Allez au contenu Allez à la navigation

ochrání vaše tělo před zimou Atoderm
#SKINBODYGUARD
Připravte vaši pokožku co nejlépe na zimu a využijte rad expertů ze společnosti BIODERMA.
Přejeďte kurzorem všechny etapy a seznamte se s jednotlivými epizodami
  1. Listopad
  2. Prosinec
  3. Leden
  4. Únor
 
Epizoda 6
Vítejte v Laponsku… a v extrémních podmínkách!

Hlavní město finského Laponska, Rovaniemi, se nachází přímo na polárním kruhu... A právě sem se Rosemontovi vydali (viz Epizoda č.4): teploměr ukazuje -10 °C a sluneční paprsky ozařují severské pláně rozkládající se kam oko pohlédne...
Je to bělostný ráj z našich dětských snů, kouzelná země věčného sněhu a ledu, kde se zabydlel Santa Claus se svým sobím spřežením!

Co se v naší pokožce děje?

Příjezd byl opravdový šok pro celou rodinu, i když kontinentální suchá zima neproniká nakonec do kostí tak, jak by se člověk mohl obávat. Samozřejmě, dokud se k ní nepřidá polární vítr!  Třeseme se zimou a obličej nám tuhne vlivem ledového vzduchu.... Každý velice rychle zjistí, jak je důležité chránit i ten nejmenší kousek kůže.

Zde více než kde jinde zjistíme, jak nedostatek slunečního svitu v zimním období ovlivňuje „vnitřní hodiny" lidského organismu. Náš cirkadiální biologický rytmus závisející na střídání světla a tmy, řídí také způsob fungování kůže: jde o řízení teploty, pocení, produkci kožního mazu, buněčnou regeneraci…

Názor dermatologa
Dr. Isabelle Baratte, dermatoložka v lyonské fakultní nemocnici Hospices Civils de Lyon, Francie

„V případě velkých mrazů a suchého vzduchu je třeba dostatečně pít, aby nedocházelo k dehydrataci (viz epizoda č. 1). Je samozřejmé, že zdravá kůže bude reagovat lépe než pokožka, která je už vysušená a kde může vypařování vody způsobit různé problémy.  Já především doporučuji, aby si každý zajistil fyzickou bariéru chránící kůži, a zejména končetiny, před vznikem omrzlin. Na partiích, které nelze chránit pomocí oděvu, lze studenému vzduchu postavit překážku v podobě vysoce výživného krému. Je také třeba sledovat zbarvení kůže, které je dobrým výstražným signálem. Při pobytu venku se často stává, že končetiny zbělají, protože krev se stáhne, aby mohla vyživovat zejména životně důležité orgány.  Když se vrátíme dovnitř, kůže najednou zčervená, protože dojde k obnovení krevního oběhu!“

Doporučované produkty

Krém na atopický ekzém 2 v 1 dermo-posilující vyživující péče obnovující zdraví a komfort pokožky.

TěloObličej

Atoderm Nutritive

Krém na obličej, který vám poskytne každodenní péči o pokožku tváře.

Obličej

V zimě je kůže citlivější a podrážděnější, což se projevuje náchylností ke kožním zánětlivým změnám, které jsou o 10 %* častější než na podzim. Používání hydratační péče tento poměr v případě zimního sucha snižuje.
 

*Kikushi, K., Kobayashi, H., Hirao, T., Ito, A., Takahashi, H., & Tagami, H., (2002). Improvement of mild inflammatory changes of the facial skin induced by winter environment with daily applications of a moisturizing cream. A half-side test of biophysical skin parameters, cytokine expression pattern and the formation of cornified envelope. Dermatology (Basel, Switzerland), 207(3), 269-275.

Zapamatujte si

Dlouhá nebo krátká expozice? Doba, po kterou
 jsme vystaveni velkým mrazům, má velký význam! Je obrovský rozdíl mezi 5minutovou chůzí ve městě k metru a celodenní prací venku… Při dlouhotrvajícím pobytu venku je třeba se chovat obezřetně, mít dobrou výbavu
(viz Epizoda 2) a dávat si pozor především na končetiny. Pozor na děti, když si hrají v parku nebo na horách a vůbec si neuvědomují, že mrzne!

90 %** osob s atopickým ekzémem (viz Epizoda 5) jsou nositeli zlatého stafylokoka! Atopická
kůže je obzvlášť citlivá na vlhkost. Může dojít i k tomu, že při pocení se ekzém zhorší z důvodu větší vlhkosti na pokožce. Zarudlé skvrny ostatně často vznikají v záhybech, kde je kůže vlhčí a vytváří příznivější prostředí pro bakterie.

** Yuumi Nakamura, Jon Oscherwitz, Kemp B. Cease, Susana M. Chan, Raul Muñoz-Planillo, Mizuho Hasegawa – Nature říj. 30, 2013

Průzkum

Máte pocit, že vaše kůže citlivě reaguje na chladné prostředí?

Vychytávky a praktické rady

Všichni jsme to někdy v zimě zažili: intenzivní bolest v prstech nebo v ušních lalůčcích, když dochází k zahřátí po ztuhlosti mrazem.
 

Tato bolest je způsobena obnovením krevního oběhu doprovázeným intenzivní vazodilatací. Abychom tomu zabránili, je třeba ruce hydratovat dobrým krémem, nosit rukavice a dělat si lehké masáže pro rychlejší zahřátí.
 

Špatný zvyk, kterého bychom se určitě měli zbavit, je ponoření rukou do teplé vody, tepelný šok totiž výrazně zvyšuje křehkost stěn kapilár.

 

 
mottem příští epizody bude

Pro kůži je to
dobrý trénink!