poté oděv operte na 30 °C pomocí normálního cyklu.

Můžete také zkusit prášek na odstranění skvrn s aktivním kyslíkem, který se aplikuje před praním přímo na skvrnu.

 

Nechte jej působit po dobu uvedenou na obalu bez drhnutí. Poté oděv operte na 30 °C pomocí normálního cyklu.

V místě skvrny použijte teplou vodu a vyčistěte ji tekutým pracím prostředkem, který silně působí proti mastnotě. Poté tkaninu operte na 30 °C pomocí normálního cyklu.

Navlhčete místo skvrny a protřete mýdlem značky Marseille, černým nebo jiným mýdlem, které máte doma. Operte oděv na 30 °C pomocí normálního cyklu.

Nic nezkoušejte. Odneste oblečení rovnou do čistírny a řekněte, co se stalo.

  • Nikdy neperte oděv se skvrnami v pračce, aniž byste nejprve na postižené oblasti použili odstraňovač mastných skvrn. Nejdříve byste měli skvrnu vždy odstranit a až poté oblečení oprat.

  • Neperte oblečení ručně ve velmi horké vodě ani je nevyvařujte na 95 °C v pračce. V opačném případě skvrna nezmizí. Horká voda udělá pravý opak, skvrnu zafixuje a je možné, že oblečení změní barvu na růžovou.

  • Nikdy nepoužívejte chlor, bělidla ani peroxid vodíku. Neodstraňují totiž skvrny, ale barvy. Po jejich aplikaci oděv možná vybledne, ale skvrny zůstanou.